Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Europejski Kongres Gospodarczy: sto debat i trzy dni spotkań, m.in. na temat skutków pandemii i zielonej transformacji

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
EKG 2021. Wojciech Kuśpik przed Europejskim Kongresem Gospodarczym 2021 zapowiada, że ta edycja będzie wyjątkowa
EKG 2021. Wojciech Kuśpik przed Europejskim Kongresem Gospodarczym 2021 zapowiada, że ta edycja będzie wyjątkowa
Sto debat i trzy dni spotkań, podczas których będzie można wysłuchać ekspertów, polityków i naukowców z Polski, Europy i świata - to wszystko czeka nas podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wydarzenie odbędzie się między 20 a 22 września w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Nie zabraknie rozmów o zielonej transformacji w kraju i na świecie, a także zmian gospodarczych, jakie wymusiła pandemia.

W czwartek 9 września w Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach zapowiedziano zbliżający się XIII Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach oraz 6. edycję European Tech and Start-up Days. W wydarzeniu uczestniczyli europoseł Jerzy Buzek, przewodniczący GZM Kazimierz Karolczak, prezydent Katowic Marcin Krupa, wojewoda Jarosław Wieczorek oraz Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Liczę na powrót do tradycyjnych kontaktów, które są przecież dla nas tak ważne. Praca online się sprawdza, jest bardzo dobra i efektywna, ale jednak budowa relacji jest w takich okolicznościach dużo trudniejsza. Zawsze byłem zdania, że rozwój biznesu, rozwój społeczno- gospodarczy, wymaga bezpośrednich rozmów. Cieszę się, że okoliczności pozwalają nam na to, by takie wydarzenie, w takiej formie przeprowadzić - zaznaczył Kazimierz Karolczak.

Przewodniczący GZM mówił też o trosce o środowisko i tym, jak zachęcić mieszkańców metropolii do jak najczęstszego korzystania z komunikacji zbiorowej.

- Obszar transportu to główne wyzwanie Metropolii. Mamy szanse rozwiązania problemów ponadlokalnych i zaczęliśmy od wprowadzenia jednej, wspólnej taryfy. Mieszkańcy Tychów mogą pojechać na jednym bilecie do Bytomia, co wcześniej nie było możliwe. Od 1 września honorowany jest też bilet dobowy, z którego można korzystać nie tylko w autobusach czy tramwajach, ale też w Kolejach Śląskich - dodawał.

Zarówno forma, jak i tematyka kongresu, zdeterminowana będzie przez pandemię. Wstęp na wydarzenie będzie możliwy dla ograniczonej liczby uczestników. Będą to ozdrowieńcy lub osoby zaszczepione. Warunkiem będzie też negatywny wynik testu w kierunku COVID-19. Temat koronawirusa oraz zmian w podejściu do gospodarki światowej, europejskiej i lokalnej, jakie wymusił, będzie również bardzo istotnym punktem toczonych debat.

- Wszyscy mamy nadzieję, że pandemia się kończy. Teraz musimy jednak zapytać siebie, jak ona nas zmieniła. Czy mamy inne oczekiwania konsumenckie? Czy jesteśmy gotowi na dalszą pracę zdalną? To są pytania zasadnicze, które dotyczą także tego, jak w przyszłości będzie wyglądać biznes - mówił Jerzy Buzek. - Musimy skracać łańcuchy dostaw. Jest to konieczne w zakresie produkcji leków, czipów, które są istotne w kontekście dalszej cyfryzacji, od tego też zależy nasze bezpieczeństwo - dodawał europoseł.

Będzie mowa o odbudowie gospodarki, konsumentach po pandemii, cyfryzacji i automatyzacji, ryzyku, wynikającym z inwestycji związanych z Polskim ładem i zieloną transformacją, a także o transformacji oraz postrzeganiu Śląska i regionu.

- Rozwiązania, które będą wynikały z Polskiego Ładu, takie jak zmiany w progach podatkowych i kwocie wolnej od podatku, będą korzystne dla większości Polaków. Do tego dochodzą propozycje dla samorządów, zarówno wyrównujące, jak i proinwestycyjne, a także wiele nowych możliwości w ochronie zdrowia - mówił wojewoda Jarosław Wieczorek. - Liczymy na wsparcie środków centralnych i unijnych, chociażby ze strony Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, które mają szansę wpłynąć do województwa śląskiego. To kolejny lewar finansowy, który daje szansę przedsiębiorcom i instytucjom publicznym, które stworzą warunki do tego, by zmiany mogły się dokonać - dodawał Jarosław Wieczorek.

Nie przeocz

Nie zabraknie także rozmów na temat lokalnych problemów, z jakimi zmagają się miasta aglomeracji śląskiej. Przede wszystkim tych spowodowanych przez pandemię.

- Poradziliśmy sobie dość dobrze z tym okresem pandemicznym, patrząc na to co się dzieje w mieście pod kątem gospodarczym i inwestycyjnym – Marcin Krupa. - Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że rynek inwestycyjny przyspieszył. Musimy jednak myśleć także o małych i średnich przedsiębiorcach, którzy niestety w okresie pandemii bardzo mocno dostali po kościach - dodawał zaznaczył prezydent Katowic.

Zaplanowano kilkanaście bloków tematycznych, dyskusje, prezentacje i spotkania, które będą szansą do doświadczeń polityków, przedstawicieli europejskich rządów, międzynarodowego grona inwestorów i przedsiębiorców reprezentujących różne branże gospodarki.

- Ceny energii drożeją, chociaż przecież miało tak nie być. Wiemy, że głęboka transformacja energetyczna, jest konieczna. Jesteśmy już spóźnieni i musimy się za nią poważnie zabrać. Konieczny jest też przełom w cyfryzacji. 20 proc. środków europejskiego funduszu odbudowy, jest przeznaczona właśnie na ten cel. W grę wchodzą wielkie pieniądze, które trzeba wykorzystać również w wymiarze lokalnym - zaznacza Jerzy Buzek.

Czas odbudowy w gospodarce, Europejski Zielony Ład, międzynarodowy handel i relacje gospodarcze po pandemii, cyfryzacja, obywatel i konsument w czasach nowej normalności – to wybrane z głównych nurtów tematycznych. Wydarzeniu towarzyszą również kolejne edycje konkursów Start-up Challenge 2021, Top Inwestycje Komunalne oraz rankingu Inwestor bez Granic.

- Czeka nas 100 debat. To tak naprawdę 100 najważniejszych tematów z perspektywy polskiego biznesu. Mamy bardzo dobrą reprezentację przedsiębiorców, globalnych korporacji, administracji polskiego rządu komisji europejskiej. W tym gronie chcemy rozmawiać o tym jak będzie wyglądała zielona transformacja i jaki będzie nowy konsument, który jak każdy z nas, zmienił się podczas pandemii - przekonywał Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24