Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest już pierwszy zwiastun filmu kręconego latem w Jaśle. O Marianie Wieleżyńskim „ojcu polskiego gazownictwa”

Iwona Adamek
Iwona Adamek
Telewizja Obiektyw, producent filmu pt. „Wieleżyński – Alchemik ze Lwowa”, do którego zdjęcia kręcone były m.in. w jasielskim parku, zaprezentowała pierwszy zwiastun nowej produkcji, opowiadający historię człowieka, który ujarzmił gaz.

Na przełomie sierpnia i września br. realizowane były zdjęcia do filmu „Wieleżyński – alchemik ze Lwowa”. Najnowsza produkcja Telewizji Obiektyw poświęcona będzie pionierowi światowego gazownictwa, Marianowi Wieleżyńskiemu.

Sceny do filmu o Wieleżyński  powstawały dziś w Glorietce w Parku Miejskim.

W Jaśle kręcono dziś sceny do filmu "Wieleżyński - alchemik...

- Kiedy zrodził się pomysł na film „Wieleżyński – alchemik ze Lwowa” staraliśmy się dotrzeć do spadkobierców Mariana Wieleżyńskiego. Wiedzieliśmy, że we Lwowie mieszkała jego córka Jadwiga, a synowie wyjechali i dołączyli do Dywizji Pancernej generała Maczka. Rodzina Wieleżyńskich udostępniła nam archiwalne albumy rodzinne. Jest nam bardzo miło, że kontaktują się z nami spadkobiercy Mariana Wieleżyńskiego. Stan Wieleżynski, prawnuk Mariana Wieleżyńskiego, napisał do nas list

- pisze na swojej stronie Telewizja Obiektyw, która jest producentem filmu.

Film reżyserował Mariusz Bonaszewski, producentem filmu jest Bogdan Adam Miszczak, autorem zdjęć Mariusz Konopka. Scenariusz napisała Małgorzata Sobieszczańska.

W tytułowej roli zobaczymy Annę Cieślak i Wojciecha Zielińskiego. W filmie wystąpili także Marcin Kwaśny, Dorota Landowska, Artur Dziurman, Dawid Czupryński oraz Krzysztof Jasiński i Peter Lucas. Zdjęcia realizowane były m.in. w sanockim skansenie, parku miejskim w Jaśle, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce oraz na polach naftowych w Krygu koło Gorlic.W filmie wzięli również udział mieszkańcy Jasła i okolic, który pracowali na planie jako statyści.

Sponsorem głównym filmu jest PGNiG S. A., sponsorami wspierającymi Gaz System S. A. w Warszawie, Samorządy Małopolski i Podkarpacia (w tym Gmina Jasło) oraz lokalne firmy. Film realizowany jest również ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i Województwa Podkarpackiego w ramach programu Podkarpackiej Kroniki Filmowej. Premiera filmu planowana jest na początek przyszłego roku.


ZOBACZ TAKŻE: Łukasz Róg twórca filmowy, realizuje w Rzeszowie film sin fiction

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto