Katarzyna Ździebło, Matylda Kowal, Anna Sabat i Oliwer Wdowik. Cztery medale lekkoatletów z Podkarpacia na mistrzostwach Polski

Katarzyna Ździebło była bezkonkurencyjna w chodzie kobiet
Katarzyna Ździebło była bezkonkurencyjna w chodzie kobiet Archiwum/PZLA
Zawodniczka Resovii Matylda Kowal oraz Stali Mielec Katarzyna Ździebło zdobyły złote medale mistrzostw Polski w lekkoatletyce we Włocławku. Na podium stanęli też Anna Sabat na 800 metrów i Oliwer Wdowik na 200 metrów.

Matylda Kowal wróciła na mistrzostwa Polski po rocznej przerwie i nie dała szans swoim konkurentkom na 3000 m z przeszkodami. Wygrała pewnie z czasem 9:57.16.

Również bezkonkurencyjna w swojej dyscyplinie była Katarzyna Ździebło. Chód kobiet na 5000 metrów wygrała z ogromną przewagą. Zawodniczka Stali Mielec uzyskała czas 21:13.69, co jest jej nowym rekordem życiowym. Druga na mecie Olga Niedziałek przyszła blisko półtorej minuty za nią. Piąta była Małgorzata Cetnarska z Victorii Stalowa Wola, a szósta Wiktoria Raś (Stal M.). Kasia tym samym obroniła tytuł zdobyty przed rokiem w Radomiu.

Złota na 800 metrów nie udało się obronić Annie Sabat z Resovii, choć miała najlepszy czas w kwalifikacjach. W finale osiągnęła czas 2:05.12, co dało jej 3. miejsce. Wyprzedziła ją m.in. pochodząca z Podkarpacia nowa mistrzyni Polski Joanna Jóźwik (AZS AWF Katowice).

Drugi brąz dla Resovii wywalczył Oliwer Wdowik. Zawodnik ten otarł się o podium na 100 metrów. W finale uzyskał czas 10.62 sek i do podium zabrakło mu sześć setnych sekundy. Na 200 metrów było lepiej. Zawodnik Resovii wystrzelił ze startu i w połowie dystansy był pierwszy. Na finiszu jednak 18-latka prześcignęli bardziej doświadczeni rywale. Kilkanaście minut po tym biegu, uznano, że zawodnicy startowali z niewłaściwych linii startowych. Początkowo zapowiedziano, że bieg finałowy będzie powtórzony, ale potem odwołano tę decyzję, ale przy wynikach dodano, że bieg rozegrano nieregulaminowo.

Chodziło o to, że bloki startowe ustawiono dla dystansu 600 m, a nie 200. Różnica wynosiła kilkanaście centymetrów, zawodnicy z pól zewnętrznych przebiegli mniejszy dystans o wspomniane centymetry.

Bliska brązu była Wiktoria Miąso (Resovia). Konkurs skoku wzwyż ukończyła na 4. miejscu z wysokością 1,77 m. Tyle samo skoczyła trzecia w stawce, ale miała jedną zrzutkę mniej od Miąso na wysokości 1,74 m.

Piąty był Rafał Augustyn w chodzie na 10000 m oraz Dawid Piłat w rzucie młotem (obaj Stal Mielec), 6. miejsce w skoku wzwyż zajął Marcin Jachym z Resovii, a siódme w trójskoku Kamil Wąż (Stal M.).