Kapituła "Nowin" przyznała 5 wyróżnień za szczególne osiągnięcia [ZŁOTA SETKA FIRM]

Józef Lonczak
Józef Lonczak
W tym roku wyniki największego na Podkarpaciu rankingu gospodarczego ogłaszamy w prawie normalnych warunkach. Możemy się bezpośrednio spotykać stosując niezbyt uciążliwe zalecenia sanitarne. Zarówno rodzime, jak też i światowe firmy łapią wiatr w żagle i realizują zamówienia, przymierzają się do nowych inwestycji i wyzwań po największym od czasów II wojny światowej kryzysie ekonomicznym, w które wpędził nas koronawirus.

Spis treści

Nasza najnowsza Złota Setka Firm obejmuje wyniki za 2020 rok. To był czas bardzo nietypowy, nieporównywalny – po okresie prosperity i miejmy nadzieję przed kolejnym okresem koniunktury. Dziś zarządy firm działają bardzo aktywnie, jedni nadrabiają straty, inni sięgają po kolejne wyzwania, bo przecież nie wszystkie firmy straciły na covidowym kryzysie.

W tym roku, oprócz zebrania twardych danych ekonomicznych, które tradycyjnie prezentowane są w rankingu, zwróciliśmy się do podkarpackich przedsiębiorstw, aby te zechciały pokazać swoje szczególne działania i osiągnięcia w odrębnej, bardziej otwartej formie. Informacje, które do nas napłynęły miło zaskoczyły, a niekiedy zachwyciły obfitością dokonań.

Przedstawione materiały stały się podstawą do ciekawej i wnikliwej pracy Kapituły Redakcyjnej, która przyznała pięć specjalnych wyróżnień. Kapituła spośród licznych zgłoszeń musiała wybrać ostatecznie te firmy, które przejawiały szczególną aktywność lub wyróżniały się pośród innych. Wybór był naprawdę trudny i został dokonany po burzliwej dyskusji.

Przedsiębiorstwa wyróżnione przez redakcję "Nowin" w XV edycji Złotej Setki (w kolejności alfabetycznej):

Greinplast Sp. z o.o.

jest producentem materiałów budowlanych. Dynamicznie rozwijającą się polska firma rodzinna, od ponad 20 lat z powodzeniem umacnia swoją pozycję na rynku chemii budowlanej. W ofercie firma ma obecnie ponad 180 produktów, wśród nich dużym uznaniem cieszą się: systemy ociepleń, tynki, farby fasadowe oraz wewnętrzne, okładziny elewacyjne, szpachle i gładzie, kleje do płytek, systemy dekoracyjne do wnętrz, hydroizolacje i grunty, impregnaty. Po produkty Greinplastu sięgają chętnie profesjonaliści i wymagający wykonawcy budowlani.

Atutem wyrobów z żółwiem w logo jest wysoka jakość, dzięki używanym surowcom oraz ekspertom, którzy doskonalą receptury produktów w nowoczesnym, firmowym laboratorium. Misję, wartości na których opiera się firma oraz jej filozofia działania wyraża hasło „Budujemy Polską Jakość.”

Greinplast rozwija i doskonali własne technologie produkcji oraz zastosowania innowacyjnych materiałów dla budownictwa. Dystrybucja odbywa się za pośrednictwem sieci oddziałów i przedstawicieli na terenie całego kraju. W planach jest rozbudowa linii produkcyjnych oraz rozwijanie sieci sprzedaży.

Przedsiębiorstwo blisko współpracuje z wykonawcami budowlanymi oferując wsparcie techniczne oraz doradztwo w zakresie najnowszych technologii. Dzięki temu cieszy się zaufaniem profesjonalistów, którzy doceniają indywidualną obsługę oraz rekomendują swoim klientom produkty z żółwiem w logo.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej - Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o.

MPGK-Krośnieński Holding Sp. z o.o.) jest spółką miejską, której miasto Krosno powierzyło zadania z zakresu użyteczności publicznej. To przedsiębiorstwo wielozadaniowe, zajmuje się m.in.: produkcją i dystrybucją energii cieplnej do celów centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody, poborem, oczyszczaniem i rozprowadzaniem wody oraz odbiorem ścieków komunalnych, zagospodarowania odpadów komunalnych. Misja Holdingu to – Praca dla mieszkańców i dla środowiska.

Działalność Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego prowadzona jest w ramach|: Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów, Oddziału Energetyki Cieplnej „Łężańska” oraz Krośnieńskich Wodociągów, w skład których wchodzą: Zakład Uzdatniania Wody „Wisłok” w Sieniawie, Zakład Uzdatniania Wody „Jasiołka” w Szczepańcowej, oraz Zakład Uzdatniania Wody „Wisłok” w Iskrzyni. Wsparciem jest Centralne Laboratorium Wody i Ścieków oraz Gospodarstwo Samochodowe.

Spółka działa aktywnie na rzecz poprawy komfortu życia mieszkańców Krosna oraz sąsiednich gmin, m.in.: poprzez inwestycje w przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska, rozbudowę magistrali wodociągowej, modernizację sieci kanalizacyjnej, przebudowę i rozbudowę sieci ciepłowniczej oraz całej elektrociepłowni, w której ponad 90% energii produkowana jest z OZE, a także poprzez inwestycje w zakresie kompleksowego zagospodarowania odpadów komunalnych. Wiele przedsięwzięć Holdingu realizowanych jest w celu uzyskania niezależności i samowystarczalności energetycznej, czego efektem są kolejne inwestycje prądotwórcze w jego strukturach. Mocną stroną Spółki jest aktywna działalność i intensywne pozyskiwanie funduszy zewnętrznych, które wspierają realizację szeregu nowatorskich inwestycji proekologicznych i prorozwojowych.

O-I Poland S.A.

W O-I Glass pasją jest szkło – Najbardziej ekologiczny i bezpieczny dla zdrowia materiał opakowaniowy. Można je przetwarzać w nieskończoność, bez utraty właściwości i bez uszczerbku dla zasobów surowców naturalnych. Spółka z dumą stwierdza, że produkuje więcej opakowań szklanych niż jakikolwiek producent na świecie. W hucie w Jarosławiu stale zwiększa się wykorzystanie w produkcji szkła z recyklingu. Obecnie udział tego surowca wynosi ok. 35%, ale wynika to tylko i wyłącznie z dostępności tego surowca. Firma chce i zamierza zwiększać ten współczynnik, bo recykling szkła to nie tylko korzyść środowiskowa, związana z redukcją zużycia surowców.

Wykorzystywanie w procesie produkcji stłuczki szklanej, czyli szkła z recyklingu, pozwala znacznie ograniczyć zużycie energii koniecznej do wytworzenia nowego opakowania. Oszczędność energetyczna sięga nawet 40%. W trosce o środowiska modernizujemy także naszej procesy produkcyjne. W hucie szkła w Jarosławiu zamontowaliśmy 2 nowoczesne elektrofiltry, wyłapujące pyły i znacznie redukujące emisję tlenków siarki, chlorowodoru i fluorowodoru. W zakładzie zamontowaliśmy także instalację DeNOx, której zadaniem jest redukowanie emisji azotu. Dzięki inwestycjom w nowoczesne rozwiązania nasze procesy produkcyjne spełniają najbardziej wyśrubowane normy w zakresie emisji.

Na polskim rynku szybko rośnie świadomość ekologiczna konsumentów, którzy chce kupować coraz bardziej odpowiedzialnie. Zgodnie z ideą gospodarki obiegu zamkniętego, dążą do tego, żeby surowce, zamiast stawać się odpadami, pozostawały w obiegu jak najdłużej. Zyskują na tym produkty w szklanych opakowaniach. Wzrost zapotrzebowania na nasze produkty wymusza rozwój zdolności produkcyjnych w zakładach O-I Glass. Instalacja kolejnej, 15-tej linii produkcyjnej w hucie w Jarosławiu pozwoliła na wzrost produkcji opakowań szklanych o 100 mln rocznie i konsekwentnie również wzrost zatrudnienia pracowników.

Bezpieczeństwo pracowników to absolutny priorytet naszej firmy. 10 lipca 2021 roku, w naszym zakładzie w Jarosławiu, świętowaliśmy 2 lata bez wypadku. To ogromny sukces biorąc pod uwagę, że w hucie pracuje ponad 600 pracowników obsługujących 15 linii produkcyjnych. Zawdzięczamy go nie tylko wyśrubowanym normom bezpieczeństwa, ale także postawie naszych pracowników, którzy dbają o siebie nawzajem i świetnie ze sobą współpracują.

Polwax S.A.

Polwax dzięki wieloletniemu doświadczeniu, bogatej ofercie produktowej oraz ciągłemu rozwojowi należy obecnie do grupy największych europejskich producentów i dystrybutorów rafinowanych i odwanianych parafin, wosków parafinowych oraz produktów komponowanych na bazie parafin.

Wysoka i stabilna jakoś wyrobów, zastosowanie nowoczesnych procesów technologicznych, dostosowanie oferty do indywidualnych potrzeb Klienta, jak również posiadanie własnego zaplecza badawczo-rozwojowego (B+R) zapewnia Spółce ugruntowaną pozycję w wielu segmentach gospodarki.

Firma systematycznie dokonuje zmian w portfolio produktowym, w tym m.in. dla sektora nawozów sztucznych, art. spożywczych, emulsji i wosków dla przemysłu drzewnego i meblarskiego, a także środków zabezpieczania roślin i specyfików dla przemysłu gumowego oraz innych zastosowań przemysłowych.
Polwax S.A. stawia na rozwój nowoczesnych specyfików rafinowanych dla przemysłu, jednak nie zapomina także o znaczeniu rynku świecowo-zniczowego. Zakład produkcji świec i zniczy Spółki dysponuje do produkcji świec maszynowych, jak i ekskluzywnych świec tworzonych na zamówienie klienta. Od wielu lat produkowane są świece i znicze wolnostojące i zalewane w pojemnikach o różnych kształtach, wzorach i kolorach.

Pomimo trudności będącymi następstwem licznych obostrzeń związanych z epidemią SARS Cov-2 oraz pojawienia się znacznej dostępności azjatyckiej parafiny, spółka w 2020 r. wyprodukowała i sprzedała 36 727 ton parafin i wosków. Planowana jest ekspansja na nowe, eksportowe rynki zbytu. Jednocześnie wzmacniania jest pozycja wśród już pozyskanych klientów poprzez poprawę jakości oferowanych produktów. Wzrost ekspansji powinien przynieść nie tylko wymierne rezultaty w zakresie sprzedażowych wartości, ale również umożliwia rozwój marki i ugruntowuje pozycję handlową firmy.

Zakłady Metalowe DEZAMET S.A.

DEZAMET to firma wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Od wielu lat specjalizuje się zwłaszcza w produkcji wojskowej. Asortyment produkcji na potrzeby obronności obejmuje przede wszystkim różne rodzaje amunicji średnio i wielkokalibrowej artyleryjskiej, moździerzowej i granatnikowej. Głównym odbiorcą wytwarzanych wyrobów w Dezamet są Polskie Siły Zbrojne.
Dodatkowo firma świadczy usługi i sprzedaż w zakresie produkcji cywilnej i obróbki metali, a także posiada certyfikowane laboratorium pomiarowe i badawcze.

Dezamet jest laureatem wielu wyróżnień, w tym prestiżowej nagrody Defender, przyznawanej podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Firma aktualnie realizuje 12 projektów badawczo-rozwojowych. Ponadto Dezamet posiada 12 patentów z dziedziny technicznych rozwiązań.

Spółka stale rozwija swoje kompetencje i portfolio produktowe. Równolegle prowadzone są inwestycje mające na celu zwiększenie zdolności produkcyjnych, jak również wejście na wyższy poziom zaawansowania technologicznego.

Kapituła

Dopłaty do cen energii

Wideo

Dodaj ogłoszenie