NOWINY
  POLECAMY

  Ciekawostki ze świata sportu!

  Rozwiń
  NOWINY
  Zwiń

  Ciekawostki ze świata sportu!

  • Piękne pływaczki w kalendarzu
  • Kibice z Podkarpacia na skokach w Zakopanem
  • Żużlowcy z Rzeszowa spotkali się z kibicami

  Karty już przyjechały

  Karty już przyjechały

  ALINA PUDŁO

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Karty już przyjechały

  ©KRYSTYNA BARANOWSKA

  Rozmowa z ROMANEM RYNIEWICZEM, dyrektorem Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Rzeszowie: - Czy przygotowania do unijnego referendum są już zapięte na ostatni guzik?
  Karty już przyjechały

  ©KRYSTYNA BARANOWSKA

  - We wtorek do naszej delegatury, pod ochroną policji, dotarły karty do głosowania. Już dziś znajdą się we wszystkich gminach, które obejmuje nasz okręg wyborczy (mniej więcej teren byłego województwa rzeszowskiego). Podlegają nam 44 jednostki samorządowe. Wśród 532 obwodów głosowania są 23 tzw. obwody odrębne, czyli szpitale, zakłady pomocy społecznej, więzienia. Uprawnionych do głosowania jest ponad 550 tys. wyborców.

  - Są wśród nich "martwe dusze", osoby, które już nie żyją, a wciąż są na listach wyborczych?

  - Nie może być takiej sytuacji. Spisy wyborców robione są na podstawie danych z rejestru wyborców, które są stale aktualizowane i sprawdzane. Nie sądzę, aby były tam "martwe dusze".

  - Referendum potrwa dwa dni. Kto będzie pilnował wyborczych urn w nocy z soboty na niedzielę?

  - Wszystkie lokale będą objęte całonocną ochroną. Osoby do pilnowania wyznaczają imiennie wójtowie gminy i prezydenci miasta. Większość z nich to strażacy i policjanci. Oni, w ramach ćwiczeń, będą pracować za darmo. W Rzeszowie na kilku niespokojnych osiedlach lokali będą pilnować pracownicy firm ochroniarskich. Dostaną za to wynagrodzenie. Zapłata takim firmom jest otwarta, nie ogranicza ją suma 100 zł. Może to być 200, 300 zł.

  - Ta sama komisja będzie przyglądać się głosowaniu przez dwa dni. Kto w niej zasiądzie?

  - Każda komisja składa się z 11 osób. Jednego członka komisji wybiera wójt lub prezydent, a pozostałych organizacje biorące udział w kampanii przedreferendalnej, m.in. partie polityczne.

  - Co z dostępnością lokali wyborczych dla osób niepełnosprawnych?

  - Będą zapewnione urny w wysokości 1 metra. Natomiast gorzej przedstawia się sprawa z podjazdami. Mimo przepisów, które wymagają podjazdów, wiele lokali umiejscowionych jest w starych szkołach, których architektura nie zawsze jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przebudowanie budynku wiąże się z dużymi kosztami. Wójtowie mają jednak obowiązek "postawić" osoby, które w razie potrzeby pomogą niepełnosprawnemu dostać się do urny.

  - A co z osobami, które nie mogą głosować w swoim obwodzie?

  - Do piątku powinny wybrać w swoim urzędzie gminy lub miasta odpowiednie zaświadczenie. Mogą wtedy głosować na terenie całego kraju, a nawet poza jego granicami. Nie oznacza to, że w wypadku zmiany planów nie wolno im powrócić do macierzystego lokalu wyborczego. Muszą tylko zabrać ze sobą wspomniane zaświadczenie, bo nie będzie ich na liście wyborców.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo