Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katyń i Smoleńsk. Jeden obelisk w Przemyślu

Dariusz Delmanowicz
Po mszy w bazylice archikatedralnej w Przemyślu jej uczestnicy przeszli przed siedzibę uczelni, gdzie odsłonięto obelisk.
Po mszy w bazylice archikatedralnej w Przemyślu jej uczestnicy przeszli przed siedzibę uczelni, gdzie odsłonięto obelisk. Dariusz Delmanowicz
W Przemyślu odsłonięto dzisiaj obelisku ku czci pomordowanych w Katyniu w 1940 roku oraz ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku.
Obelisk składa się z dwóch, nałożonych na siebie granitowych bloków.
Obelisk składa się z dwóch, nałożonych na siebie granitowych bloków. Dariusz Delmanowicz

Obelisk składa się z dwóch, nałożonych na siebie granitowych bloków. (fot. Dariusz Delmanowicz)Obelisk składający się z dwóch, nałożonych na siebie granitowych bloków stanął na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej.

To właśnie społeczność akademicka była inicjatorem jego powstania. Autorami projektu są Barbara Zambrzycka-Śliwa i Witold Taworski.

Obelisk w szczególności upamiętnia prof. Lecha Kaczyńskiego, prezydenta RP, który wspierał powołanie PWSW oraz Janusza Kurtykę - profesora tej uczelni, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

- Ten krzyk grobów Katynia, nad którymi rozciągnięto kurtynę międzynarodowego milczenia, czyniąc ją mogiłą niepamięci, przerwany został dopiero po 70 latach od popełnienia tej zbrodni ludobójstwa - powiedział w czwartek prof. Jan Draus, rektor PWSW.

I dalej:

- Ale rachunek wystawiony Rzeczypospolitej Polskiej okazał się również tragiczny, gdyż nieopodal mogiły katyńskiej w katastrofie smoleńskiej zginął prezydent RP prof. Lech Kaczyński z małżonką, prof. naszej uczelni, prezes IPN Janusz Kurtyka, ministrowie, parlamentarzyści, generałowie, duchowni, najwyżsi urzędnicy państwa polskiego, przedstawiciele Rodzin Katyńskich.

Tak więc, na ziemi smoleńskiej w imię czci polskiego narodu, w imię męczeńskiej śmierci kwiatu polskiej, przedwojennej inteligencji, życie oddali najwybitniejsi przedstawiciele naszej ojczyzny.

Ta straszna tragedia smoleńska dodała Polakom i Polsce kolejny krzyż. Tym razem krzyż nie tylko ofiary i męczeństwa, ale także krzyż upominający się o prawdę - podkreślił Draus.

Pomnik odsłoniła żona Janusza Kurtyki, Zuzanna, jej syn, brat zmarłego, Andrzej oraz senator Alicja Zając, której mąż Stanisław również zginął w katastrofie.

Poświęcenia monumentu dokonał biskup Adam Szal.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24