Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karmimy alergika

Ewa Kurzyńska
Rodzice małego Filipa są alergikami, dlatego maluch później poznaje smak niektórych pokarmów.
Rodzice małego Filipa są alergikami, dlatego maluch później poznaje smak niektórych pokarmów. Tadeusz Poźniak
Karmienie małego alergika wymaga od mamy wiedzy i uwagi. Pamiętaj! Można uniknąć dolegliwości powodowanych przez alergie.

Alergia pokarmowa dotyka w Polsce od 5 do 8 proc. niemowląt. Na schorzenie najbardziej narażone są dzieci, których oboje rodzice są alergikami. Jednak, gdy mama i tata są zdrowi, nie gwarantuje to, że dziecko uniknie uczuleń. Pamiętaj jednak, że alergię może stwierdzić tylko lekarz. Nie wyręczaj go w tym!

Mleko mamy jest najlepsze

Czego nie wolno karmiącej mamie?

To, co jesz, je także twoje dziecko. Dlatego, gdy maluch jest narażony na alergię, unikaj jedzenia: orzechów arachidowych, czekolady, cytrusów, mleka.

Najlepszym pokarmem dla małego alergika jest mleko matki. Lekarze są zgodni: wyłączne karmienie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka to najlepsza ochrona przed alergią. Jednak nie zawsze jest to możliwe.

Dlatego, gdy dziecko jest narażone na alergię (rodzice lub rodzeństwo są alergikami), lekarze zalecają stosowanie hypoalergicznych mieszanek mlecznych, oznaczonych zwykle symbolem HA. T

akie mleko nie nadaje się jednak dla dzieci, u których już stwierdzono uczulenie na mleko. Wtedy maluchom lekarz przepisuje preparat mleko zastępczy.

Co oprócz mleka?

Gdy karmiony piersią maluch kończy sześć miesięcy nadchodzi czas, by rozszerzyć jego dietę. Szkrabowi karmionemu mieszkanką nowe dania można zacząć podawać już od 5 miesiąca życia. Jednak dzieciom skłonnym do alergii nowości wprowadza się z miesięcznym opóźnieniem.

Co na początek? Nowinki wprowadzamy pojedynczo i obserwujemy reakcje dziecka. Doskonałym pierwszym daniem może być kleik ryżowy, przygotowany na wodzie mineralnej lub mieszance mlecznej. Ryż bardzo rzadko uczula i jest lekko strawny. Pierwszego dnia zaczynamy od kilku łyżeczek. W kolejne - zwiększamy porcje.

Co dalej?

Te objawy mogą świadczyć o alergii:

- kolki, wzdęcia
- ulewanie pokarmu
- zmiany na skórze, robi się szorstka, błyszcząca, jakby lakierowana
- zmiany za uszami
- obecność w kupce śluzu lub drobinek krwi
- sapka (dziecko ma zatkany nos, choć nie ma kataru), kaszel
- częste infekcje dróg oddechowych, przebiegające bez gorączki, nawracający katar

Po kilku dniach do kleiku można dodać ugotowaną do miękkości i zmiksowaną marchewkę. Kolejne na liście, bezpieczne specjały to: ziemniak i dynia. Potem spróbuj do zupki dodać np. pietruszkę, zielony groszek, kalafior, brokuły. Do papki dodaj łyżeczkę oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego niskoerukowego (do kupienia w sklepach ze zdrową żywnością).

Najbezpieczniejszy owoc na początek to jabłko. Po ok. dwóch tygodniach od debiutu do zupki możesz dodać odrobinę mięsa. Na początek idealny będzie królik lub indyk. Mięso gotujemy bez warzyw, wywaru nie dodajemy do zupki.

Żółtko, cenne źródło witamin i minerałów, wprowadzamy do diety alergika nie wcześniej niż ok. 10 miesiąca życia. To samo dotyczy glutenu, obecnego m. in. w pszennej mące czy kaszy mannie.

Tylko sprawdzone produkty

Produkty, z jakich przygotowujesz jedzenie dla dziecka, muszą pochodzić z pewnego źródła, np. certyfikowanych sklepów z ekologiczną żywnością. Choć zdrowe, są zwykle droższe.

Dlatego bez wyrzutów sumienia możesz sięgnąć po gotowe dania w słoiczkach. Firmy produkujące jedzenie dla dzieci oferują już specjalne zupki i przeciery dla alergików. Informacje na ten temat znajdziesz na etykiecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24