Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kampanii edukacyjna: w jaki sposób może lepiej zarządzać swoimi finansami

Józef Lonczak
Edukacja finansowa w miejscowości Dębowa Kłoda
Edukacja finansowa w miejscowości Dębowa Kłoda
Aldona i Arek Rogalscy mieszkają wraz z córką u rodziców. Aldona pracuje w sklepie spożywczym, a Arek w Urzędzie Gminy. Nie mają dużych dochodów a codzienne wydatki nie pozostawiają zbyt wielu możliwości na oszczędzanie.

 

Obecnie rodziny takie jak ta potrzebują wsparcia. Z badań CBOSu przeprowadzonych w 2008 r. wynika, że aż 77 proc. gospodarstw domowych w Polsce nie posiada oszczędności pieniężnych, z czego na wsi odsetek ten sięga 82 proc. Z tego samego badania wynika, że 41,5 proc. gospodarstw spłaca różnego rodzaju pożyczki i kredyty

O przygodach Aldony i Arka – ich zmaganiach ze skromnymi dochodami i nagłymi potrzebami finansowymi - mogli usłyszeć słuchacze regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.

Losy typowej rodziny zmagającej się z codziennymi wydatkami były elementem kampanii edukacyjnej „Zaplanuj swoją przyszłość”, realizowanej przez Fundację Komunikacji Społecznej w ramach programu koordynowanego przez Fundację Wspomagania Wsi.

Fabułę słuchowisk, zrealizowano na podobieństwo „Matysiaków”. Rodzina o niskich dochodach staje przed kolejnymi dylematami, obrazującymi codzienne decyzje finansowe, a także strategie radzenia sobie z nimi. Przez 4 tygodnie, w każdą środę stycznia kolejne przygody przyciągały słuchaczy do radioodbiorników.

Słuchowiska i wypowiedzi eksperckie dotyczyły 4 tematów: budżet domowy, oszczędzanie, sytuacje kryzysowe, instytucje finansowe. Różnego rodzaju sposoby radzenia sobie z domowymi finansami były wplecione w fabułę słuchowisk, dzięki czemu słuchacz nawet nieświadomy faktu, że jest to element kampanii edukacyjnej uczył się, w jaki sposób może lepiej zarządzać swoimi finansami. Każde słuchowisko komentowane było wypowiedzą eksperta Narodowego Banku Polskiego.

Oprócz kampanii medialnej zorganizowano też 51 kilkudniowych szkoleń, podczas których ponad tysiąc osób z całej Polski miało okazję przekonać się, że nawet przy małych dochodach można oszczędzać i dzięki temu zwiększyć finansowe bezpieczeństwo swojej rodziny.

- Ludzie żyją z dnia na dzień, nie potrafią planować ani wytyczać sobie celów finansowych. Jeżeli mamy mało pieniędzy to musimy się zastanowić na co je wydać i jak je wydać, a więc przede wszystkich na potrzeby najważniejsze czyli opłaty a dopiero potem na przyjemności. Powinniśmy usiąść z całą rodziną i wspólnie zaplanować budżet domowy. Można oszczędzać na przykład na energii elektrycznej, na zakupach - wybierając sklepy, gdzie towary są tańsze; pamiętać o zakręcaniu kranu. Także biorąc prysznic zamiast kąpieli w wannie zużywamy mniej wody co istotnie przekłada się na niższe rachunki. Na wymianie żarówek energooszczędnych można zaoszczędzić nawet do 20% rachunków za elektryczność. Warto też robić zakupy zgodnie z przygotowaną wcześniej listą zakupów - wyjaśnia Barbara Gontarczyk, trenerka programu Zaplanuj swoją przyszłość.

Jak powiedziała jedna z osób przeszkolonych w ramach projektu:

Pewne informacje uważałam za oczywistości, ale nie potrafiłam zastosować ich w praktyce. Dopiero gdy się to przećwiczy na jakimś materiale, wtedy można wprowadzić to w życie.

Dzięki projektowi, w całym kraju powstała sieć trenerów edukacji finansowej, którzy będą szerzyć tą potrzebną wiedzę na swoim terenie.

Więcej informacji na stronie www.nbpportal.pl, a także pod nr telefonu (22) 636 25 71-75 Fundacja Wspomagania Wsi – Anna Kosidło). Słuchowiska, które były częścią kampanii są dostępne na stronie: www.witrynawiejska.org.pl/strona.php?p=2279

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24