Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Joanna Janowska-Augustyn: Człowiek jest tematem moich prac

Rozmawiała Beata Terczyńska
Rzeszowska artystka prowadzi pracownie rysunku i grafiki druku cyfrowego na Uniwersytecie Rzeszowskim. Studiowała filozofię, ukończyła wydział grafiki ASP w Krakowie. Uprawia grafikę, rysunek, malarstwo i fotografię. Na koncie ma 19 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Brała udział w ponad stu zbiorowych. W 2010 r. zdobyła Grand Prix na II Międzynarodowym Biennale Grafiki Cyfrowej w Gdyni i II nagrodę w Konkursie Multimedia Szajna Festiwal w Rzeszowie. Nagrodzoną pracę można oglądać w galerii Bunkier Sztuki.
Rzeszowska artystka prowadzi pracownie rysunku i grafiki druku cyfrowego na Uniwersytecie Rzeszowskim. Studiowała filozofię, ukończyła wydział grafiki ASP w Krakowie. Uprawia grafikę, rysunek, malarstwo i fotografię. Na koncie ma 19 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Brała udział w ponad stu zbiorowych. W 2010 r. zdobyła Grand Prix na II Międzynarodowym Biennale Grafiki Cyfrowej w Gdyni i II nagrodę w Konkursie Multimedia Szajna Festiwal w Rzeszowie. Nagrodzoną pracę można oglądać w galerii Bunkier Sztuki. Archiwum
Rozmowa z Joanną Janowską-Augustyn z Uniwersytetu Rzeszowskiego, która zdobyła Grand Prix Międzynarodowego Triennale Grafiki Kraków 2012.
Nagrodzona praca, zatytułowana "Kolej rzeczy".
Nagrodzona praca, zatytułowana "Kolej rzeczy". Joanna Janowska–Augustyn

Nagrodzona praca, zatytułowana "Kolej rzeczy". (fot. Joanna Janowska-Augustyn)- Jaki miała pani pomysł na nagrodzoną pracę?

- To grafika wykonana w technice druku cyfrowego, jedna z czterech części cyklu zatytułowanego "Kolej rzeczy". Prace dotyczą kondycji człowieka, naturalnej kolei rzeczy od narodzin do śmierci. Grafika pokazuje korpus ludzki widziany od tyłu, jakby wciśnięty w prześcieradło, jakby wyłaniał się z niego. Może się kojarzyć z narodzinami. To nie fotografia, jak niektórzy sądzą, ale rysunek. Trudno opowiedzieć o pracy, bo sama powinna mówić za siebie wówczas, gdy się ją ogląda. Staram się nie narzucać interpretacji. Grafika jest formatu 100 na 140 cm. Wymagała żmudnej pracy. Wielokrotnie wracałam do cyklu i poprawiałam go.

- Jak pani przyjęła wiadomość o wygranej?

- To dla mnie bardzo duży sukces, prestiżowa nagroda. Krakowskie Triennale to jedna z największych imprez grafiki w Europie i na świecie. Konkurencja była ogromna. Wielu wybitnych artystów zaprezentowało swoje prace. W pierwszym etapie na konkurs nadesłano ok. 5 tys. zgłoszeń z całego świata.

- Co urzekło panią w sztuce, jaką jest grafika?

- Dość oszczędna forma wypowiedzi, zawężenie kolorów do bieli i czerni. Przez to jestem w stanie mocniej, dosadniej się wypowiadać. Równolegle jestem też klasycznym rysownikiem. Moja grafika w dużej mierze opiera się na rysunku. Dominuje tematyka dotycząca człowieka i życia. Grafika artystyczna to moja pasja, powołanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24