Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeszcze w tym roku w I LO w Jaśle będzie obserwatorium astronomiczne

Ewa Wawro
Jeszcze w tym roku młodzież będzie mogła korzystać z obserwatorium, teraz astronomii uczą się głównie z książek i internetu
Jeszcze w tym roku młodzież będzie mogła korzystać z obserwatorium, teraz astronomii uczą się głównie z książek i internetu FOT. MAREK DYBAŚ
Dokumentacja dopięta, pieniądze przyznane, przetarg na wykonawcę ogłoszony, a prace przy budowie ruszą na wiosnę. Przed pierwszym powakacyjnym dzwonkiem inwestycja za ponad 3,5 mln zł ma być zakończona.

Inwestycja w "pierwszym" to część polsko-słowackiego projektu "Karpackie Niebo" finansowanego ze środków unijnych. Projekt ma ośmiu partnerów, wśród których są zawodowe obserwatoria i szkoły.

- Przymierzaliśmy się do obserwatorium dużo wcześniej - przyznaje Ryszard Prajsnar, nauczyciel fizyki i astronomii w I LO w Jaśle. - Szukaliśmy dostępu do danych technicznych, jeździliśmy do producentów kopuł, szukaliśmy konstruktorów i projektantów, którzy mogliby się tym dobrze zająć. Kiedy pojawiła się szansa na unijne pieniądze i starosta jasielski poprosił nas w tej spawie na rozmowę, to byliśmy już dobrze przygotowani - mówi Prajsnar.

Nowy dach i pracownie

Prócz obserwatorium astronomicznego szkoła zyska nowe piętro, gdzie będzie kilka dodatkowych sal lekcyjnych. Wymieniony będzie też dach.

- Od wielu lat planowaliśmy remont dachu, ale nie było pieniędzy - przyznaje Prajsnar. - Teraz wykorzystaliśmy fakt, ze 2009 był międzynarodowym rokiem astronomii. Liczyliśmy na to, że mogą ruszyć projekty dotyczące astronomii.
I dzięki niezwykle sprawnym działaniom starostwa w Jaśle, które przygotowało projekt, udało się. A byli tacy, którzy się nie "załapali", bo nie zdążyli z dokumentacją.

Na dachu górować będzie kopuła o średnicy 5,2 m. z otwieraną pokrywą i profesjonalny sprzęt, dostosowany do potrzeb szkolnego obserwatorium. Obraz elektronicznie przekazywany będzie do sieci.

Uczniowie nie mogą się doczekać

Katarzyna Szawan, uczennica 3 klasy astronomią interesuje się od dawna, ma już nawet spore sukcesy w międzyszkolnych konkursach astronomicznych.

- To świetna sprawa i już nie mogę się doczekać, kiedy ruszy obserwatorium - mówi Kasia. - W tym roku kończę naukę w ogólniaku, ale mam nadziej, że absolwenci też będą mogli z niego korzystać - dodaje.

Ale zajmowanie się astronomią, to nie tylko obserwacje.

- To także dostęp do nowych technologii związanych z astrofotografią, z układami napędowymi, przekazywaniem danych, to sporo nowoczesnej techniki - podkreśla Prajsnar.

Jakub Źrebiec, uczeń 3 klasy o profilu matematyczno - fizycznym, już zaciera ręce z radości na myśl o uruchomieniu obserwatorium, choć sama astronomia go specjalne nie interesuje. - Moja pasja to kopuły, budowa teleskopów, czyli cała automatyka i przekazywanie danych - mówi Jakub. - Teraz mogę korzystać głównie z książek i informacji dostępnych w internecie, a już niedługo będą mógł teleskopom dokładnie się przyglądnąć.

Teleskop ma w domu Joanna Baciak, koleżanka z klasy Kasi i Kuby.

- Astronomia to pasja mojej mamy i kilka lat temu ja też się nią zainteresowałam. - przyznaje Asia. - Będziemy mogły obie korzystać z obserwatorium. Wielu ludzi się ucieszy, bo nie ma takiego w okolicy.

Teraz trwa procedura przetargowa mająca wyłonić wykonawcę zadania. Prace budowlane mają ruszyć na wiosnę, a ich zakończenie zaplanowano przed pierwszym po wakacjach dzwonkiem.

Cała inwestycja kosztować będzie ponad 3,5 mln zł, z czego 85 proc. da Unia Europejska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24