NOWINY
  POLECAMY

  Ciekawostki ze świata sportu!

  Rozwiń
  NOWINY
  Zwiń

  Ciekawostki ze świata sportu!

  • Piękne pływaczki w kalendarzu
  • Byliśmy na stoku przy Hotelu Arłamów
  • Żużlowcy z Rzeszowa spotkali się z kibicami

  Karety króla Jana

  Karety króla Jana

  KRZYSZTOF GILEWICZ

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Karety króla Jana

  ©KRZYSZTOF GILEWICZ

  W Oranżerii Pałacu Wilanowskiego można podziwiać zrekonstruowane karety Jana III Sobieskiego i królowej Marysieńki. Znaczny udział w pracach konserwatorskich i organizacji wystawy miała dr Teresa Zofia Fabijańska - Żurawska, kierownik Działu Pojazdów Konnych Muzeum Zamku w Łańcucie.
  Karety króla Jana

  ©KRZYSZTOF GILEWICZ

  Jan III Sobieski zmarł w 1696 r., pozostawiając w wilanowskiej wozowni osiem karet, w tym pojazdy paradne, o najwyższych walorach artystycznych, dzieła sztuki artystów i rzemieślników zarówno francuskich jak i polskich. Odziedziczył je najprawdopodobniej królewicz Jakub i wywiózł do Oławy na Śląsku. Tam padły się łupem wojennym pruskiego generała Henninga von Kleista, który przewiózł je do Radacza koło Szczecinka. Przez ponad 200 lat nikt nie interesował się ich losem. Dopiero dr Fabijańska - Żurawska odkryła w Radaczu elementy trzech paradnych pojazdów, które użyte zostały do budowy ambony w tamtejszym kościółku ewangelickim. Ekspozycję zaplanowano do 31 stycznia 2004 r.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo