Chodzi o budynek przy ul. 3 Maja 3. Kamienica wchodziła w skład zabudowy Traktu Jarosławskiego, jest datowana na około 1880 r.
Jak informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, kompozycję dekoracji określa się jako historyzującą, charakterystyczną dla miasta w czwartej ćwierci XIX wieku.
- Badania zostały przeprowadzone przez konserwatorów dzieł sztuki w celu określenia możliwości przywrócenia pierwotnej kolorystyki ścian oraz zakresu konserwatorskiego prac przy zabytkowych tynkach - twierdzi Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Wyniki badań określiły m.in. strukturę murów i sufitów, grubość warstwy tynku i przecierki wapiennej, rodzaj farb, kolorystykę, rodzaj kompozycji ornamentalnych w sieni, monochromię kompozycji ornamentalnych na sklepieniach sufitów itp.
- W wyniku badań zaproponowano trzy rozwiązania dotyczące przyszłych prac remontowych klatki schodowej, czyli powrót do opracowania malarskiego z lat 80-tych XIX w., częściowe powtórzenie opracowania z lat 80.tych w strefach sufitu, arkad parteru, przy jednoczesnej aranżacji ścian opartej na zachowanych wzorach, wybranie elementów do konserwacji i ekspozycji i aranżacja pozostałych powierzchni klatki schodowej na nowo - informuje WUOZ.
Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?