Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest porozumienie w sprawie zwolnień w Elektrowni Stalowa Wola

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Od prawej prezes Tauron Wytwarzania Kazimierz Szynol, prezes Tauron Energia Filip Grzegorczyk, prezydent Lucjusz Nadbereżny i wiceminister infrastruktury Rafał Weber
Od prawej prezes Tauron Wytwarzania Kazimierz Szynol, prezes Tauron Energia Filip Grzegorczyk, prezydent Lucjusz Nadbereżny i wiceminister infrastruktury Rafał Weber Zdzisław Surowaniec
Władze Tauronu rozmawiały ze związkami zawodowymi w Elektrowni Stalowa Wola na temat jej przyszłości i zabezpieczenia pracowników przed ewentualną utratą pracy po likwidacji bloków węglowych do 2020 roku. Osiągnięto kompromis.

- Zarówno rozmowy jak i zawarte porozumienie dotyczyło przyszłości Stalowej Woli i obecności grupy Tauron Wytwarzanie w mieście. Miało ono pozytywny charakter - poinformował prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny podczas konferencji prasowej, która odbyła się w dawnym budynku dyrekcji Huty Stalowa Wola.

Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia apelował, aby nie dać się zwieść informacjom, które tworzą zły obraz grupy Tauron Wytwarzanie. Spółka mimo zamknięcia bo takie są przepisy prawa dwóch bloków węglowych nie zamierza wychodzić ze Stalowej Woli. Wręcz przeciwnie. W 2020 roku zostanie uruchomiony warty 1,5 miliarda złotych blok gazowo - parowy a w kolejnych latach za 200 milionów złotych instalacja fotowoltaiczna. Projekt jest w fazie zaawansowania.

Bloki węglowe, których godziny pracy się kończą, miałyby szanse funkcjonować po modernizacji. Ta jest szacowana na 700-800 milionów złotych. - Nie pozwalają na to przepisy prawa. Z punktu widzenia ekonomicznego również nie miałoby to uzasadnienia ponieważ ceny uprawnień do emisji CO2 są coraz wyższe - tłumaczył prezes Grzegorczyk. Dodał także, że ich likwidacja nie jest przejawem złej woli Tauronu. Podlegają one zamknięciu również w innych elektrowniach w Polsce. Tymczasem na ostatniej prostej jest budowa bloku gazowo-parowego o mocy 450MWe. Obok energii elektrycznej będzie wytwarzał ciepło na potrzeby komunalne i parę technologiczną dla zakładów przemysłowych. Trwają końcowe prace montażowe. Na listopad zaplanowano pierwsze uruchomienie turbiny gazowej a przewidywany termin pierwszej synchronizacji bloku z siecią wyznaczony został na koniec 2019 roku.

Równocześnie budowane jest rezerwowe źródło ciepła, na które składają się kotłownia oraz instalacje pomocnicze i łączące kotłownię z instalacjami budowanego bloku gazowo-parowego. W kotłowni zostaną zainstalowane 4 kotły podgrzewające wodę sieciową na potrzeby grzewcze sytemu ciepłowniczego w Stalowej Woli i Nisja oraz jeden kocioł wytwarzający parę wodną dla lokalnych odbiorców przemysłowych. Przekazanie instalacji do eksploatacji ma nastąpić w I kwartale 2020 roku.

Z kolei na terenie Jelni w Stalowej Woli Tauron wybuduje wartą 200 milionów złotych farmę fotowoltaiczną, produkującą tzw czystą energię. Inwestycja jak poinformowano jest na etapie planowania, w tym uzyskiwania niezbędnych decyzji środowiskowych. Dalsze działania to uzyskanie warunków zabudowy, odrolnienie gruntu i pozwolenie na budowę.

Jak informowaliśmy na naszych łamach zamknięcie dwóch bloków węglowych skutkować będzie zwolnieniem 270 osób. Prezes Grzegorczyk zapewnił, że nikt zatrudnienia nie straci. Po odbytych rozmowach ze związkami zawodowymi strony wyszły zadowolone. Przystano na propozycje władz grupy Tauron. A ta zakłada, że do 2023 roku każdy zostanie rozdysponowany, w zależności od tego jakie będzie miał oczekiwania. W ciągu czterech lat, 110 pracowników nabędzie uprawnienia emerytalne, 10 osób pozostanie w Eelktrowni, 60 zostanie skierowanych do pracy przy bloku biomasy, który ma być „urentowniony” aby był jeszcze bardziej wydajny, 45 osób znajdzie zatrudnienie w ramach tzw. gospodarki lokalnej. Będzie uruchomiony program dobrowolnych oraz możliwość pracy w innych częściach Polski (Małopolsce i na Śląsku) : przez cztery dni w tygodniu, z pokryciem przez pracodawcę kosztów noclegu i transportu.

- Grupa Tauron jest liderem jakości prowadzonego dialogu społecznego. Pewne niepokoje wynikły stąd, że nigdy w historii polskiej energetyki nie zamykano bloków na taką skalę. W Stalowej Woli wprowadzamy program pilotażowy ich wygaszania i zależy nam na dobrej współpracy oraz wsparciu samorządu - zapewniał Grzegorczyk.

- To dobra wiadomość dla Stalowej Woli. Mogę powiedzieć, że odczucia strony społecznej są dobre. Propozycje konkretne i w pełni oczekiwane - mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

- To spotkanie rozwiało wszelkie wątpliwości na temat funkcjonowania Tauron Wytwarzanie w Stalowej Woli. Jesteśmy spokojniejsi jeżeli chodzi o dalsze inwestycje i los pracowników - stwierdził poseł Rafał Weber.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jest porozumienie w sprawie zwolnień w Elektrowni Stalowa Wola - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24