Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapitał emerytów (VI)

Ryszard Ważny
Teresa Kędziora
Teresa Kędziora TADEUSZ POŹNIAK
W miniony piątek na pytania naszych Czytelników odpowiadały specjalistki z rzeszowskiego Oddziału ZUS: naczelnik wydziału kapitału początkowego Teresa Kędziora i kierownik referatu Mariola Szpunar.

- Po co potrzebny jest kapitał początkowy i jak się będzie wyliczać przyszłą emeryturę?

KAPITAŁ POCZĄTKOWY

Komu się go oblicza?
Wszystkim, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 r. oraz pracowali i byli ubezpieczeni przed 1 stycznia 1999 r.
Z jakiego okresu?
Z kolejnych 10 lat wybranych z 19-letniego okresu pracy, czyli z lat 1980-1998 lub z 20 niekolejnych, wybranych z całego okresu ubezpieczeniowego.
Jakie dokumenty?
Wniosek o naliczenie kapitału składa się na druku KP-1 (są w ZUS), staż pracy dokumentuje na RP-6, a zarobki na RP-7. Składa się oryginalne dokumenty poświadczające staż pracy i zarobki, które później ZUS zwraca właścicielowi.
Komu składać papiery?
Pracujący, nawet na "ćwiarteczkę" etatu, składają dokumenty pracy i płacy w swoim obecnym zakładzie.
Osobiście składają w ZUS: nigdzie niepracujący, pobierający zasiłek dla bezrobotnych, lub stypendium z PUP, zasiłek z pomocy społecznej, wykonujący umowę zlecenie lub agencyjną, zatrudnione u osoby fizycznej nie wypłacającej zasiłków chorobowych
Do kiedy?
Zakłady pracy składają je do końca tego roku, a jeżeli mają kłopoty ze skompletowaniem dokumentów proszą ZUS o przełożenie terminu do 2004 r. Osoby składające osobiście - do końca 2006 r.

- Mówiąc skrótowo: przyszła emerytura zależy od kapitału i sumy składek ubezpieczeniowych wniesionych po 1999 roku. Wysokość świadczenia uzyska się z podzielenia sumy zwaloryzowanego kapitału i składek przez średnią długość życia, która dla mężczyzn jest nieco krótsza, dla kobiet dłuższa.

- Najpierw pracowałam w kilkuosobowej firmie, teraz w dużej. Czy muszę sama składać wniosek i dokumenty w ZUS?

- Nie. Złoży je firma, w której obecnie pani pracuje., ale musi jej pani podać nazwę poprzedniego zakładu i nazwisko właściciela. Wtedy ZUS uzupełni dokumenty z tej małej firmy.

- Mam 53 lata, przez 20 lat pracowałam w Modekstrze, a teraz opłacam składki w KRUS. Po pierwsze, nie wiem, czy muszę składać wniosek o naliczenie kapitału, a po drugie, jeżeli muszę, to gdzie szukać dokumentów z Modekstry?

- Powinna pani złożyć taki wniosek, a po osiągnięciu wieku emerytalnego, 60 lat, zdecyduje pani, które świadczenie będzie korzystniejsze: z ZUS czy KRUS i to pani wybierze. Dokumenty po byłej Modekstrze znajdują się w Biurze Usług Ubezpieczeniowych Cessio, przy ulicy Piłsudskiego w Rzeszowie.

- Urodziłam się w 1958 roku. Jestem na tzw. wcześniejszej emeryturze, ale pracuję na 1/4 etatu. Czy powinnam złożyć wniosek o kapitał?

- Tak, a złoży go pani za pośrednictwem zakładu, w którym obecnie pracuje.

- Mąż prowadzi zakład, zatrudnia jednego pracownika. Skąd ma wziąć wniosek o naliczenie kapitału.

- Z oddział;u ZUS.

- Pracowałem w zakładzie stolarskim, który zatrudniał kilka osób, Gdzie mam szukać dokumentów, skoro on już nie istnieje?

[obrazek6] Teresa Kędziora
(fot. TADEUSZ POŹNIAK)- Niech pan weźmie z oddziału lub inspektoratu ZUS wniosek o naliczenie kapitału, wypełni go, wpisując nazwę zakładu i nazwisko jego właściciela i odda do tego samego ZUS. Tam sprawdzą, czy pana dawny pracodawca odprowadzał składki na ubezpieczenie społeczne. Jeżeli tak, zaliczy się panu ten czas do okresu składkowego, jeżeli nie opłacał, to do okresu nieskładkowego. W takim przypadku może pan wystąpić o roszczenie na drogę sądową.

- Jestem na świadczeniu przedemerytalnym. Składać wniosek o kapitał, czy nie i jakie dokumenty dostarczyć?

- Składać, ale bez żadnych dokumentów, gdyż przechodząc na świadczenie, wymagane przez ZUS "papiery", wśród nich i o zarobkach, już pan złożył. Teraz byłoby to niepotrzebne ich dublowanie.

- Złożyłem dokumenty o przyznanie mi świadczenia przedemerytalnego, ale nie mam płacowych z lat 1977-89, kiedy pracowałem w Wojewódzkim Związku spółdzielni Mieszkaniowych, gdyż podobno zostały spalone. Co ma zrobić?

[obrazek8] Mariola Szpunar (fot. TADEUSZ POŹNIAK)- Proszę się ze mną skontaktować w innym terminie, postaram się pomóc. Ale, jeżeli ma pan angaże z tych lat i podaną wysokość zarobków, to na ich podstawie można odtworzyć kapitał. Oczywiście bez premii, niektórych innych dodatków, bo w angażach nie podawano ich wysokości. A może ma pan wpisane zarobki do książeczki zdrowia?

- Nie mam, bo pracodawca tego nie robił.

- Obowiązek wpisywania rocznych zarobków był obustronny: pracodawca miał obowiązek je wpisać, a obowiązkiem pracownika było zadbać, żeby to zrobił.

- Czy studia zaoczne zalicza się do stażu pracy?

- Tak, bo nie ma znaczenia, czy są one odbywane w trybie dziennym, czy zaocznym. Ten czas zalicza się do okresu nieskładkowego. Ale, jeżeli pani odbywała studia i jednocześnie pracowała, wtedy korzystniej jest złożyć dokumenty z okresu pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24