Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapitał emeryta (II)

RYSZARD WAŻNY
O kapitał początkowy warto zabiegać, gdyż ten w połączeniu z późniejszym stażem pracy i zarobkami wpłynie na wysokość przyszłej emerytury lub renty.

Indywidualnie składają dokumenty w ZUS osoby, które pracowały przed 1 stycznia 1999 r, a obecnie nie, oraz te, które nie są w ubezpieczeniu albo pobierają zasiłek dla bezrobotnych, stypendium z powiatowego urzędu pracy, zasiłki z pomocy społecznej, wykonują umowę zlecenie lub agencyjną, współpracują z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, lub są zatrudnione u osoby nie wypłacającej zasiłków chorobowych. Na skompletowanie dokumentów mają czas do 2006 r.

Zbieranie papierów

Wykaz zlikwidowanych lub przekształconych przedsiębiorstw, w sumie ponad 8 tys. zakładów pracy, PGR, spółdzielni, organizacji związkowych i partyjnych i innych oraz miejsca przechowywania dokumentów, zawiera specjalny wykaz, który znajduje się w każdym oddziale lub inspektoracie ZUS. I ZUS ma obowiązek go udostępnić.
Taki sam wykaz zamieszony jest w Internecie pod adresem: http://www.zus.pl/niusy/zlikwzak.htm, także na stronach serwisów ZUS http://www.zus.pl/swiadcze/emer012.htm oraz na stronie głównej ZUS http://www.zus.gov.pl

Archiwa przejściowe

Gdy organem założycielskim przedsiębiorstwa był minister, akta powinny znajdować się w Ministerstwie Gospodarki (00-507 Warszawa, pl. Trzech Krzyży 3/5). Gdy był nim wojewoda, archiwa przejściowe znajdują się w placówkach zamiejscowych byłych urzędów wojewódzkich (38-400 Krosno, ul. Bieszczadzka 1; 37-700 Przemyśl, pl. Dominikański 3,; 35-959 Rzeszów, ul. Grunwaldzka 15; 39-400 Tarnobrzeg, ul. 1 Maja 4).
Po przekształconych lub zlikwidowanych spółdzielniach, likwidator miał obowiązek przekazać akta osobowe związkowi rewizyjnemu, w którym spółdzielnia była zrzeszona, a jeśli takiego nie było albo został zlikwidowany - Krajowej Radzie Spółdzielczej (00-013 Warszawa, ul. Jasna 1).

Gdzie szukać dokumentów?

Zakład pracy
Nadal istnieje
To poproś o wydanie dokumentów poświadczających twoje zarobki
Został zlikwidowany
Idź do ZUS
Jeżeli to była mała firma, zatrudniała do 20 osób, twoje dokumenty są w ZUS
Jeżeli duża firma, powyżej 20 osób, w ZUS też mogą wiedzieć, gdzie są przechowywane dokumenty albo wskażą następcę prawnego firmy. Idź do niego
Gdy ZUS nie wie, a następca nie istnieje, idź do Sądu Gospodarczego, sprawdź rejestr przedsiębiorstw zlikwidowanych, tu powinieneś znaleźć informację, gdzie są akta
Twoja firma upadła
Idż do Sądu Upadłościowego (Gospodarczego) i poszukaj informacji, gdzie są akta twojej firmy, a potem idź pod wskazany adres, czyli najczęściej do składnicy akt. Jeśli tam są, ona wystawi ci zaświadczenie o zarobkach
Nie znalazłeś akt
Wróć do Sądu Upadłościowego i zapytaj, kto był syndykiem, idź do niego, on powie, gdzie przekazał akta
Nie znalazłeś nic
Nie znalazłeś informacji u syndyka (ani jego samego), akt płacowych w składnicach, w organie założycielskim twego dawnego przedsiębiorstwa ani u następcy prawnego (w firmie, która powstała po zlikwidowanym przedsiębiorstwie), wtedy okresu, z którego nie masz dokumentów, nie zaliczy się do kapitału początkowego, czyli w miejsce wysokości zarobków z tego czasu wpisze się 0 zł. Staż pracy można udowodnić przy pomocy świadków, zarobków nie.

Jutro - po co potrzebny jest kapitał początkowy, z jakiego okresu można ustalać jego podstawę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24