Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karmelici otwierają seminarium

Dariusz Delmanowicz
- Do dyspozycji przyszłych studentów oddajemy m.in. bogaty księgozbiór - mówi ojciec Andrzej Gut.
- Do dyspozycji przyszłych studentów oddajemy m.in. bogaty księgozbiór - mówi ojciec Andrzej Gut. DARIUSZ DELMANOWICZ
W zabytkowym, XVII-wiecznym klasztorze ojców karmelitów bosych w Przemyślu powstanie Wyższe Seminarium Duchowne.

Pierwsi zakonnicy zaczną się kształcić już w październiku br.

- Wykładowcami w naszym seminarium będą karmelitańscy profesorowie - mówi ojciec Andrzej Gut, proboszcz parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Przemyślu. - Nawiążemy też współpracę z tutejszym, jednym z najstarszych w Polsce Wyższym Seminarium Duchownym.

Karmelici gromadzą księgozbiór niezbędny dla przyszłych studentów. Gotowe są plany urządzenia sal do ćwiczeń dydaktycznych, w których dodatkowo będą wystawione eksponaty muzealne pochodzące z bogatych zbiorów karmelitańskich. Znajdą się wśród nich m. in. starodruki, inkunabuły, stare pieczęcie, drewniane rzeźby i obrazy.

Poezja w piwnicach

W nowo powstającym karmelitańskim Wyższym Seminarium Duchownym planuje się ponadto organizowanie seminariów i sympozjów naukowych oraz wystaw. W klasztornych piwnicach posiadających niepowtarzalny klimat, odbywać się będą wieczory poezji.

- Już teraz urządzamy takie spotkania poetyckie, które w przyszłości nabiorą większego rozmachu - dodaje o. Gut. - Wprowadzenie nowych funkcji dla zabytkowych pomieszczeń stało się możliwe w oparciu o dokumentację przygotowaną przez wybitnego specjalistę w tej dziedzinie prof. dr. hab. Andrzeja Kadłuczkę z Politechniki Krakowskiej.

Karmelitańskie Wyższe Seminarium Duchowne będzie kolejną wyższą uczelnią na oświatowej mapie Przemyśla. Obecnie studentów kształcą: Wyższe Seminarium Duchowne, Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska, Wyższa Szkoła Administracji i Zarządzania, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, Kolegium Nauczycielskie, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania oraz Wyższa Szkoła Gospodarcza.

Powrót do przeszłości

Dzięki prowadzonym na szeroką skalę pracom konserwatorskim zabudowania klasztorne oraz kościół odzyskały pierwotną formę architektoniczną. Odtworzono dawny wygląd dachów i zniekształconych w ciągu wieków kondygnacji, a także wnętrz. W piwnicach odtworzono dawne sklepienia kolebowe i krzyżowe.

W trakcie prac zastosowano również nowoczesne rozwiązania. Na dachu klasztoru zamontowano moduły do ogrzewania słonecznego (tzw. solary), dzięki czemu zmieniono ogrzewanie z koksowego na gazowo-słoneczne. Ma to również duże znaczenie dla ochrony środowiska.

- Zachowując istotę zabytku, potrafiono w starych klasztornych murach utworzyć pomieszczenia dla nowoczesnej uczelni - cieszy się dr Marek Gosztyła, pełnomocnik klasztoru ds. restauracji, były długoletni wojewódzki konserwator zabytków w Przemyślu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24