Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalwaria Pacławska. Rozpoczął się Wielki Odpust Wniebowzięcia NMP [ZDJĘCIA]

PAP
PAP/Darek Delmanowicz
Poświęceniem szat Matki Bożej i procesją do kaplicy Domku Matki Bożej rozpoczął się w czwartek w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla Wielki Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Czwartek jest pierwszym dniem wydarzenia, które potrwa do poniedziałku 15 sierpnia br. W poświęceniu szat i procesji uczestniczyli pielgrzymi z całej Polski. Największe tłumy pielgrzymów spodziewane są jednak w weekend.

Kalwaryjskie sanktuarium to jedno z najbardziej znanych miejsc kultu w Polsce i pielgrzymek. Często nazywane jest Jerozolimą Wschodu - ze względu na szczególny kult Męki Pańskiej, a z kolei z uwagi na obecność cudownego obrazu Matki Bożej nosi też miano Jasnej Góry Podkarpacia. Kult Matki Bożej Kalwaryjskiej datuje się już od XVIII stulecia.

W tym roku przypada 140. rocznica koronacji łaskami słynącego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej oraz 40. rocznica kanonizacji o. Kolbego. Z tej racji po raz pierwszy zaproszenie do przewodniczenia jednej z mszy św. odpustowych otrzymał od franciszkanów metropolita Bambergu w Niemczech, abp Ludwig Schick, który rokrocznie pielgrzymuje do celi śmierci o. Kolbego w byłym niemieckim obozie Auschwitz.

W programie odpustu przewidziano m.in. codzienne msze święte, odsłonięcia cudownego obrazu, nabożeństwa, w tym nabożeństwo uzdrowienia, całonocne adoracje Najświętszego Sakramentu, procesje, w tym jedna ze świecami, w czasie której figura Matki Bożej jest przenoszona do kaplicy św. Rafała. Figura wróci do kościoła w dniu święta Wniebowzięcia.

W czasie Wielkiego Odpustu wierni uczestniczą też m.in. w Dróżkach Pogrzebu Matki Bożej, Dróżkach Pana Jezusa (dróżki to nazwy zwyczajowe dla nabożeństw, w czasie których wierni wędrują między kapliczkami i rozważają wydarzenia z Biblii).

W tym roku nie zabraknie też tradycyjnej mszy św. odprawionej o północy z 14 na 15 sierpnia. Będzie to msza św. prymicyjna neoprezbitera franciszkańskiego, w czasie której słowo do wiernych wygłosi prowincjał Krakowskiej Prowincji Franciszkanów o. Marian Gołąb.

Kulminacją uroczystości będzie suma odpustowa z procesją eucharystyczną zamykająca 15 sierpnia Wielki Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Oprócz mszy św. i nabożeństw w bazylice i na dróżkach Matki Bożej i Pana Jezusa w programie tegorocznego odpustu kalwaryjskiego znalazły się również koncerty muzyczne, w tym zespołu Fioretti, który od ponad 50 lat tworzą bracia franciszkanie z Krakowa.

Kalwaria Pacławska. Rozpoczął się Wielki Odpust Wniebowzięci...

Wierni będą mogli także obejrzeć w czasie odpustu jednoaktowy utwór sceniczny z epilogiem "Transformatio" oraz wysłuchać prawykonania oratorium kalwaryjskiego pt. "Montefonia" autorstwa Romana Drozda.

Wśród hierarchów, którzy wygłoszą homilie w trakcie mszy świętych, będzie m.in. metropolita przemyski abp Adam Szal, bp Edward Kawa ze Lwowa oraz kaznodzieja odpustowy o. Andrzej Łaniecki z Legnicy.

Uroczystości w Kalwarii Pacławskiej należą do największych w kraju pod względem liczby uczestników, którzy przyjeżdżają tam nie tylko z Podkarpacia, ale także z innych regionów Polski.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24