MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest uchwała Polskiego Związku Tenisa Stołowego: sezon zakończony, mistrzowie to KTS Enea Siarka Tarnobrzeg i Kolping Frac Jarosław

Waldemar Mazgaj
Waldemar Mazgaj
Kolping Frac Jarosław świętuje mistrzostwo po raz drugi.
Kolping Frac Jarosław świętuje mistrzostwo po raz drugi. fot. materiały prasowe klubu
Polski Związek Tenisa Stołowego w głosowaniu internetowym podjął uchwałę o zakończeniu sezonu i podziale miejsc. Oznacza to, że KTS Enea Siarka Tarnobrzeg została mistrzem Polski po raz 29., a Kolping Frac Jarosław po raz drugi. Prawo awansu do superligi wywalczyła też ekipa grająca pod szyldem PKS Pegaz Miasto Łańcut Jarosław II, a więc de facto rezerwy Kolpinga.

„Z uwagi na różną ilość rozegranych meczów przez poszczególne drużyny parametrem decydującym o kolejności jest ratio, czyli stosunek zdobytych punktów do ilości rozegranych meczów” – napisano w komunikacie.

W ekstraklasie kobiet za mistrzowską KTS Enea Siarką uplasowały się: 2. AZS UE Wrocław, 3. SKTS Sochaczew i Bebetto AZS UJD Częstochowa. Do 1 ligi spadają: ATS east rent Białystok i AZS PWSIP Metal-Technik Łomża, a w ich miejsce awansowały: Mar-Bruk ZRB GOSRiT Luzino i JKTS Jastrzębie Zdrój. Do 2 ligi spadają: AZS PWSZ Nysa, Broń Radom, Luvena II Luboń.

W Lotto Superlidze mężczyzn mistrzem został Kolping, srebrny medal dla Dartom Bogorii Grodzisk Mazowiecki a brązowe dla Dekorglassu Działdowo i Dojlidów Białystok. Elitę opuszczają Warta Kostrzyn nad Odrą i Poltarex Pogoń Lębork, w ich miejsce awans uzyskały: ZKS Palmiarnia Zielona Góra oraz PKS Pegaz Miasto Łańcut Jarosław II.

- Mamy prawo gry w superlidze, ale będziemy musieli w niej występować na licencji Pegaza, a nie Kolpinga, jak do tej pory - powiedział nam Grzegorz Kielar, prezes Pegaza.

Do 2 ligi spadają: Morliny II Ostróda, Coccine GKTS Wiązowna, Viret CMS Zawiercie i ZKS Palmiarnia II. Inne nasze zespoły - AZS Politechnika Rzeszów (u kobiet) i Strzelec Frysztak (u mężczyzn) spokojnie utrzymały się w 1 lidze.

Oto pełna treść komunikatu opublikowanego na stronie internetowej PZTS:
„Z dniem 31 marca 2020 roku, Zarząd Polskiego Związku Tenisa Stołowego podjął trudną, lecz konieczną uchwałę o zakończeniu rozgrywek ligowych szczebla centralnego: Ekstraklasy Kobiet, Superligi Mężczyzn, I Ligi Kobiet, I Ligi Mężczyzn oraz Drużynowego Pucharu Polski.

„W konsekwencji epidemii choroby COVID-19 na całym świecie podejmowane są bezprecedensowe decyzje – przełożenie Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 oraz Hana Bank 2020 ITTF World Team Table Tennis Championships, bezpośrednio dotykające środowisko tenisa stołowego to tylko niektóre z nich. Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego, w minioną niedzielę, przedłużyła zawieszenie wszelkich rozgrywek do końca czerwca. Świat sportu zatrzymał się. Wszyscy oczekujemy możliwie szybkiego zażegnania kryzysu lecz musimy również rozwiązać bieżące problemy, wywołane sytuacją kryzysową. Od przeszło dwóch tygodni Zarząd Polskiego Związku Tenisa Stołowego rozważał możliwe scenariusze działań. W wyniku głosowania obiegowego, zapadła decyzja o zakończeniu rozgrywek ligowych szczebla centralnego.” – powiedział Dariusz Szumacher, Prezes Zarządu Polskiego Związku Tenisa Stołowego.

Decyzją Zarządu PZTS sezon rozgrywek ligowych 2019/2020 szczebla centralnego został zakończony. Klasyfikacja końcowa rozgrywek Ekstraklasy Kobiet, Superligi Mężczyzn, 1 Ligi Kobiet oraz 1 Ligi Mężczyzn zostaje ustalona na podstawie aktualnych tabel.

Z uwagi na różną ilość rozegranych meczów przez poszczególne drużyny parametrem decydującym o kolejności jest ratio, czyli stosunek zdobytych punktów do ilości rozegranych meczów.

Kluczową informacją wynikającą z treści Uchwały jest fakt, iż tytuły Drużynowego Mistrza Polski kobiet i mężczyzn oraz przewidziane w Regulaminie Rozgrywek nagrody otrzymują drużyny, które w dniu zakończenia rozgrywek zajęły pierwsze miejsca w klasyfikacjach końcowych Ekstraklasy Kobiet i Superligi Mężczyzn.

„Zdaję sobie sprawę, iż podjęta decyzja jest kontrowersyjna i może wywołać w środowisku spore poruszenie. Przed jej podjęciem, Zarząd PZTS analizował różne warianty zakończenia sezonu, podjęcie decyzji nie było łatwe, jednak finalnie zapadła decyzja o zakończeniu sezonu. Niezależnie od tego czy się z nią zgadzamy, czy też nie, musimy ją uszanować jako i pamiętać, że nikt z nas nie był w stanie przewidzieć takich wydarzeń.” – dodaje Pan Dariusz Szumacher.

Podjęta Uchwała wprowadza również następujące ustalenia:
•Tytuł Drużynowego Wicemistrza Polski kobiet i mężczyzn oraz przewidziane w Regulaminie Rozgrywek nagrody otrzymują drużyny, które w dniu zakończenia rozgrywek zajęły drugie miejsca w klasyfikacjach końcowych Ekstraklasy Kobiet i Superligi Mężczyzn.
•Przewidziane w Regulaminie Rozgrywek nagrody dla półfinalistów otrzymują drużyny, które w dniu zakończenia rozgrywek zajęły trzecie miejsca w klasyfikacjach końcowych Ekstraklasy Kobiet i Superligi Mężczyzn.
W treści Uchwały rozstrzygnięte zostały kwestie spadków i awansów w sezonie 2019/2020.
•Z Ekstraklasy Kobiet spadają drużyny, które w dniu zakończenia rozgrywek zajmowały miejsca 9 i 10, a z Superligi Mężczyzn miejsca 11 i 12.
•Do Ekstraklasy Kobiet i Superligi Mężczyzn awansują drużyny, które w dniu zakończenia rozgrywek zajmowały pierwsze miejsca w swoich grupach I ligi.
•Z I ligi kobiet i mężczyzn spadają drużyny, które w dniu zakończenia Rozgrywek w swoich grupach zajmowały miejsca 9 i 10.
•Do I ligi kobiet i mężczyzn awansują drużyny, które w dniu zakończenia rozgrywek zajmowały pierwsze miejsca w swoich II ligach.
•W I lidze weźmie udział po 24 drużyny kobiet i mężczyzn podzielonych geograficznie na grupy północną i południową – po 12 drużyn w każdej z grup.
•W przypadku wolnych miejsc w I lidze kobiet lub mężczyzn, prawo startu przysługuje drużynom, o których mowa § 4, pkt 3 niniejszej uchwały, w kolejności od wyższego miejsca. W przypadku większej ilości wolnych miejsc w danej grupie zmniejszeniu ulega ilość drużyn, o których mowa w § 4, pkt 5 uchwały.

„Zarząd Polskiego Związku Tenisa Stołowego podjął jednoznaczną decyzję w kontekście rozgrywek szczebla centralnego, jednak decyzję odnośnie losów II ligi i lig niższych, pozostawiamy w gestii Wojewódzkich Związków Tenisa Stołowego. Wiemy, że władze niektórych związków wojewódzkich, pragną utrzymać zawieszenie rozgrywek w oczekiwaniu na rozwój sytuacji epidemicznej, z nadzieją, że uda się dokończyć rozgrywki w późniejszym terminie.” – poinformował Prezes PZTS.

Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami Zarządu Polskiego Związku Tenisa Stołowego, rozgrywki indywidualne pozostają zawieszone do odwołania. Przez wzgląd na punktację Systemu Sportu Młodzieżowego, koniecznym jest rozegranie wszystkich turniejów objętych klasyfikacją. Zarząd PZTS rozważa przeprowadzenie przełożonych rozgrywek po wakacjach, o ile pozwoli na to sytuacja w kraju.

Pomimo zakończenia sezonu rozgrywek centralnych oraz zawieszenia rozgrywek indywidualnych Polski Związek Tenisa Stołowego kontynuuje swoją pracę. W dniach 15-20 września 2020, na warszawskim Torwarze zaplanowane są Liebherr 2020 ITTF European Championships – Mistrzostwa Europy w tenisie stołowym.

„Mistrzostwa Europy to święto całego środowiska tenisa stołowego, przygotowujemy się do niego od kilku lat. Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiczna szybko się ustabilizuje i we wrześniu spotkamy się wszyscy, aby wspólnie celebrować piękno tenisa stołowego. Wszyscy mamy realny wpływ na to, czy tak się stanie, zatem odpowiedzialnie pozostańmy w domach i przestrzegajmy zaleceń Rządu i Ministerstwa Zdrowia.” – konkluduje Pan Dariusz Szumacher.

Do tematu wrócimy[b]


[b]Zobacz też: Przygotuj rower na wiosnę. Oto kilka prostych czynności, które zapewnią bezpieczną i przyjemną jazdę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24