Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapela Trzcinicoki dostała prestiżową nagrodę za całokształt

Ewa Wawro
Kapela Trzcinicoki gra juz od 15 lat.
Kapela Trzcinicoki gra juz od 15 lat. FOT. MAREK DYBAŚ
Kapela Trzcinicoki gra już 15 lat, znana jest nie tylko w kraju, ale i za granicą. Teraz dostała niemałe wyróżnienie - nagrodę Oskara Kolberga za całokształt działalności.

- Jak zaczynaliśmy, to nawet do głowy mi nie przyszło, że kiedyś będziemy mieć takie sukcesy - przyznaje Stanisław Marszałek, twórca i kierownik kapeli.

15 lat temu w Trzcinicy koło Jasła zebrała się grupka mieszkańców, którzy mieli za zadanie przygotować uroczyste obchody 600 lecia parafii. Byli przekonani, że na takiej uroczystości powinna zagrać ludowa kapela.

- Tylko nie było kogo zaprosić, bo na około wszystkie kapele padały - wspomina Marszałek.

Pan Stanisław z grupką kolegów grywali po weselach, ale nie przypominało to ludowego grania.

- Stanisław znasz się na tym, masz kontakty, spróbuj - zawyrokował ksiądz proboszcz. W ciągu trzech dni był już przygotowany zarys kapeli, potem dwa miesiące prób i inauguracja na odpuścicie.

- Myślałem, że to pierwszy i ostatni występ, ale spodobało się to ludziom, w gminie też się cieszyli, że coś takiego w Trzcinicy powstało - opowiada Marszałek.

Zaczęli tworzyć stały zespół

- Na początku byliśmy bezradni, wszystko było na wariackich papierach, na pożyczonych instrumentach graliśmy, stroje pożyczone, musieliśmy się wszystkiego uczyć - przyznaje pan Stanisław.

I tak zaczęły się ich pierwsze przygody z ludowym muzykowaniem, pierwsze koncerty, poszukiwanie coraz lepszych muzykantów.

Mieli szczęście, że od początku wspierały ich władze gminy Jasło. I do dziś zawsze mogą liczyć na pomoc gminy.

Sypały się nagrody

Pierwszą nagrodę dostali po pół roku działalności: Krośnieńską Kropę, wyróżnienie w Krośnieńskich Prezentacjach Artystycznych w Brzozowie.

- Rzucono mnie na głęboką wodę - wspomina Marszałek - przygotowanie repertuaru, zorganizowanie wyjazdu … było sporo niedociągnięć, ale przecież dopiero się uczyliśmy. Dostaliśmy wyróżnienie i to nas bardzo zmobilizowało do dalszej pracy.

Kapela opierała się na starszych muzykantach.

- Z perspektywy czasu widzę, że to było bardzo słuszne, bo tylko od nich mogliśmy nauczyć się autentycznej ludowej nuty - podkreśla szef Trzcinicoków.

Dziś w kapeli to średnie pokolenie muzykantów gra starą ludową nutę. Najmłodszy ma 33 lata, najstarszy 65, ze starej ekipy nie ma już nikogo. - Pewnie z góry patrzą na nas i chyba się cieszą, że ta ich praca nie poszła na marne - mówi Marszałek.

W 2007 roku dostali Basztę Kazimierzowską, prestiżową nagrodę na festiwalu kapel i śpiewaków ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.

- Wtedy tak naprawdę poczułem, że nasza kapela ma wielkie możliwości - mówi Marszałek. - I zaraz potem zaczęły się sypać zaproszenia, zaczęliśmy jeździć po wszystkich festiwalach, utożsamiano nas z jakimś poziomem.

Za całokształt

O tym, że grana przez Trzcinicoki muzyka jest dobra i na wysokim poziomie świadczą nagrody przyznawane na wielu konkursach i przeglądach.

- Bardzo cieszyły, ale i dużo można było się przy okazji nauczyć - przyznaje Marszałek. - Pokory i umiejętności słuchania ludzi. I tego, że trzeba mocno pracować by mieć sukcesy, próby 2-3 razy w tygodniu, regularne występy.

Rocznie grają grubo ponad 50 koncernów, nie tylko w Polsce. Zapraszani są na Litwę, Ukrainę, Węgry, Słowację, Czechy i do Rumuni. Na zachodzie jeszcze nie byli, ale mają nadzieję, że niedługo i tam zawitają.

Niedawno obchodzili 15 lecie istnienia. Z tej okazji dostali nagrodę Oskara Kolberga, przyznaną przez ministerstwo kultury. Dostali też 10 tys. zł, przeznaczą je na uzupełnienie instrumentów i strojów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24