NOWINY24

  Polecamy Twojej uwadze

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Polecamy Twojej uwadze

  • Największe tragedie podkarpackich sportowców. Na torach ginęli żużlowcy, na drogach siatkarze i piłkarze
  • Podkarpacka wieś na starych zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego
  • Za nami Plebiscyt „Piłkarskie Laury Podokręgu Rzeszów”

  Jest nowy dowódca podhalańczyków. To płk Ryszard Pietras...

  Jest nowy dowódca podhalańczyków. To płk Ryszard Pietras [WIDEO, ZDJĘCIA]

  Beata Terczyńska

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Płk Ryszard Pietras, który został nowym dowódcą 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, dostał ciupagę - symbol władzy podhalańskiej.
  Nowy dowódca podhalańczyków dostał odznakę pamiątkową z nr 1, pelerynę i przechodnią ciupagę - symbol władzy. Była tez defilada.
  1/14
  przejdź do galerii

  Nowy dowódca podhalańczyków dostał odznakę pamiątkową z nr 1, pelerynę i przechodnią ciupagę - symbol władzy. Była tez defilada. ©Krzysztof Łokaj

  - Nie ukrywam, że jestem wielce wzruszony - mówił podczas dzisiejszej ceremonii objęcia obowiązków dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk Ryszard Pietras. - Tak, jak dotychczas, tak i tu w Rzeszowie, chciałbym, żeby przemawiały za mną moje działania. Podhalańczycy, jest w was moc. Z takimi ludźmi można wiele. Zrobię wszystko, żeby być waszym dobrym dowódcą - zwracał się do żołnierzy.

  Dowodził komandosami z Lublińca


  Dziękował kolegom z wojsk specjalnych.

  - Mieliśmy maksymę: nigdy nikogo nie zostawiamy. I dowiedli tego, nie zostawili mnie. Przyprowadzili tu, bym służył społeczeństwu, temu regionowi. Władze samorządowe, zapewniam o chęci współpracy. Nie będzie rewolucji, będzie ewolucja.

  W ceremonii uczestniczył gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

  - Tak się składa, że moja droga służbowa przeplatała się z drogą służbową płk Jarosława Mokrzyckiego (p.o. dowódcy brygady - wyj. red.). To oficer rzutki, konsekwentny, lojalny i niezwykle zaangażowany. Za służbę na rzecz 21 Brygady serdecznie mu dziękuję - mówił. - Ryszard Pietras ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Chemicznych i wydawałoby się, że pozostanie już wierny swojemu rodzajowi wojsk. Pełnił służbę na różnych stanowiskach w jednostkach wojsk chemicznych. Później zdecydował się podjąć nowe wyzwania w jednostkach specjalnych, na różnych stanowiskach. Za nim zawsze pójdą żołnierskie serca.

  Generał życzył mu, by krzewił żołnierskość, kontynuował bogate tradycje, żeby dla żołnierza Podkarpacia słowa wyhaftowane złotymi nićmi na sztandarach, wyryte na kamieniach: „Bóg, Honor, Ojczyzna” były zawsze bliskie i żeby lojalność w stosunku do podwładnych cechowała jego codzienną służbę. - Rysiek, życzę tobie wspaniałego dowodzenia. I żołnierskiego szczęścia.

  Zobacz galerię

  Studia w Londynie


  Płk Pietras studia magisterskie i podyplomowe ukończył w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. W Akademii Obrony Narodowej zaś kursy przeszkolenia operacyjnego i specjalistyczny kandydatów na dowódców batalionów.

  - Jest też absolwentem podyplomowych studiów polityki obronnej w Royal College of Defence Studies w Londynie - przybliża sylwetkę dowódcy kpt. Konrad Radzik, oficer prasowy 21 BSP. - Służbę zawodową rozpoczął w 1986 r. jako dowódca plutonu w 2. Pułku Chemicznym w Grudziądzu. Od 2007 r. pełnił służbę w strukturach Wojsk Specjalnych. Zajmował m.in. stanowiska dowódcy 1. Pułku Specjalnego Komandosów w Lublińcu oraz dowódcy Jednostki Wojskowej Komandosów. Dwukrotnie uczestniczył w misji SFOR w Bośni i Hercegowinie.

  Symbolika


  Podczas dzisiejszej uroczystości na Placu Farnym w Rzeszowie nowy dowódca podhalańczyków otrzymał ciupagę. To ważny element symboliki formacji podhalańskich. Wywodzi się od popularnych nie tylko na Podhalu lasek góralskich. Przekazywana podczas objęcia obowiązków przez nowego dowódcę stanowi symbol władzy podhalańskiej.

  Znakiem rozpoznawczym 21 BSP jest szarotka umieszczona na sztandarach brygady na patkach peleryn, mundurów, na kapeluszach i beretach.

  Była też defilada. Żołnierze śpiewali hymn „Podhalański gród”. Harnasiu, Harnasiu, ty prowadź - robiło wrażenie.  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (10)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (10) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Świeć Się! Trwa głosowanie finałowe.

  Świeć Się! Trwa głosowanie finałowe.

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie!

  Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie!