Jest wreszcie szansa na budowę południowej obwodnicy Rzeszowa. O inwestycji rozmawiali parlamentarzyści z Podkarpacia

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Spotkanie prezydenta z parlamentarzystami dotyczyło m.in. budowy południowej obwodnicy Rzeszowa.
Spotkanie prezydenta z parlamentarzystami dotyczyło m.in. budowy południowej obwodnicy Rzeszowa. Krzysztof Kapica
- Być może będzie to historyczne spotkanie dla kontynuacji starań o budowę południowej obwodnicy Rzeszowa, która dla regionu jest niezwykle ważna, bo ogromnie wzmocni jego kapitał biznesowy - tak podczas poniedziałkowego spotkania w ratuszu prezydenta Rzeszowa z parlamentarzystami z Podkarpacia mówił poseł Wiesław Buż. - Nie możemy pozwolić na zmarnowanie dotychczasowego dorobku, trzeba podwinąć rękawy i do pracy.

W spotkaniu w rzeszowskim ratuszu uczestniczyli dziś m.in. prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, wiceprezydent Marek Ustrobiński, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł i posłowie z Podkarpacia - Krystyna Skowrońska, Marek Rząsa, Wiesław Buż i Grzegorz Braun.

Marek Ustrobiński: chcemy by w lipcu dokumenty dotyczące obwodnicy były gotowe

Marek Ustrobiński przypomniał, że historia południowej obwodnicy Rzeszowa sięga jeszcze lat 90-tych, kiedy pojawiła się propozycja budowy połączenia od strony zachodniej w kierunku wschodnim, po południowej stronie miasta.

- Część tego założenia inwestycyjnego została wykonana. To budowa łącznika pomiędzy drogą ekspresową S19 w Kielanówce do ul. Podkarpackiej

- mówił.

- Dalszy ciąg przewiduje połączenie ul. Podkarpackiej z Sikorskiego, poprzez zalew na Wisłoku, na południe od Pratt&Whitney. To przedsięwzięcie próbujemy realizować. Już trzy lata temu opracowana została cała dokumentacja techniczna. Obecnie ponownie została poddana procedurom. Jest na etapie decyzji środowiskowej, która wcześniej została oprotestowana przez mieszkańców. Chcemy by w lipcu tego roku wszystkie dokumenty już mogły być przyjęte - dodał.

Wtedy z kompletem dokumentów wystąpią do wojewody o pozwolenie na budowę. Ewa Leniart będzie miała 3 miesiące na decyzję. Skąd pieniądze? Miasto będzie się starać wsparcie z budżetu państwa i unijne.

Przeciwko budowie obwodnicy protestuje jedna osoba

Wiceprezydent Ustrobiński zwraca uwagę, że południowa obwodnica Rzeszowa usprawniłaby ruch.

- Jest to istotne połączenie także z tego względu, że ma mieć kontynuację w kierunku północno - wschodnim i w konsekwencji domknie pierścień obwodnicy Rzeszowa, który dziś składa się z autostrady A4, drogi ekspresowej S19 i południowego odcinka od Rzeszów Południe do Podkarpackiej - tłumaczył na spotkaniu z Podkarpackim Zespołem Parlamentarnym.

Tadeusz Ferenc przyznał, że liczy na posłów i, że temat ruszy do przodu.

- Dziś jeszcze tylko jedna osoba protestuje. Przy al. Sikorskiego - mówił zapewniając, że odszkodowania za wywłaszczenia są wysokie i można odbudować dom w innym miejscu.

Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości także był zdania, że bezwzględnie ta inwestycja powinna być realizowana. - Dziś ludzie jej chcą. Pozytywne skutki dla mieszkańców województwa podkarpackiego są nie do przecenienia.

Jaka przyszłość Zamku Lubomirskich

Parlamentarzyści rozmawiali także o sprawach związanych z zagospodarowaniem w przyszłości Zamku Lubomirskich.

- W zasadzie w tej chwili czekamy na podpisanie umowy w formie aktu notarialnego między ministrem a prezydentem Rzeszowa - mówił wiceminister Warchoł.

- Zostały jeszcze trzy kwestie: wtorkowa uchwała rady miasta w sprawie parkingu przy ul. Dołowej dla sądu rejonowego. Odrolnienie działki na Drabiniance, gdzie powstanie nowy sąd okręgowy i zniesienie jego dotychczasowej siedziby przez wojewodę.

Szacuje się, że przenosiny do nowo wybudowanego sądu i urządzenie wówczas w zamku muzeum historii Rzeszowa to kwestia 4-5 lat.

Grzegorzowi Braunowi zależało, aby dołożyć do muzeum piwnice pobliskiej zabytkowej, secesyjnej kamienicy przy Śreniawitów 2, gdzie znajdowały się cele więzienne Urzędu Bezpieczeństwa.

- To przejmujące, wzruszające miejsce - mówił. - Największą tragedia byłoby, gdyby ktoś z mieszkańców zabrał się za otynkowanie tych piwnic.

Prezydent Ferenc zapewniał, że na pewno będą chcieli je pokazywać.


ZOBACZ TEŻ: Rzeszów w 1994 roku - na YouTube pojawił się film prezentujący miasto z tamtego okresu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie