Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kardynał, który był liberałem (recenzje)

Alina Bosak
Fragment okładki.
Fragment okładki. WAM
Carlo Maria Martini. Niepokorny kardynał, Andrei Torniellego to opowieść o jednym z najbardziej postępowych, włoskich kardynałów.
Carlo Maria Martini. Niepokorny kardynał, Andrea Tornielli, Wydawnictwo WAM, 2013
Carlo Maria Martini. Niepokorny kardynał, Andrea Tornielli, Wydawnictwo WAM, 2013

Carlo Maria Martini. Niepokorny kardynał, Andrea Tornielli, Wydawnictwo WAM, 2013 Carlo Maria Martini. Niepokorny kardynał, Andrea Tornielli, Wydawnictwo WAM, 2013

Carlo Maria Martini, jezuita, kierował archidiecezją w Mediolanie ponad 20 lat. Był intelektualistą, odważnie podejmował publiczne debaty z myślicielami i naukowcami na trudne tematy. Przy czym charakter tych rozmów chyba najlepiej oddaje zdanie z obwoluty książki: "Był gorącym orędownikiem dialogu między ludźmi wszelkich nacji, religii i przekonań."

Lektura książki, która jest raczej rodzajem intelektualnej biografii niż zapisem życiorysu, to zetknięcie z postępową i skłonną do reform twarzą kościoła.

Kardynał Martini, za co niektórzy niemalże oskarżają go o herezję, nie tylko nawoływał do zmianę rygorystycznego stanowiska co do osób rozwiedzionych i kwestii seksualności, ale dopuszczał nawet pewne metody sztucznego zapłodnienia.

W książce możemy znaleźć fragment jego rozmowy na ten temat z naukowcem i specjalistą w dziedzinie bioetyki - prof. Ignaziem Marinem, która opublikowana została w 2006 r. w tygodniku L'Espresso.

Prof. Marino wspominał, że nowoczesne techniki sztucznego zapłodnienia pozwalają na "zamrażanie nie embrionów, a ootyd, czyli komórek zawierających przedjądrza męskie i żeńskie, które nie są jeszcze połączone i nie powstało jeszcze nowe DNA".

Martini odpowiedział: "Życie ludzkie trzeba traktować z wielkim szacunkiem i podchodzić z ogromną powściągliwością do wszystkiego, co może być jego manipulacją lub wykorzystywać je od jego zarania. To jednak nie znaczy, że nie można wyodrębnić momentu, który da się zdefiniować jako ten, kiedy nie ma jeszcze żadnego życia, które można by określić jednostkowo. (...) Wydaje mi się, że postępowanie sugerowane przez pana może być w zgodzie z ogólną zasadą poszanowania życia."

Książka o Martinim jest pełna takich wypowiedzi, które wskazują, że reformy w kościele katolickim nie są wykluczone.

.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24