MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Karta EKUZ - niezastąpione wsparcie podczas wakacji. Ułatwia dostęp do opieki medycznej w sytuacjach nagłych i nieprzewidywalnych

Urszula Sobol
Urszula Sobol
- Karta nie jest obowiązkowa i nikt przy przekraczaniu granicy o nią nie zapyta. Jej posiadanie może jednak znacznie ułatwić nam życie, gdy na wakacjach będziemy potrzebowali pomocy medycznej - zapewnia  Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie. - W sytuacji konieczności udania się do szpitala czy lekarza, rachunek za główne koszty leczenia otrzyma nie pacjent, lecz NFZ. Mimo że kartę warto ze sobą mieć, mamy nadzieję że nikomu nie będzie ona potrzebna, a nasi klienci spędzą wakacje spokojnie i zdrowo.
- Karta nie jest obowiązkowa i nikt przy przekraczaniu granicy o nią nie zapyta. Jej posiadanie może jednak znacznie ułatwić nam życie, gdy na wakacjach będziemy potrzebowali pomocy medycznej - zapewnia Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie. - W sytuacji konieczności udania się do szpitala czy lekarza, rachunek za główne koszty leczenia otrzyma nie pacjent, lecz NFZ. Mimo że kartę warto ze sobą mieć, mamy nadzieję że nikomu nie będzie ona potrzebna, a nasi klienci spędzą wakacje spokojnie i zdrowo. Krzysztof Kapica
Rozmowa z Rafałem Śliżem, rzecznikiem prasowym Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie.

Wielu z nas zastanawia się, czy warto wyrobić kartę EKUZ przed wyjazdem na zagraniczne wakacje?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to unijny dokument, który potwierdza nasze prawo do leczenia w ramach ubezpieczenia w każdym innym niż Polska państwie UE lub EFTA. Zakres leczenia z EKUZ jest ograniczony. Na jej podstawie mamy prawo do leczenia niezbędnego i nieplanowanego oraz w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa. Warto pamiętać, że nie wszystkie świadczenia za granicą sfinansuje NFZ. Zależy to od kryteriów udzielania świadczeń w danym kraju. Za niektóre świadczenia, które w Polsce są bezpłatne, za granicą musimy zapłacić tak jak ich mieszkańcy. Obowiązują nas bowiem te same zasady, z jakich korzystają obywatele danego kraju. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i my za nią zapłacimy. Dlatego sprawdźmy, jakie zasady obowiązują w poszczególnych krajach, np. na stronie internetowej NFZ. Przykładowe dopłaty to 10 euro za dzień pobytu w niemieckim szpitalu, 0,17 euro za słowacką receptę, czy 10 chorwackich kun za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu.

Czyli warto rozważyć wyrobienie takiej karty, ponieważ zapewnia ona bezpłatną opiekę medyczną w przypadku nagłych potrzeb.

Karta nie jest obowiązkowa i nikt przy przekraczaniu granicy o nią nie zapyta. Jej posiadanie może jednak znacznie ułatwić nam życie, gdy na wakacjach będziemy potrzebowali pomocy medycznej. W sytuacji konieczności udania się do szpitala czy lekarza, rachunek za główne koszty leczenia otrzyma nie pacjent, lecz NFZ. Mimo że kartę warto ze sobą mieć, mamy nadzieję że nikomu nie będzie ona potrzebna, a nasi klienci spędzą wakacje spokojnie i zdrowo.

Czy za wydanie takiej karty jest bezpłatne?

Całkowity koszt dla każdej ubezpieczonej w Polsce osoby to 0 zł. Ani za jej wydanie, ani za złożenie wniosku nie są pobierane żadne opłaty. Bez względu na to, czy wybieramy kartę tylko dla siebie, czy dla całej rodziny - nadal każda z nich będzie bezpłatna.

A jaka jest jej ważność?

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób jesteśmy ubezpieczeni. Najczęstszymi naszymi klientami są osoby zatrudnione lub prowadzące działalność gospodarczą - dla nich karta ważna będzie przez 3 lata. Niepełnoletnie dzieci zgłoszone do ubezpieczenia otrzymają kartę ważną do dnia swoich 18-tych urodzin, a emeryci aż na 20 lat.

Czy dzieciom przysługują osobne karty EKUZ?

EKUZ jest wystawiany dla każdej osoby oddzielnie na podstawie indywidulanego wniosku. Dorosła osoba wypełnia go samodzielnie, a za niepełnoletnie dzieci wniosek wypełnia jeden z rodziców.

Każde z dzieci ma zatem swoją indywidualną imienną kartę?

Tak i często jest to jeden z pierwszych formalnych dokumentów, którymi dzieci mogą się posługiwać.

Jakie są potrzebne dokumenty do wyrobienia karty?

Podstawą do otrzymania karty jest wniosek, przy czym jest to jeden z najprostszych wniosków w Polsce. Zawiera imię i nazwisko oraz numer PESEL, w odpowiednim polu podajemy informację, czy jesteśmy ubezpieczeni czy też zgłoszeni do czyjegoś ubezpieczenia - tak jest np. w sytuacji nieletnich dzieci. Po uzupełnieniu tych danych pozostaje tylko podpisać wniosek i podać datę jego wypełnienia. Od osoby dorosłej wymagamy dokumentu tożsamości ze zdjęciem, od osoby dorosłej uczącej się - legitymacji szkolnej bądź studenckiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24