Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kasztanowiec i miłorzęb zapobiegają chorobom krążenia

Andrzej Piątek
- Choć naturalne środki są znane, nie zwalnia to nas w przypadku niepokojących objawów sercowych od wizyty u lekarza - zaleca internista, lek. med. Ewa Mazur.
- Choć naturalne środki są znane, nie zwalnia to nas w przypadku niepokojących objawów sercowych od wizyty u lekarza - zaleca internista, lek. med. Ewa Mazur. Krystyna Baranowska
Niedostatek ruchu, alkohol, otyłość, stres, zła dieta i nikotyna najmocniej obciążają serce i naczynia krwionośne.

- Często lekceważymy pierwsze sygnały nieprawidłowego funkcjonowania układu krążenia, które pojawiają się nie rzadko bezobjawowo już między 15, a 30 rokiem życia - twierdzi internista, lek. med. Ewa Mazur z Przychodni Lekarzy Rodzinnych Centrum Medyczne "Medyk" w Rzeszowie. - A może się to skończyć powstaniem nieodwracalnych zmian w sercu i naczyniach wieńcowych, co spowoduje konieczność zażywania silnych leków - dodaje.

W okresie możliwie najwcześniejszym mamy największą szansę powstrzymania zmian w organizmie, które sprzyjają miażdżycy.

- Ze względu na często młody wiek pacjentów, trzeba jak najdłużej unikać stosowania silnych leków - podkreśla internista, lek. med. Ewa Mazur. - Raczej zalecać wysiłek fizyczny, schudnięcie, zaprzestanie palenia papierosów, picia alkoholu i unikanie stresu.

Alternatywą mogą być też preparaty pochodzenia naturalnego, które jednak nie dają objawów ubocznych w przewlekłym ich stosowaniu.

Nie powinny być używane bez kontroli lekarza, bo niektóre z nich mogą nasilać lub osłabiać działanie innych leków.

- Największe znaczenie w zapobieganiu i leczeniu chorób układu krążenia mają rośliny i związki pochodzenia naturalnego, które obniżają cholesterol, regulują ciśnienie krwi i są pomocne gdy mięsień serca jest niewydolny i mamy do czynienia z zaburzeniami krążenia - wyjaśnia internista, lek. med. Ewa Mazur.

Najczęstszą chorobą układu krążenia jest nadciśnienie tętnicze. Nie leczone bywa przyczyną niebezpiecznych powikłań.

- Pomocniczo możemy stosować leki roślinne, które łagodnie obniżają ciśnienie krwi rozkurczając mięśnie gładkie naczyń krwionośnych. Mają też delikatne działanie moczopędne - mówi internista, lek. med. Ewa Mazur.

I tak, wyciągi z owoców głogu zwiększają siłę skurczu serca, a jednocześnie zmniejszają częstotliwość jego rytmu. Serce pracuje wolniej, ale wydajniej.

Prócz tego głóg rozluźnia mięśnie gładkie, co sprawia, że naczynia stawiają przepływającej przez nie krwi mniejszy opór, a wysiłek, jaki serce wkłada w swą pracę jest mniejszy.

Krew łatwiej dociera do odległych nawet narządów, jak mózg czy nerki, dzięki czemu działają one sprawniej.

- Równolegle wyciąg z głogu działa moczopędnie, a choć ilość wydalanego moczu zwiększa się umiarkowanie, to i tak u cierpiących na nadciśnienie tętnicze pochodzenia nerkowego obserwuje się jego spadek - zauważa internista, lek. med. Ewa Mazur.

Wyciąg z aronii również obniża ciśnienie, a także wzmacnia ściany naczyń krwionośnych.

Preparaty czosnkowe stosuje się głównie przy podwyższonym stężeniu lipidów, w profilaktyce arteriosklerozy. Czosnek zmniejsza poziom złego cholesterolu we krwi (LDL), a zwiększa poziom dobrego (HDL).

Nieprzyjemny zapach czosnku można zneutralizować przeżuwaniem natki pietruszki, ziaren kawy, goździków, mlekiem lub jogurtem.

- Bardzo istotne znaczenie w profilaktyce miażdżycy mają preparaty z liści karczocha, bo one zwiększając wytwarzanie i wydzielanie żółci usprawniają funkcje wątroby oraz przyspieszają wydalanie moczu i zawartych w nim zbędnych metabolitów - zaleca internista, lek. med. Ewa Mazur.

Bóle nóg, obrzęki są typowe dla zaburzeń krążenia obwodowego.

- Wyciąg z kasztanowca jest jednym z bardziej znanych leków przeciw obrzękowych, zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych. Wyciąg z miłorzębu ma zastosowanie w schorzeniach krążenia zwłaszcza kończyn dolnych. Rutyna z ziela gryki oraz diosmina z owocni pomarańczy, działają uszczelniająco na ściany naczyń krwionośnych i zapobiegają ich kruchości - wylicza internista, lek. med. Ewa Mazur.

Ziele konwalii zawiera glikozydy nasercowe, wśród których dominuje konwalatoksyna. Ma ona wpływ na zwiększenie siły skurczu mięśnia sercowego. Preparaty z niej stosowane są w średnio nasilonej niewydolności mięśnia sercowego.

- Choć naturalne środki są znane i stosowane od lat, nie zwalnia to nas w przypadku niepokojących objawów sercowo - naczyniowych od wizyty u lekarza i zasięgnięcia jego porady - podsumowuje internista, lek. med. Ewa Mazur z Przychodni Lekarzy Rodzinnych Centrum Medyczne "Medyk" w Rzeszowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24