Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest wstępna lista projektów wybranych do głosowania na zadania do Budżetu Obywatelskiego Miasta Krosna na rok 2022

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
58 pomysłów zgłosili mieszkańcy Krosna do realizacji w przyszłym roku w ramach budżetu obywatelskiego. 42 z nich zostały już wstępnie zaakceptowane. Pełna lista będzie znana 18 października, po rozpatrzeniu odwołań autorów odrzuconych projektów.

Kwota budżetu obywatelskiego w Krośnie jest w tym roku rekordowa – to 2 295 000 zł. W poprzednich edycjach były to ok. 2 mln zł. Dzielono je po połowie – milion złotych na projekty ogólnomiejskie i milion na projekty lokalne (osiedlowe i dzielnicowe).

W nowej edycji jest inaczej – na projekty ogólnomiejskie jest niespełna pół miliona złotych, czyli mniej niż do tej pory. Za to prawie dwukrotnie (do 1 mln 837 tys. zł) zwiększona została pula funduszy na projekty osiedlowe i dzielnicowe.

Jak argumentują władze miasta – to dlatego, że mieszkańcy wykorzystują aktywnie możliwości, jakie stwarza budżet to poprawienia warunków najbliższego otoczenia, w którym żyją.

Do każdej dzielnicy i osiedla jest przypisana została konkretna kwota, wyliczona na podstawie wskaźników (liczby mieszkańców i powierzchni). Na wstępnej liście większość propozycji to właśnie projekty dzielnicowe. Ogólnomiejskich – czyli takich, które w założeniu mają służyć wszystkim krośnianom - jest 17.

Najkosztowniejsze projekty

Najdroższe to budowa Edukacyjnego Placu Zabaw przy przedszkolu miejskim nr 3 (458 tys. zł), modernizacja infrastruktury Zespołu Szkól Elektrycznych i Ogólnokształcących oraz strażnicy OSP w Turaszówce (452 702 zł), przebudowa wjazdu i budowa parkingu przy cmentarzu komunalnym przy ul. ks. Popiełuszki (458 tys. zł) oraz przebudowa infrastruktury drogowej na ul. Żwirki i Wigury oraz Podkarpackiej (456 240 zł).

Koszt każdej z tych inwestycji praktycznie wyczerpuje całą „ogólnomiejską” pulę budżetu obywatelskiego. Są też skromniejsze zadania np. alejki w części urnowej cmentarza przy ul. Wyszyńskiego (175 625 zł), doposażenie Ogródka Jordanowskiego w urządzenia edukacyjne (176 tys. zł). Wróciła propozycja ustawienia na Rynku w Krośnie całorocznego fortepianu (koszt to 165 tys. zł). Pojawiły się też pomysły zainstalowania w trzech miejscach miasta książkomatów, umożliwiających odebranie książek zamówionych w bibliotece o dowolnej porze.

Sporo projektów zgłosili mieszkańcy dzielnic. To przede wszystkim projekty inwestycyjne, jak remonty dróg, oświetlenie, miejsca parkingowe. Mieszkańcy chcą też więcej zieleni i miejsc rekreacji w mieście. Stąd propozycje altany dla seniorów, plenerowej sceny tanecznej, roślinnych „pochłaniaczy smogu” różanego ogrodu w Śródmieściu czy „zielonych zakątków” w Rynku.

Lista projektów może się jeszcze powiększyć. W środę (13 października) Rada Budżetu Obywatelskiego Miasta Krosna rozpatrywała odwołania wnioskodawców, których projekty nie przeszły weryfikacji formalnej i merytorycznej.

- Pełną listę projektów do głosowania, wraz z opisem i wizualizacjami, opublikujemy w poniedziałek, 18 października - zapowiada Daniel Bieszczad z wydziału promocji i turystyki urzędu miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto