Gmina Ustrzyki Dolne jak wszystkie bieszczadzkie gminy zmaga się z demografią. Mieszkańców ubywa, a społeczeństwo się starzeje. Jest wiele czynników tego stanu rzeczy. Aby w jakiejś mierze przeciwdziałać niekorzystnym tendencjom gmina zainicjowała program „Jestem z Ustrzyk”. Program ma sprawić, by w Ustrzykach żyło się wygodniej, a tym samym doprowadzić do zwiększenia liczby mieszkańców.
W gminie Ustrzyki Dolne notowany jest stały spadek liczby ludności. Najostrzej widać to na przykładzie miasta. W 2018 roku Ustrzyki Dolne liczyły 9.200 osób, by obecnie osiągnąć stan 8.506 mieszkańców. Wolniej spada liczna ludności na terenie wiejskim, gdyż Ustrzyki Dolne są gminą miejsko-wiejską, ale odbywa się to kosztem miasta.
Program razem z kartą
Władze gminy stworzyły więc platformę, dzięki której może następować wymiana usług. To one mają sprawić, że w gminie Ustrzyki Dolne będzie się żyć lepiej.
– Jest to inicjatywa, której celem jest zachęcenie do zamieszkania w naszej gminie, a jednocześnie stanowi on dużą szansą dla przedsiębiorców. Mogą oni promować swoje usługi i produkty zostając partnerami całego przedsięwzięcia – mówi burmistrz Bartosz Romowicz.
Program „Jestem z Ustrzyk” jest połączony z „Ustrzycką Kartą Mieszkańca”.
– Dzięki Ustrzyckiej Karcie Mieszkańca osoby zameldowane u nas na stałe lub zamieszkujące na terenie naszej gminy rozliczające PIT w tutejszym Urzędzie Skarbowym będą mogły liczyć na wiele udogodnień i benefitów, które będą jednocześnie wspierane przez lokalne przedsiębiorstwa – tłumaczy burmistrz Ustrzyk Dolnych, dodając, że obniżki i rabaty będą stosowane również przez samorząd gminny.
Mieszkańcy, którzy zarejestrowali się w marcu mogą np. skorzystać z bezpłatnych wejść na basen. W kwietniu jest planowany kolejny benefit. I tak ma być do końca bieżącego roku. Natomiast w 2024 roku, po zrewolucjonizowania komunikacji lokalnej mieszkańcy gminy Ustrzyki Dolne będą mogli skorzystać z bezpłatnej komunikacji publicznej nowymi elektrycznymi autobusami.
Gmina zamierza też usprawnić procedurę wydawania warunków zabudowy, co obecnie trwa 4-6 miesięcy. Chce ją skrócić do jednego kwartału.
Ustrzyki Dolne - miejsce do życia
– Myślimy o udogodnieniach dla mieszkańców, ale także czekamy z otwartymi ramionami na nowo przybyłych, którzy odnajdą w Ustrzykach Dolnych lub okolicach swoje miejsce na świecie. Program „Jestem z Ustrzyk” połączony z kartą mieszkańca zaproponuje ciekawe rozwiązania adresowane do każdej grupy wiekowej, od najmłodszych do seniorów – podkreśla Bartosz Romowicz.
Program „Jestem z Ustrzyk” stanowi też narzędzie do komunikacji z mieszkańcami. Za pomocą aplikacji będą mogli otrzymywać informacje z gminy, dostosowane do grona odbiorców, np. tylko mieszkańcy ulicy, na której wystąpią problemy z wodą, będą informowani o tym fakcie.
Do programu dołączył już Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ustrzykach Dolnych, w którego skład wchodzi zespół basenów „Delfin” oraz hala sportowa i lodowisko, Ustrzycki Dom Kultury z kinem „Orzeł”, Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, „Kuzar. Photography” oferujący usługi fotograficzne, a także FHU „Sport” Marek Jędrzejec.
Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?