Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jutro startuje Festival Carpathia. Rzeszów zatańczy

Rozmawiała Alina Bosak
Archiwum CSW w Rzeszowie
O tym, co nas czeka od piątku na rzeszowskim Rynku opowiadają Anna Czenczek, pomysłodawczyni i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Piosenki "Rzeszów Carpathia Festival" 2013 oraz Waldemar Wywrocki, kierownik biura festiwalowego.

Rzeszów Carpathia Festival 2013 [PROGRAM]

- Ilu wykonawców zgłosiło się w tym roku do eliminacji Rzeszów Carpathia Festiwal?

Otrzymaliśmy 189 zgłoszeń z 25 krajów. Oczywiście, nie wszystkie te kraje będą mieć swoich reprezentantów na finale. Do finału wybranych zostało 12 zespołów oraz 12 wokalistów. Ponieważ jeden z wokalistów nie zdoła dotrzeć na festiwal, z towarzyszeniem orkiestry festiwalowej zaśpiewa jedenastu.

O ich udziale zdecydowało jury kwalifikacyjne, któremu przewodniczyła Dorota Szpetkowska. Podobny skład jurorski będzie oceniał uczestników festiwalu, dodatkowo zasiądzie w nim jedynie Lech Nowicki, kierownik programowy TVP Polonia.

Jak oceniacie artystów, którzy tym razem powalczą o zwycięstwo na Carpathii?

Jurorzy między sobą nie komentowali materiałów i nagrań, które im przesłaliśmy. Oceniali utwory w skali od 1 do 10. Osoby, które w sumie zdobyły największą liczbę punktów, dostały się do finału. W tym roku zdecydowanie więcej jest kompozycji, które powstały specjalnie na festiwal Carpathia, ponieważ mamy specjalną nagrodę właśnie za kompozycję.

Wykonawców, z jakich krajów oprócz Polski zobaczymy na scenie?

- W tym roku bardzo dobrze w eliminacjach wypadła Ukraina. Mamy także reprezentantów z Włoch, Serbii, Bułgarii. Także ze Słowacji, Węgier, Czech, Rosji.

O co walczą?

Łączna pula nagród za Grand Prix, pierwsze, drugie i trzecie miejsce oraz specjalne wyróżnienia (m.in. za osobowość sceniczną, kompozycję) wynosi 43 tys. zł. Dodatkowo zdobywca Grand Prix otrzymuje zaproszenie na koncert podczas następnego festiwalu.

Festiwal potrwa dwa dni. Oni wystąpią pierwszego dnia.

Tak, 7 i 8 czerwca, czyli w piątek i sobotę, ale próby będą odbywać się na rzeszowskim Rynku już w czwartek i środę. Będzie można podglądnąć między innymi premierowy spektakl "Prawy do lewego". W tym roku wokaliści Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie przygotowali utwory ludowe w aranżacjach jazzowych i popowych.

Ludowe piosenki, a na scenie sporo artystów z różnych słowiańskich krajów. Czy to oznacza, że festiwal zmierza w stronę folkowej nuty?

Utwory przygotowane przez artystów uczestniczących w konkursie reprezentują różne muzyczne style. Publiczność usłyszy różnorodne utwory. A przy "Prawym do lewego" Rynek zatańczy.

Muzycznie będzie na rzeszowskiej starówce od rana do nocy. Poza próbami dorosłych artystów, usłyszeć będzie można także popisy dzieci, ponieważ w tym roku z festiwalem powiązana została akcja "Przedszkolaki Miastu".

- Cieszymy się, że to się udało. Na scenie wystąpią dzieci z 30 przedszkoli. Organizatorami tego koncertu są przedszkola nr 7, 38 i 40. On odbywa się od kilku lat, ale na festiwalu dopiero w tym roku. Dzieci wykonają tańce dyskotekowe. Ich występy spodobają się na pewno i małym, i dużym widzom.

Dla maluchów będzie zresztą więcej atrakcji, konkursów z nagrodami, o co zadbało PZU, główny sponsor festiwalu. Festiwalowi, jak co roku będzie także towarzyszyć kwesta na rzecz fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.

Na rzecz tej fundacji działa wielu młodych wolontariuszy, którzy zostali w tym roku zgłoszeni do konkursu "8 wspaniałych". Mówię o tym dlatego, że podczas Carpathii będzie mało miejsce jeszcze jedno bardzo ważne wydarzenie - ogłoszone zostaną wyniki ogólnopolskiego finału "8 wspaniałych".

Setki młodych ludzi, którzy na to wydarzenie przyjadą z całej Polski, zobaczą także nasz festiwal.

- I gwiazdy, które na nim wystąpią. W tym roku Pectus w nowym składzie oraz Małgorzata Ostrowska. Dlaczego oni?

- Zawsze stawiamy na taka postać polskiej estrady, która osiągnęła status ikony, którą zna wiele pokoleń. Dlatego występowała już na Carpathii Maryla Rodowicz, Grzegorz Markowski. Taką gwiazdą jest także Małgorzata Ostrowska.

Pectus zaprosiliśmy z racji tego, że chcemy, aby nasza publiczność zobaczyła na scenie czterech braci Szczepaników. To bardzo ciekawy projekt oceniony wysoko przez organizatorów największych festiwali w Polsce.

Zaraz po koncercie w Rzeszowie, Pectus wystąpi na Top Trendy w Sopocie, a potem w Superjedynkach w Opolu. Cieszymy się, że Tomek Szczepanik, który był Laureatem Carpathii w 2006 roku cały czas idzie do przodu i trzymamy za niego kciuki.

Wielu laureatów Carpathii osiąga sukcesy. Edi Ann, zdobywczyni I miejsca na Rzeszów Carpathia Festival w 2009 roku, dopiero co została nową wokalistką Varius Manx.

A Ralph Kamiński nagrał materiał z Markiem Kościkiewiczem, który został jego menedżerem. Pracują nad ostatecznym kształtem płyty. Ralph w tej chwili studiuje dodatkowo kompozycję i wokalistykę za granicą.

Sukcesy osiągają także zagraniczni zwycięzcy Carpathii?

Adam Ďurica ze Słowacji, zdobywca Grand Prix w 2009 roku, jest dziś popularnym artystą. W tamtym roku przywiózł nam swoją najnowszą płytę. Carpathia pomaga w karierze także za granicą, dlatego jest tak wiele zgłoszeń do eliminacji spoza Polski.

Zatem tegoroczna Carpathia to trochę folku, popu, jazzu, kultowego rocka. Niezła mieszanka.

Wszyscy, którzy przyjdą na Carpathię znajdą coś dla siebie. Gwarantujemy świetną zabawę.

I myślicie już o następnym festiwalu?

Jasne. Wiemy nawet, kto wystąpi jako gwiazda. Ale o tym cicho sza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24