Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beata Szydło i Zbigniew Ziobro: Przywrócimy skuteczność wymiaru sprawiedliwości

Tomasz Plaskota AIP
Zbigniew Ziobro
Zbigniew Ziobro aip24
Premier Beata Szydło i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wystąpili na wspólnej konferencji prasowej. Powodem było objęcie od piątku funkcji Prokuratora Generalnego przez szefa resortu sprawiedliwości.

Konferencję rozpoczęło wystąpienie premier, która powiedziała o niewydolności wymiaru sprawiedliwości, zapewniła, że jej rządy przywrócą skuteczność wymiarowi sprawiedliwości.

- Podczas moich spotkań z ludźmi, jednym z najczęściej poruszanych problemów, były te związane z działaniem wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Ludzie mają poczucie, że wymiar sprawiedliwości nie stoi po stronie tych, którzy są poszkodowani, są ofiarami, są słabsi. Wprowadzone zmiany instytucjonalne, by przywrócić poczucie tego, że wymiar sprawiedliwości daje gwarancję bezpieczeństwa, tego, że sądy i prokuratura działają skutecznie, stają się w tej chwili faktem. Będziemy realizować nową formułę funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Przywrócimy zaufanie polskich obywateli do wymiaru sprawiedliwości – mówiła Szydło.

Jej zdaniem wprowadzone zmiany, mają sprawić, że w naszym kraju będzie „bezpieczniej i sprawiedliwiej”.

Zbigniew Ziobro podziękował premier za to, że jej rząd „dotrzymał zobowiązania i ustawa zmieniająca działanie prokuratury została wprowadzona w życie”. - Koalicja PO-PSL wybiła zęby instytucji, która powinna skutecznie działać w obronie bezpieczeństwa Polaków. Wprowadzamy zmianę, by prokuratura nie działała tak, jak np. przy aferze Amber Gold – podkreślił minister sprawiedliwości.
Szef resortu sprawiedliwości powołując się na różne dane, m.in. Fundacji Batorego, że podczas poprzednich rządów PiS (lata 2005-2007) spadła przestępczość i wzrosła wykrywalność przestępstw.

Ziobro odniósł się do istotnej zmiany, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o prokuraturze, czyli ponownego połączenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, stwierdził, że to połączeni usprawni pracę wymiaru sprawiedliwości. - Ustawa o niezależnej prokuraturze pozbawiła Sejm kontroli nad prokuraturą. Pan Seremet jeżeli nie chciał, nie musiał chodzić do Sejmu i odpowiadać na pytania – ocenił Ziobro.

Dodał, że teraz prokuratura wraca pod kontrolę władzy ustawodawczej. - Władza musi być realna, czyli mieć moc oddziaływania na rzeczywistość – a zarazem brać za to odpowiedzialność – podkreślił minister. Ocenił, że to przejście od nieudanego modelu prokuratury wprowadzonego przez PO-PSL do rozwiązań, które dużo lepiej odpowiedzą na oczekiwania Polaków.

Odniósł się również do informacji, że około 150 prokuratorów podpisało wnioski o odejście na emeryturę. Mówił, że wielu z tych prokuratorów odeszło na wysokie emerytury, przytoczył tytuł prasowy „złote emerytury”. Powiedział, że każdemu przysługuje decyzja co do jego przyszłości i rozumie to, nawet jeżeli wynika to z merkantylnych przesłanek.

Zdaniem ministra nie ma obaw o sprawną działalność wymiaru sprawiedliwości, nawet po odejściu tych prokuratorów. - Nie każdy jest gotów wykonać ciężką pracę, zakasać rękawy. Też będę ciężko pracował – zakończył wystąpienie Ziobro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!