Karpaty i Developres wygrywają derby Podkarpacia

Lider II ligi - Developres Rzeszów mocno się namęczył z przedostatnią Siarką Tarnobrzeg. Pado
W sobotę w Rzeszowie doszło do podwójnych derbów Podkarpacia w siatkarskiej II lidze kobiet. W hali IV LO starły się siatkarki Developresu Rzeszów i Siarki Tarnobrzeg, a w hali V LO San-Pajda Łańcut podejmował Karpaty Krosno.

- Zwyciężył zespół zdecydowanie lepszy - skwitował dyplomatycznie mecz z "karpatkami" Zbigniew Barszcz, trener MKS V LO San-Pajda Łańcut.

Jego zawodniczki miały postraszyć Karpaty, a skończyło się nokautem. W pierwszym secie miejscowe tylko w początkowej fazie dotrzymywały kroku przeciwniczkom. Drugi set różnił się od pierwszego tylko tym, że Karpaty wygrywały od samego początku. Gospodynie popełniały całą masę błędów własnych, często nie kończyły ataków.

W trzecim secie zapachniało niespodzianką. Podopieczne Zbigniewa Barszcza wyszły na prowadzenie 6:2 po ataku Gabrieli Mazur. I to było na tyle. W hali V LO w Rzeszowie świetnie czuła się Iwona Grzegorczyk i pokazała to zdobywając sporo punktów. W dużej mierze przyczyniła się do tego, że w tym okresie Krosno zdobyło 21 punktów przy czterech rywalek (10:23). W końcówce poderwała się jeszcze Ola Kazała, ale było za późno by odwrócić losy meczu.

MKS V LO San-Pajda Łańcut - PWSZ KARPATY MOSiR KROSNO 0:3 (15:25, 12:25, 14:25)
SAN-PAJDA: Szymańska, Kawa, Mazur, Kazała, Matejek, Wojtunik, Filipowicz (libero) oraz Baran.
KARPATY: Nadziałek, Grzegorczyk, Paluch, Beda, Dziadosz, Perlińska, Bielecka (libero) oraz Czarnowska, Witkoś.
SĘDZIOWALI: Damian Lic (Rzeszów) i Michał Pasterz (Jasło). WIDZÓW 50.

Mecz w innej rzeszowskiej hali, gdzie gospodyniami jest Developres, miał potrwać godzinę i zakończyć się szybkim 3:0 dla gospodyń. Tak się jednak nie stało, bo Siarka nie licząc Karpat była najlepszym zespołem jaki dotychczas mierzył się z Developresem w hali IV LO.
Pierwszy set niczego nie zdradzał. Gospodynie pewnie wygrały i… chyba zaczęły odliczać minuty do końca spotkania, bo w drugim secie rozpętała się wojna. Gdy rzeszowianki odskoczyły na 10:6 wydawało się że pójdą za ciosem. Nowy trener Siarki Paweł Duda dał jednak ochłonąć swoim zawodniczkom. Te wyszły po przerwie i odrobiły straty. Rzeszowiankom brakowało koncentracji, często popełniały niewymuszone błędy. Mimo to znów uciekły na kilka oczek (22:16) i w końcówce, choć Siarka znów ich doskoczyła wygrały.

Nie bez znaczenia miał fakt, że w Developresie powrócił pierwszy skład.

Ale nawet ta pierwsza szóstka nie podołała Siarce w III secie. Tarnobrzeżanki grały niesamowicie w obronie, do tego doszedł blok i powstała kilkupunktowa przewaga przyjezdnych. Rzeszowianki dogoniły rywalki w końcówce seta, ale ostatni atak Olszówka posłała w aut.

To podziałało niczym zimny prysznic na gospodynie. Choć Siarka początkowo prowadziła (4:6) szybko inicjatywę przejął zespół lidera II ligi i pewnie wygrał tą partię i cały mecz.

DEVELOPRES RZESZÓW - ANSER SIARKA TARNOBRZEG 3:1 (25:15, 28:26, 23:25, 25:18)
DEVELOPRES: Filipowicz, Szeremeta, Adamska, Olszówka, Warzocha, Myjak, Peret (libero) oraz Grzelak, Gasidło, Cieśnik.
SIARKA: Galica, Róg, Wąż, Dziadosz, Bator, Grzesiak, Janda (libero) oraz Chmiel, Juda.
SĘDZIOWALI: Bartosz Serwatko i Marcin Lew (Rzeszów). WIDZÓW 150.