Choć wielu przyjezdnym trudno w to uwierzyć, to w Przemyślu za postój samochodu w płatnej, publicznej strefie parkowania możemy zapłacić jedynie monetami.
- W centrum Przemyśla przede wszystkim trudno jest znaleźć wolne miejsce parkingowe, nawet na płatnym parkingu. Nam się udało dopiero po dwukrotnym objechaniu miasta. I dopiero wtedy zaczęły się kłopoty. Po dojściu do parkomatu okazało się, że urządzenie przyjmuje tylko monety, a ja miałem przy sobie jedynie telefon - mówi pan Ireneusz z Poznania, który nie mógł nadziwić się, że miasto, które reklamuje się jako turystyczne, nadal korzysta z przestarzałej formy płatności za parking.
Opowiada, że musiał wrócić się do samochodu po kartę płatniczą, wybrać gotówkę z bankomatu, a potem prosić w sklepie o rozmienienie banknotu, co się nie udało. Konieczne były zakupy, aby w ramach reszty dostać trochę bilonu.
Takich sygnałów dostajemy od przyjezdnych więcej. Prawdopodobnie Przemyśl jest jedynym miastem, a na pewno jednym z niewielu tej wielkości, w którym nie można w nowoczesny sposób płacić za parking. Najczęściej kierowcy mają do wyboru możliwość zapłaty bilonem, kartą płatniczą lub jedną z kilku aplikacji w smartfonie, które są najwygodniejszą formą.
- Mieszkańcy miasta oraz turyści od dłuższego czasu zgłaszają fakt braku możliwości wnoszenia opłat z tytułu parkowania pojazdów a płatnej strefie parkowania na teranie Przemyśla, poprzez płatności bezgotówkowe - twierdzi Paweł Kaniecki, nowy radny miejski w Przemyślu, z klubu Platformy Obywatelskiej. W sprawie płatności za parkowanie skierował interpelację do prezydenta Przemyśla.
- Mając na uwadze wysokie koszty związane z wymianą zainstalowanych na terenie miasta parkometrów, proszę o odpowiedź, czy Zarząd Dróg Miejskich w Przemyślu pracuje obecnie nad możliwością uruchomienia płatności mobilnych, dostępnych dla użytkowników telefonów komórkowych? W jakim czasie planowane jest wprowadzenie zmian w sposobie poboru opłat w formie bezgotówkowej? - pyta radny Kaniecki.
- Prace nad wdrożeniem płatności mobilnych zostały zakończone. System zostanie uruchomiony po zatwierdzeniu przez Radę Miejską uchwały w sprawie stref płatnego parkowania na drogach publicznych w Przemyślu. Ustaleniu stawek opłat oraz sposobu ich pobierania - odpowiada Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.
- Po podjęciu nowej uchwały dokonamy wyboru operatora i wtedy okaże się, jakie będzie to rozwiązanie. Prawdopodobnie będzie ono miało formę płatności poprzez aplikację. Chcemy, żeby taka możliwość opłaty mobilnej za parkowanie zaczęła działać już w lecie - dla "Nowin" precyzuje Witold Wołczyk z Urzędu Miejskiego w Przemyślu.
Wprowadzenie opłat mobilnych nie oznacza oczywiście, że nie będzie można płacić monetami. Dlaczego aplikacje? Są najwygodniejsze. Nie musimy mieć przy sobie gotówki. Po podłączeniu z usługą lokalizacji automatycznie wskażą strefę w mieście, w której się znajdujemy. To wygodne, bo w różnych strefach są odmienne stawki np. za godzinę postoju. Jeśli przedłużyło się nam np. spotkanie w restauracji lub zakupy w sklepie, stamtąd możemy opłacić dalszy postój, a nie biec do parkomatu. Łatwiej mają również kontrolerzy. Wystarczy, że zeskanują lub wpiszą nr rejestracyjny pojazdu, aby wiedzieć, czy ma aktualnie opłacony postój.
Strefa Biznesu - inwestycje w samochody klasyczne
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?