Już pierwszy dzień festiwalu poezji i prozy w Jaśle był wielkim sukcesem

Ewa Wawro, MBPJasło
FOT. ARCHIWUM
Udostępnij:
Magiczna wytwórnia papieru, "poeta nieszczęśliwy" oraz owacje na stojąco - tak wyglądał pierwszy dzień V Festiwalu Poezji i Prozy.

Pierwszego dnia V Festiwalu Poezji i Prozy już od rana hol biblioteki zamienił się w magiczną, pachnącą wytwórnię papieru. Przeszło 200 dzieci i młodzieży wzięło udział w bezpłatnych warsztatach edukacyjnych "W średniowiecznym młynie papierniczym - tajniki czerpania papieru".

Ręczne czerpanie papieru, barwienie kartek techniką japońską, pisanie gęsim piórem i odciskanie pieczęci lakowych to tylko niektóre atrakcje, z jakich skorzystali uczestnicy warsztatów.

- Z dębowej kadzi sitem i ramką nabrałam masę złożoną z wody, celulozy i dodanych dla ozdoby płatków kwiatowych. Następnie masę trzeba było wyłożyć na filcowe przekładki - dzięki temu moja kartka jest gładka. Potem za pomocą specjalnej, zabytkowej praski Pani prowadząca warsztaty pomogła mi pozbyć się nadmiaru wody z papieru. Teraz jedynie muszę wysuszyć moją kartkę - tak wykonane przez siebie czynności relacjonowała czwartoklasistka ze SP nr 4 w Jaśle - właścicielka świeżo wyczerpanej kartki papieru z dodatkiem płatków nagietka.

Zainteresowanie pokazem czerpania papieru było bardzo duże, również wśród dorosłych czytelników odwiedzających tego dnia bibliotekę. Warsztaty składające się z kilku widowisk przeprowadzone były przez trzy osoby z Czerpalni Papieru ArtPapier z Gliwic przebrane w stroje dawne oraz przy użyciu zabytkowych urządzeń.

W auli I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle odbyło się spotkanie autorskie z Romanem Honetem. Jeden z najgłośniejszych twórców nowej poezji opowiedział o tym jak tworzy wiersze i skąd czerpie inspirację.

- Człowiek szczęśliwy nie pisze wierszy, wiersz pisze człowiek, który myśli i jest nieszczęśliwy. Optymista nie pisze wiersza, ale biznes plan. - mówił na spotkaniu Honet.

Według Honeta poezja jest swego rodzaju ekshibicjonizmem emocjonalnym i ma zdecydowanie elitarny charakter. Pisanie wierszy nie jest jego jedynym zajęciem, jest współautorem "Antologii nowej poezji polskiej 1990-2000", prowadzi zajęcia z kreatywnego pisania w Studium Literacko - Artstycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz od kilku lat współpracuje z Biurem Literackim we Wrocławiu. Efektem tej współpracy będzie antologia wierszy 21 poetek i poetów debiutujących w latach 2000-2009 "Poeci na nowy wiek", która ukaże się w kwietniu b.r.

Pierwszy dzień Festiwalu zakończył, w wypełnionej po brzegi sali widowiskowej, występ Jacka Wójcickiego. Niezwykły głos, żywiołowość i talent aktorski podbiły serca i oczarowały widzów. A. Asnyk, K. I. Gałczyński, M. Białoszewski, M. Grechuta, Z. Preisner, Z. Konieczny - to jedni z wielu autorów i kompozytorów, których dorobek artystyczny został zaprezentowany na scenie. Rozbawiona publiczność razem z artystą śpiewała znane przeboje takie jak Nie dokazuj miła, Wróć do Sorrento czy O sole mio. Nie obeszło się oczywiście bez kilku bisów i owacji na stojąco.

- Śpiewanie dla takiej publiczności to przyjemność - powiedział po koncercie Jacek Wójcicki. Artyście towarzyszył zespół: Konrad Mastyło, grający na fortepianie oraz Michał Chytrzyński, grający na skrzypcach.

Projekt Festiwal Poezji i Prozy - edycja V realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Współorganizatorami V Festiwalu są: I Liceum Ogólnokształcące im. Króla St. Leszczyńskiego i II Liceum Ogólnokształcące im. ppłk. J. Modrzejewskiego. Sponsorem jest Zakład Tworzyw Sztucznych GAMRAT S.A. Patronat medialny nad Festiwalem objęły: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna "Nowiny", TVJ Telewizja Kablowa Jasło.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie