MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kard. Dziwisz: życzliwość zawdzięczam papieżowi

Ewa Gorczyca
- Bóg zapłać wszystkim, którzy zechcieli mnie mieć na honorowego obywatela - napisał kardynał Stanisław Dziwisz w księdze pamiątkowej.
- Bóg zapłać wszystkim, którzy zechcieli mnie mieć na honorowego obywatela - napisał kardynał Stanisław Dziwisz w księdze pamiątkowej. Fot. Tomasz Jefimow
Honorowe obywatelstwo Krosna otrzymał metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz.

Hierarcha przyjął wyróżnienie podczas uroczystej sesji rady miasta z okazji 10. rocznicy pobytu w Krośnie Jana Pawła II.

- Dziękuję, że spojrzeliście na moją osobę - powiedział kardynał Dziwisz, przyjmując tytuł. Podkreślił, że Krosno jest pierwszym miastem w Polsce, które przyznało mu honorowe obywatelstwo.

Wspomnienie spod Krosna

- Jan Paweł II kochał ten region i ta miłość przeszła także na mnie. Jemu zawdzięczam, że tu jestem, on spowodował życzliwość do mnie - mówił.

Przypomniał wakacje, które Karol Wojtyła - jeszcze jako biskup, a potem kardynał, spędzał co roku w dolinie Wisłoki, w Beskidzie Niskim, ok. 30 km od Krosna.

- Najpierw pod namiotem, potem miał tam swój tajemny domek. Pamiętam piękny, słoneczny dzień, kiedy przyjechałem do niego, żeby mu powiedzieć, ze musi jechać na konklawe do Rzymu. Wracając, przechodził przez wodę, po kamieniach i wtedy nagle strzelił piorun z jasnego nieba. Powiedziałem mu, że to znak, że już tu więcej nie wróci… I tak się stało.

Wybór padł na Krosno

Kardynał Stanisław Dziwisz, jako osobisty sekretarz papieża przygotowywał jego piątą pielgrzymkę do Polski, w czerwcu 1997 roku. Przyjechał wtedy zobaczyć Duklę, ale ostatecznie na miejsce mszy beatyfikacyjnej wybrano Krosno.

- Ojciec Święty nie troszczył się o siebie, nie dbał o swoją wygodę. Zależało mu na tym, żeby jak najwięcej ludzi mogło bez przeszkód uczestniczyć w nabożeństwie. Miał dwie miłości: Boga i człowieka - podkreślał kardynał Dziwisz.

Z wielkim podziękowaniem

Tytuł honorowego obywatela jest w ocenie radnych podziękowaniem dla kardynała Dziwisza za to że w znaczący sposób przyczynił się do wielkiego wydarzenia w dziejach miasta, jakim była wizyta Jana Pawła II.

Jednocześnie radni przyznali arcybiskupowi Józefowi Michalikowi, metropolicie przemyskiemu, medal "Za zasługi dla miasta" (honorowym obywatelem Krosna jest już od kilku lat).

Na uroczystą sesję zaproszono także ówczesnych gospodarzy miasta i regionu, którzy w 1997 roku współorganizowali wizytę Jana Pawła II. Otrzymali pamiątkowe medale.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24