73 projekty wpłynęły do Urzędu Miasta Krosna w ramach pierwszej edycji tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krosna. Po wstępnej weryfikacji do kolejnego etapu, czyli głosowania, zakwalifikowało się 49 propozycji.

- Ze względów formalnych odrzucono 19 projektów, a 5 zostało wycofanych przez samych autorów - wyjaśnia Joanna Niepokój z urzędu miasta.

Do wykorzystania w ramach pierwszej edycji budżetu obywatelskiego w Krośnie są 2 mln zł. Połowę tej kwoty zarezerwowano na projekty ogólnomiejskie. Drugą część - na projekty dla poszczególnych dzielnic i osiedli. Te pieniądze podzielono biorąc pod uwagę obszar i liczbę mieszkańców. Najwięcej przypadło dzielnicy Suchodół (120 tys. zł). Najmniej - na os. Grota-Roweckiego (41 tys. zł).

Pomysł mógł zgłosić każdy z mieszkańców. Nie było wymogu, by pod projektem podpisała się określona liczba osób. Musiał jednak spełnić wymogi formalne.

Na opublikowanej w internecie liście do głosowania znalazło się 28 projektów ogólnomiejskich i 21 osiedlowych. Wśród ogólnomiejskich najdroższe pomysły to budowa kolektora burzowego, odprowadzająca wody z rowów ul. Żeromskiego do Wisłoka i montaż tablic dynamicznej informacji przystankowej. Koszt każdego z nich wnioskodawcy oszacowali na 900 tys. zł. Jest też propozycja utworzenia Astrobazy czyli obserwatorium astronomicznego (800 tys. zł).

Najtańszy wśród projektów to organizacja zawodów szlakiem Tytusa Trzecieskiego (5 tys. zł). Są też inne pomysły dotyczące aktywnego spędzania czasu. Zajęcia z jogi, ścieżki rowerowe, siłownie plenerowe, boiska i place zabaw dla dzieci - o to wnioskują krośnianie w ramach budżetu obywatelskiego. Znalazła się też osoba, która chce zadbać o jerzyki w mieście - projekt zakłada montaż kilkudziesięciu budek lęgowych dla tych ptaków.

Chodniki, parkingi, monitoring, oświetlenie uliczne - takie inwestycje też są pożądane przez mieszkańców. Częściej jednak pojawiają się takie propozycje wśród projektów osiedlowych i dzielnicowych niż ogólnomiejskich. Wnioski dotyczą m.in. budowy chodnika przy ul. Niepodległości (10 tys. zł), parkingu u zbiegu ul. Popiełuszki i Chrobrego (68 tys. zł), nakładki asfaltowej na ul. Sportowej (99 tys. zł), oświetlenia bocznej drogi ul. Klonowej (25 tys. zł), oświetlenia parkingu przy ul. Białobrzeskiej (99,5 tys. zł), remontu chodnika i miejsc postojowych przy ul. Batorego (100 tys. zł). Krośnianie chcą też więcej kamer monitoringu: np. na placu z pomnikiem Wojciecha Portiusa, w rejonie ul. Kolejowej i Naftowej czy w dzielnicy Polanka.

Po zgłoszonych projektach widać, w jakich rejonach Krosna mieszkańcy są zainteresowani współdecydowaniem o tym, na co przeznaczać pieniądze ze wspólnej kasy. Najwięcej pomysłów spłynęło z os. Traugutta. Z dzielnicy Suchodół, która miała do dyspozycji 120 tys. zł nie ma na liście żadnego projektu. Z dzielnicy Zawodzie - tylko jeden.

Pełną listę magistrat opublikował na stronie krosno.budżet-obywatelski.org. Tam można też sprawdzić powody odrzucenia projektów, które nie przeszły weryfikacji.

Kiedy rozpocznie się głosowanie? Jeszcze nie wiadomo. Magistrat zapowiada, że wkrótce poda datę. Wyłonione w głosowaniu projekty będą realizowane w 2019 roku.


ZOBACZ TEŻ: Nowy kompleks basenowy w Krośnie. Zielona plaża i mnóstwo wodnych atrakcji