Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jest wreszcie szansa na budowę południowej obwodnicy Rzeszowa. O inwestycji rozmawiali parlamentarzyści z Podkarpacia

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Spotkanie prezydenta z parlamentarzystami dotyczyło m.in. budowy południowej obwodnicy Rzeszowa.
Spotkanie prezydenta z parlamentarzystami dotyczyło m.in. budowy południowej obwodnicy Rzeszowa. Krzysztof Kapica
- Być może będzie to historyczne spotkanie dla kontynuacji starań o budowę południowej obwodnicy Rzeszowa, która dla regionu jest niezwykle ważna, bo ogromnie wzmocni jego kapitał biznesowy - tak podczas poniedziałkowego spotkania w ratuszu prezydenta Rzeszowa z parlamentarzystami z Podkarpacia mówił poseł Wiesław Buż. - Nie możemy pozwolić na zmarnowanie dotychczasowego dorobku, trzeba podwinąć rękawy i do pracy.

W spotkaniu w rzeszowskim ratuszu uczestniczyli dziś m.in. prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, wiceprezydent Marek Ustrobiński, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł i posłowie z Podkarpacia - Krystyna Skowrońska, Marek Rząsa, Wiesław Buż i Grzegorz Braun.

Marek Ustrobiński: chcemy by w lipcu dokumenty dotyczące obwodnicy były gotowe

Marek Ustrobiński przypomniał, że historia południowej obwodnicy Rzeszowa sięga jeszcze lat 90-tych, kiedy pojawiła się propozycja budowy połączenia od strony zachodniej w kierunku wschodnim, po południowej stronie miasta.

- Część tego założenia inwestycyjnego została wykonana. To budowa łącznika pomiędzy drogą ekspresową S19 w Kielanówce do ul. Podkarpackiej

- mówił.

- Dalszy ciąg przewiduje połączenie ul. Podkarpackiej z Sikorskiego, poprzez zalew na Wisłoku, na południe od Pratt&Whitney. To przedsięwzięcie próbujemy realizować. Już trzy lata temu opracowana została cała dokumentacja techniczna. Obecnie ponownie została poddana procedurom. Jest na etapie decyzji środowiskowej, która wcześniej została oprotestowana przez mieszkańców. Chcemy by w lipcu tego roku wszystkie dokumenty już mogły być przyjęte - dodał.

Wtedy z kompletem dokumentów wystąpią do wojewody o pozwolenie na budowę. Ewa Leniart będzie miała 3 miesiące na decyzję. Skąd pieniądze? Miasto będzie się starać wsparcie z budżetu państwa i unijne.

Przeciwko budowie obwodnicy protestuje jedna osoba

Wiceprezydent Ustrobiński zwraca uwagę, że południowa obwodnica Rzeszowa usprawniłaby ruch.

- Jest to istotne połączenie także z tego względu, że ma mieć kontynuację w kierunku północno - wschodnim i w konsekwencji domknie pierścień obwodnicy Rzeszowa, który dziś składa się z autostrady A4, drogi ekspresowej S19 i południowego odcinka od Rzeszów Południe do Podkarpackiej - tłumaczył na spotkaniu z Podkarpackim Zespołem Parlamentarnym.

Tadeusz Ferenc przyznał, że liczy na posłów i, że temat ruszy do przodu.

- Dziś jeszcze tylko jedna osoba protestuje. Przy al. Sikorskiego - mówił zapewniając, że odszkodowania za wywłaszczenia są wysokie i można odbudować dom w innym miejscu.

Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości także był zdania, że bezwzględnie ta inwestycja powinna być realizowana. - Dziś ludzie jej chcą. Pozytywne skutki dla mieszkańców województwa podkarpackiego są nie do przecenienia.

Jaka przyszłość Zamku Lubomirskich

Parlamentarzyści rozmawiali także o sprawach związanych z zagospodarowaniem w przyszłości Zamku Lubomirskich.

- W zasadzie w tej chwili czekamy na podpisanie umowy w formie aktu notarialnego między ministrem a prezydentem Rzeszowa - mówił wiceminister Warchoł.

- Zostały jeszcze trzy kwestie: wtorkowa uchwała rady miasta w sprawie parkingu przy ul. Dołowej dla sądu rejonowego. Odrolnienie działki na Drabiniance, gdzie powstanie nowy sąd okręgowy i zniesienie jego dotychczasowej siedziby przez wojewodę.

Szacuje się, że przenosiny do nowo wybudowanego sądu i urządzenie wówczas w zamku muzeum historii Rzeszowa to kwestia 4-5 lat.

Grzegorzowi Braunowi zależało, aby dołożyć do muzeum piwnice pobliskiej zabytkowej, secesyjnej kamienicy przy Śreniawitów 2, gdzie znajdowały się cele więzienne Urzędu Bezpieczeństwa.

- To przejmujące, wzruszające miejsce - mówił. - Największą tragedia byłoby, gdyby ktoś z mieszkańców zabrał się za otynkowanie tych piwnic.

Prezydent Ferenc zapewniał, że na pewno będą chcieli je pokazywać.


ZOBACZ TEŻ: Rzeszów w 1994 roku - na YouTube pojawił się film prezentujący miasto z tamtego okresu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24