Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Karpacki Szlak Miodu" na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego i w jego bezpośrednim sąsiedztwie

OPRAC.: Wojciech Zatwarnicki
Trasa piesza zaczyna się w Lutowiskach
Trasa piesza zaczyna się w Lutowiskach WZ
W Bieszczadach każdy znajdzie coś dla siebie. Również miłośnicy miodu, pszczół i turystyki górskiej. To właśnie z myślą o nich, na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego i w jego bezpośrednim sąsiedztwie, wytyczono szlak pieszy i rowerowy w ramach „Karpackiego Szlaku Miodu”.

Turyści mogą skorzystać z trasy rowerowej, która swój początek i koniec ma w Tarnawie Niżnej. Natomiast na 14-kilometrowy spacer wyruszymy z Lutowisk do Dwernika przez najdłuższe bieszczadzkie pasmo górskie - Otryt. Obie trasy przebiegają przez atrakcyjne turystycznie i historycznie tereny oraz miejsca, gdzie można napić się miodu lub go kupić.

Pszczelim szlakiem można również wędrować po stronie ukraińskiej. Znajdują się tam trzy szlaki (dwa piesze i jeden rowerowy) - „Karpackie Szlaki Miodowe" w Kosowie i Kołoczawie o łącznej długości 72 km.

Szlaki powstały w ramach projektu unijnego pt. „Pszczoła karpacka — wspólne działania na rzecz zachowania unikalnego dziedzictwa przyrodniczego na pograniczu polsko-ukraińskim”.

Ma on na celu zachowanie miejscowej rasy pszczoły karpackiej oraz promocję tradycji pszczelarskich w Karpatach.

Przed wytyczeniem szlaków w ramach realizowanego projektu powstała publikacja „Pszczelarstwo na pograniczu polsko-ukraińskim” w języku angielskim, ukraińskim i polskim. Oprócz tego, zorganizowano warsztaty z wytwarzania świec z wosku pszczelego, Karpacki Festiwal Miodu w Kołoczawie na Ukrainie. Powstał też film promujący tradycje pszczelarskie.

Projekt sfinansowano ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Dofinansowanie z Unii Europejskiej to około 60 tys. euro, co stanowi blisko 90% przedsięwzięcia. Liderem projektu jest NGO Stowarzyszenie Pszczelarzy "Karpacka eko-pasieka" (UA) a partnerem - Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia"

  • Trasa rowerowa: całkowita długość 46 km, przebiega na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, orientacyjny czas przejazdu to 8-12 godzin. Trasa zaczyna się w Tarnawie Niżnej, wiedzie przez wsie Tarnawa Wyżna, Bukowiec, Beniowa, Muczne, Dźwiniacz Górny, i kończy we wsi Tarnawa Niżna.
  • Trasa piesza: rozpoczyna się w Lutowiskach, Długość trasy wynosi 14 km. Przybliżony czas przejścia to 3 - 4,5 godziny. Jej koniec znajduje się w Dwerniku.

Pięknie położone stadiony w Bieszczadach i najbliższych okol...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24