Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest nowy pomysł na zmianę granic Sanoka. Olchowce zostaną włączone do gminy wiejskiej Sanok?

Sabina Tworek
Sabina Tworek
Gmina Sanok
Kwestia powiększenia Sanoka o sąsiednie miejscowości ciągle wzbudza bardzo dużo emocji. Burmistrz Sanoka chce przyłączyć do miasta 10 sołectw. Wójt gminy wiejskiej Sanok także nie pozostaje bierny i zapowiada walkę o mieszkańców dzielnicy miasta – Olchowce.

O ile w lutym Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka zapowiadał wcielenie do miasta 8 sołectw, tak teraz marzy mu się 10 wiosek. Miasto miałoby się powiększyć o miejscowości: Trepcza, Zabłotce, Sanoczek, Płowce, Stróże Małe, Stróże Wielkie, Bykowce, Czerteż i Międzybrodzie oraz Zahutyń z gminy Zagórz.

– Przed nami konsultacje społeczne, zarówno na terenie miasta Sanoka, jak również w sołectwach na terenie gminy wiejskiej Sanok. Ich wynik będzie jedną ze składowych branych pod uwagę przez wojewodę podkarpackiego do wydania opinii w zakresie zmian granic Sanoka. Ostateczną decyzję podejmie Rada Ministrów

– tłumaczy Paweł Wdowiak, zastępca wójta gminy Sanok.

Paweł Wdowiak uważa, że szanse na przekonanie mieszkańców Olchowiec są duże, ponieważ współczesne społeczeństwo chętnie osiedla się na terenach wiejskich, dokonując świadomego wyboru życia w ciszy, spokoju, z dala od miejskiego zgiełku i hałasu. Zaznacza, że dzisiejsza wieś odbiega od przyjętego obrazu polskiej wsi z XIX czy XX wieku.

Wójt przygotował mnóstwo argumentów, które mają zachęcić mieszkańców do przyłączenia się do podsanockiej gminy.

– To m.in. pewny, coroczny budżet obywatelski w wysokości około 415 tys. zł. i roczny fundusz sołecki w wysokości ok. 40 tys. zł rocznie, niższe koszty utrzymania gospodarstwa domowego i prowadzenia działalności gospodarczej, niższe opłaty korzystania z cmentarza komunalnego oraz pewna obecność przynajmniej trzech reprezentantów sołectwa w radzie gminy

– wylicza Paweł Wdowiak.

Na korzyść życia w gminie wiejskiej mają także wpłynąć samodzielna decyzyjność mieszkańców o sprzedaży nieruchomości i zarządzanie pozyskanymi środkami, rozstrzyganie bieżących spraw oraz decydowanie o przeznaczeniu środków finansowych na cele akceptowane przez mieszkańców podczas zebrań lokalnej społeczności, czy decyzyjność w zakresie tworzenia terenów przemysłowych.

– W przyszłości podczas debat i konsultacji społecznych przedstawimy, jak wygląda przyrost naturalny w gminie wiejskiej oraz zaprezentujemy dane statystyczne pokazujące odsetek byłych mieszkańców Sanoka, którzy zdecydowali się zameldować na terenie gminy wiejskiej - dodaje wójt.

Warto przypomnieć, że Olchowce kilkadziesiąt lat temu były samodzielną wioską. W granice administracyjne miasta Sanoka zostały włączona w 1972 roku. Obecnie Olchowce są jedną z siedmiu dzielnic Sanoka, mają powierzchnię blisko 16 km², na której zamieszkuje około 3 tys. osób.

Konsultacje społeczne w sprawie zmiany granic miasta mają rozpocząć się w pierwszym kwartale br.


ZOBACZ TEŻ: Ciekawy architektonicznie budynek na zalewem w Rzeszowie. Rusza budowa [WIZUALIZACJE]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto