Jest szansa na ożywienie zalewu w Brzózie Królewskiej

Małgorzata Motor
Archiwum Urzędu Gminy w Leżajsku
Jest szansa na ożywienie zalewu w Brzózie Królewskiej. Uporządkowano już plaże i przygotowano miejsca noclegowe.

W sprawie zalewu w Brzózie Królewskiej udało się już porozumieć wszystkim stronom, które odpowiedzialne są za to miejsce. Woda w zalewie należy do Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Teren wokół zalewu jest własnością gminy Leżajsk oraz kilkunastu właścicieli okolicznych domków.

Pierwsze prace rozpoczęły się jeszcze w ubiegłym roku. Członkowie stowarzyszenia z Brzózy Królewskiej wraz z mieszkańcami uporządkowali plaże. Natomiast PZMiUW oczyścił brzegi zalewu, a gmina wyremontowała sanitariaty.

Spółdzielnia nowym zarządcą

- Do końca czerwca ustawimy ławki i altankę. Osoby będą mogły spokojnie usiąść i w godnych warunkach wypoczywać. Trwają też prace nad przygotowaniem parkingu. Podłączyliśmy tutaj energię elektryczną, by turyści przyjeżdżający samochodami kempingowymi mogli podpiąć się do prądu. Będą mogli też skorzystać z toalety i prysznica - wyjaśnia Krzysztof Sobejko, wójt gminy Leżajsk.

Zalewem zarządzać będzie spółdzielnia socjalna z Dębna.

- Założyły ją osoby bezrobotne, pochodzące m.in. Brzózy Królewskiej. Postanowiliśmy użyczyć im teren zalewu. Stosowną umowę już podpisaliśmy. Natomiast mieszkańcy okolicznych domków wzięli na siebie organizację plenerowej trzydniowej imprezy muzycznej. Dom kultury, koło gospodyń wiejskich, orkiestra w Brzózie Królewskiej, będą organizować cykl imprez kulturalnych i rozrywkowych wokół zalewu. Mają promować zalew, przyciągać turystów. Pierwsza miała miejsce w połowie maja i była połączona z otwarciem pizzerii. To już drugi punkt gastronomiczny, bo przy zalewie działa bar. Kolejna impreza odbędzie się 8 czerwca - tłumaczy wójt.

Są gotowe miejsca noclegowe

W pobliskiej szkole przygotowanych jest 25 miejsc noclegowych. Do dyspozycji wczasowiczów są pokoje 2-3 osobowe z pełnym wyposażeniem i łazienką. Dodatkowo przy stadionie ma powstać teren rekreacyjny, gdzie będzie zorganizowana część imprez. Prace mają się tu zakończyć w lipcu.

- Jeśli uda się ożywić ten zalew, przyciągnąć mieszkańców, będzie to sukces wszystkich. My, jako gmina, będziemy starali się pomagać w sprawach porządkowych - dodaje Krzysztof Sobejko.

Inwestycją, na którą wszyscy czekają w Brzózie Królewskiej, jest odmulenie zalewu.

- W ubiegłym roku na ten temat rozmawialiśmy z PZMiUW. Częściowo uregulowana została rzeka, która doprowadza wodę do zalewu. Prace te są kontynuowane. Udało się przedstawić nasz problem na posiedzeniu komisji rolnictwa sejmiku wojewódzkiego. Jest obietnica, że zalew otrzyma dofinansowanie i będzie można w przyszłości taką robotę wykonać. Odmulenie może kosztować nawet 1 mln zł. Pukamy więc do wszystkich drzwi, żeby znaleźć pieniądze na tę inwestycję - przekonuje wójt.

Powrót na siłownię - na jakich zasadach?

Wideo

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 30.05.2014 o 22:53, Gość napisał:

Zalew na pierwszym miejscu, bo bez zalewu nie nie będzie komu chodzić do przedszkola;) Zalew ściąga ludzi z pieniążkami, zwieksza przyrost naturalny ludzi;)

Znakiem tego, jak będzie zalew, to Brzóza Królewska się zaludni, i dodatkowo przyjadą ludzie z kasą, ale tylko wtedy, gdy będzie zalew. A nawet do przedszkola dzieci popędzą, bo jak będzie zalew do Brzózy zawita optymizm, a wraz z nim wzrost zainteresowania sprawami damsko-męskimi, z czego (o czym powszechnie wiadomo) rodzą się dzieci (na ogół) i będzie komu zaludnić przedszkole. Słowem, bez zalewu życie w Brzózie Królewskiej nie ma żadnego sensu i przyszłości, a nawet przyjemności z racji stosunków (między)ludzkich skazanych na uwiąd.

G
Gość

Ile osób może czerpać korzyści z zalewu? Czy jest większy pracodawca we wsi poza DPS?

G
Gość

Zalew na pierwszym miejscu, bo bez zalewu nie nie będzie komu chodzić do przedszkola;) Zalew ściąga ludzi z pieniążkami, zwieksza przyrost naturalny ludzi;)

G
Gość
W dniu 30.05.2014 o 16:13, bkk napisał:

Zła sytuacja zalewu z roku na rok się pogłębia. Szkoda że Pani Redaktor nie napisał w swoim artykule że obecnie woda nie nadaje się do kąpieli. Zalew cały jest zamulony i pokryty glonami i aby popływać trzeba zabrać za sobą maczetę. Zresztą na zalewie obowiązuje zakaz kąpieli. Brak jakichkolwiek atrakcji dla turystów. Może Wójt na swoim blogu opisze po co mieli by przyjechać tutaj turyści skoro nie ma gdzie się kąpać, nie ma co zwiedzać, nie ma atrakcji i można tylko poleżeć na skoszonej trawie. A mieszkańcy Brzózy czekają na kanalizację i przedszkole a dopiero później zalew.

 


A mieszkańcy Brzózy czekają na kanalizację i przedszkole a dopiero później zalew.

 

Niektórym tak spieszno do tego przedszkola, że sami zaczynają opóźniać jego budowę...

b
bkk

Zła sytuacja zalewu z roku na rok się pogłębia. Szkoda że Pani Redaktor nie napisał w swoim artykule że obecnie woda nie nadaje się do kąpieli. Zalew cały jest zamulony i pokryty glonami i aby popływać trzeba zabrać za sobą maczetę. Zresztą na zalewie obowiązuje zakaz kąpieli. Brak jakichkolwiek atrakcji dla turystów. Może Wójt na swoim blogu opisze po co mieli by przyjechać tutaj turyści skoro nie ma gdzie się kąpać, nie ma co zwiedzać, nie ma atrakcji i można tylko poleżeć na skoszonej trawie. A mieszkańcy Brzózy czekają na kanalizację i przedszkole a dopiero później zalew.

M
Marcin
W dniu 30.05.2014 o 10:18, Gość napisał:

 Chciałbym przypomnieć, że istnieje taki wynalazek jak  bezodpływowy zbiornik na ścieki potocznie zwany szambem. To do niego zbiera się wszystkie zanieczyszczenia po czym wywozi do punktu zlewowego. Jeżeli wydaje Ci się, że wszystko wpływa do rzeki to jesteś w błędzie.   Wygląda na to, że masz zbyt wybujałą wyobraźnię. Każdy ma na uwadze rozwój tego obiektu jednak chyba nikt oprócz Ciebie nie wyobraża sobie przecinania wstęgi po wykonaniu prac porządkowych i dostawieniu kilku ławek, paleniska i altanki. Coś wydaje mi się, że najbardziej nie podoba Ci się nie to co się nad tym zalewem dzieje, tylko kto się tym zajmuje. Niestety, chciałbyś żeby było inaczej ale tak nie jest.ncrm

Mylisz się "gościu". Spędziłem lata dziecięce nad tym - wtedy w miarę czystym zalewem, a ostatnio zaglądam tam przejeżdżając rowerem. To urokliwe miejsce i życzyłbym sobie, by było zadbane. Nie obchodzi mnie kto to zrobi. Najlepiej miejscowi ludzie, właściciele gminy. Życzę im tego. Ale nikt mnie nie zmusi do wejścia do szamba w zalewie. Od podkudłacza płyną ścieki. Od "chin" - górnej B. Królewskiej płyną ścieki! Nie inwestuje się w pozłacane opakowanie czekolady, kiedy nadzienie jest śmierdzące i przeterminowane! Mówcie ludziom prawdę. Szamba wszyscy mają,ale nie nazywaj ich bezodpływowym, bo z każdego jest rura przelewowa do " rzyki" zmierzającej wprost do zalewu! Wystarczy przejść brzegiem rowu, przystawić do rury świecę dymną ,a baba z kibla w chałupie wyleci z wrzaskiem "pali się"!

G
Gość
W dniu 29.05.2014 o 14:38, Rowerzysta z innej wsi napisał:

A kiedy będzie zrobiona kanalizacja na Brzózie Królewskiej? Wiecie gdzie trafiają obecnie ścieki z większości domów? Do rzyki która wpływa do zalewu. Fajnie?

 

pomijanie faktu, że wieś Brzóza Królewska, domki nad zalewem i "podkudłacz"  mają odprowadzenia ścieków do rowów i rzeczek wpływających wprost do zalewu w Brzózie Królewskiej to bandytyzm i oszustwo! Najpierw nauczcie wieśniaków, że szambo to nie zalew ani pobliski las, a potem zapraszajcie rodziny z dziećmi nad wodę.

 
Chciałbym przypomnieć, że istnieje taki wynalazek jak  bezodpływowy zbiornik na ścieki potocznie zwany szambem. To do niego zbiera się wszystkie zanieczyszczenia po czym wywozi do punktu zlewowego. Jeżeli wydaje Ci się, że wszystko wpływa do rzeki to jesteś w błędzie.
 
 

W dniu 30.05.2014 o 09:11, Marcin napisał:

Chyba, że pani redaktor Motor i pan wójt Sobejko osobiście zanurzą się po czubek nosa w tym szambie po uroczystym przecięciu wstęgi i przez kolejny miesiąc będą zdawać relację fotograficzną na fejsbuku z postępujących procesów gnilnych na swoich facjatach.

 
Wygląda na to, że masz zbyt wybujałą wyobraźnię. Każdy ma na uwadze rozwój tego obiektu jednak chyba nikt oprócz Ciebie nie wyobraża sobie przecinania wstęgi po wykonaniu prac porządkowych i dostawieniu kilku ławek, paleniska i altanki. Coś wydaje mi się, że najbardziej nie podoba Ci się nie to co się nad tym zalewem dzieje, tylko kto się tym zajmuje. Niestety, chciałbyś żeby było inaczej ale tak nie jest.
ncrm

M
Marcin

Szanowna pani redaktor Motor, szanowny panie Sobejko! Pisanie artykułu na zamówienie lokalnych agronomów i popieranie "przedsięwzięcia" gminnego jest jeszcze zrozumiałe. Lecz pomijanie faktu, że wieś Brzóza Królewska, domki nad zalewem i "podkudłacz"  mają odprowadzenia ścieków do rowów i rzeczek wpływających wprost do zalewu w Brzózie Królewskiej to bandytyzm i oszustwo! Najpierw nauczcie wieśniaków, że szambo to nie zalew ani pobliski las, a potem zapraszajcie rodziny z dziećmi nad wodę. Chyba, że pani redaktor Motor i pan wójt Sobejko osobiście zanurzą się po czubek nosa w tym szambie po uroczystym przecięciu wstęgi i przez kolejny miesiąc będą zdawać relację fotograficzną na fejsbuku z postępujących procesów gnilnych na swoich facjatach.

M
Motórzysta z innej gminy
W dniu 29.05.2014 o 14:38, Rowerzysta z innej wsi napisał:

A kiedy będzie zrobiona kanalizacja na Brzózie Królewskiej? Wiecie gdzie trafiają obecnie ścieki z większości domów? Do rzyki która wpływa do zalewu. Fajnie?

Reklama że ho ho podobnie jak nad Soliną

G
Gość

A może ktoś wie kiedy będą zbiory ryżu na zalewie w Brzózie? 

j
jerry

wójcie kanaliza a potem zalew ,chłopie

R
Rowerzysta z innej wsi

A kiedy będzie zrobiona kanalizacja na Brzózie Królewskiej? Wiecie gdzie trafiają obecnie ścieki z większości domów? Do rzyki która wpływa do zalewu. Fajnie?

G
Gość
W dniu 29.05.2014 o 13:49, gazda napisał:

A co z pijaną hołotą, szukającą zaczepki, zarówno miejscową jak i przyjezdną? Bo to jest główny powód dla którego więcej nie przyjadę do Brzózy.

Nie koloryzuj, wiele razy bawiłem się w tym miejscu i nigdy nie uświadczyłem żadnej nieprzyjemności. Na imprezie jak na imprezie, są pijani, ale nie zdarzyło mi się mieć żadnych konfrontacji. Kilka sezonów tutaj przebawiłem...

g
gazda

A co z pijaną hołotą, szukającą zaczepki, zarówno miejscową jak i przyjezdną? Bo to jest główny powód dla którego więcej nie przyjadę do Brzózy.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3