Każdego dnia ginie co najmniej 15 osób

  Każdego dnia ginie co najmniej 15 osób

  Rozmawiała Ewa Kurzyńska

  Nowiny

  Nowiny

  Paweł Międlar

  Paweł Międlar ©Wojciech Zatwarnicki

  Rozmowa z Pawłem Międlarem z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.
  Paweł Międlar

  Paweł Międlar ©Wojciech Zatwarnicki

  - W weekend zdarzyło się kilka tragicznych wypadków. Tylko w sobotę na drogach regionu zginęło 5 osób, wczoraj - 2. To przerażający bilans...

  - Owszem, ale nie bardziej niż w inne dni. Codziennie na polskich drogach ginie co najmniej 15 osób. Bywa, że nawet 50. Jednak, gdy śmierć ponoszą osoby jadące karetką lub mamy kraksę autokaru, to zainteresowanie mediów jest większe. O takich wypadkach jest głośno, stąd wrażenie, że mamy "czarną serię". Tymczasem tak jest niemal codziennie.

  - Co jest najczęstszą przyczyną wypadków na naszych drogach?

  - W większości przypadków wina leży po stronie kierowców, którzy łamią przepisy. Za duża prędkość, wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu - to najczęstsze przyczyny wypadków. I nie można usprawiedliwiać się brzydką pogodą, czy złym stanem dróg. Bo jak wsiadamy za kierownicę, to najpierw oceniamy warunki na drodze i do nich dostosowujemy prędkość. Tak, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych.

  - Co chwilę słyszymy o akcjach, które mają sprawić, że drogowi piraci zdejmą nogę z gazu. Czy takie działania są skuteczne?

  - Myślę, że np. czarne punkty przy drogach przemawiają do wyobraźni wielu kierowców. Mimo to jest pewna grupa kierujących, którzy nagminnie łamią przepisy. Bezpieczeństwa na drogach każdego dnia pilnuje w regionie kilkuset policjantów. I choć wielu tragediom nie sposób zapobiec, to robimy wszystko, by drogowi piraci nie byli bezkarni.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo