Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każdy może wzbogacić zbiory cyfrowej biblioteki

Ewa Gorczyca
Digitalizacja materiałów odbywa się na profesjonalnym sprzęcie. Skaner jest w pełni bezpieczny dla zbiorów, m.in. pozbawiony szkodliwego promieniowania UV, co pozwala na digitalizację najbardziej zabytkowych zbiorów.
Digitalizacja materiałów odbywa się na profesjonalnym sprzęcie. Skaner jest w pełni bezpieczny dla zbiorów, m.in. pozbawiony szkodliwego promieniowania UV, co pozwala na digitalizację najbardziej zabytkowych zbiorów. Fot. Tomasz Jefimow
Bibliotekarze z Krosna zachęcają do sięgnięcia do domowych archiwów.

Jeśli ktoś posiada ciekawe dokumenty związane z historią regionu, unikalne publikacje, archiwalne czasopisma, ulotki, plakaty, mapy, zdjęcia lub inne dokumenty życia społecznego, które chciałby utrwalić, a które mogą wzbogacić krośnieńskie zasoby cyfrowe - może wypożyczyć je do digitalizacji Krośnieńska Biblioteka Publiczna zaprasza mieszkańców Krosna i regionu do współtworzenia Krośnieńskiej Biblioteki Cyfrowej.

Kopie w wersji cyfrowej

Oryginały publikacji można przynosić pracownikom Centrum Multimedialnego (filia KBP nr 6) przy ul. Ordynackiej 8. Po zeskanowaniu każdy taki dokument zwracany jest właścicielowi, a jego cyfrowa kopia trafia do zbiorów Krośnieńskiej Biblioteki Cyfrowej. Tym samym staje się dostępna w Internecie dla wszystkich użytkowników - pod adresem www.kbc.krosno.pl.

Krośnieńska Biblioteka Cyfrowa była czterdziestą czwartą biblioteką w kraju, która powstała w tym systemie. Digitalizacja materiałów odbywa się na profesjonalnym sprzęcie. Skaner jest w pełni bezpieczny dla zbiorów, m.in. pozbawiony szkodliwego promieniowania UV, co pozwala na digitalizację najbardziej zabytkowych zbiorów.

W zbiorach Krośnieńskiej Biblioteki Cyfrowej jest już 3,5 tys. publikacji, wśród nich wydawnictwa, czasopisma, dokumenty ikonograficzne i dokumenty życia społecznego. Internetową stronę biblioteki odwiedziło już ponad 2,5 mln użytkowników.

Dokument sprzed 236 lat

- Publikacje, które trafiają do KBC pochodzą z naszych własnych zbiorów, ale także innych instytucji i osób prywatnych - informuje Monika Machowicz z KBP.. - Najstarszy jest pochodzący z 1778 roku Uniwersał Marii Teresy o porządku cechowym na terenie zaboru austriackiego. Jego oryginał udostępniło Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Z tego samego roku jest Breviarium Romanum pochodzący z prywatnych zbiorów Tadeusza Łopatkiewicza. Dysponujemy również znaczącym, o dużej wartości historycznej, zbiorem dokumentów z Biblioteki OO. Kapucynów w Krośnie.

W wersji cyfrowej gromadzone są także archiwalne roczniki czasopism regionalnych, udostępnionych przez wydawców. - To właśnie ta grupa dokumentów, jak pokazują statystyki, jest najczęściej wykorzystywana - dodaje Monika Machowicz. - Ze zdigitalizowanych numerów korzystają zarówno użytkownicy indywidualni, jak i inne biblioteki, które w swoich zbiorach nie posiadają kompletnych roczników czasopism, a często jest to jedyne źródło informacji o wydarzeniach w regionie sprzed kilkudziesięciu lat.

Dostępne w sieci

Wszystkie zbiory, które trafiają do KBC są również dostępne w największej europejskiej bibliotece cyfrowej - Europeanie (www.europeana.eu). Daje ona dostęp do kolekcji kilkunastu milionów książek, czasopism, fragmentów filmów, map, fotografii i dokumentów w postaci cyfrowej pochodzących z bibliotek, archiwów, muzeów i archiwów audiowizualnych Europy. - Jest to dodatkowa promocja zbiorów i miasta w sieci - zaznacza Monika Machowicz.

Opublikowane cyfrowo dokumenty muszą mieć uregulowany status prawny (właściciel praw autorskich lub wydawniczych powinien podpisać umowę licencyjną, precyzując warunki, na jakich utwór będzie dostępny dla czytelników). Umowa taka nie jest konieczna w przypadku utworów, co do których wygasły autorskie prawa majątkowe, czyli zgodnie z polski prawem, 70 lat po śmierci twórcy.
Instytucje i osoby prywatne, które mają interesujące publikacje o regionie i są zainteresowane udostępnieniem swoich zbiorów, mogą kontaktować się pod adresem [email protected]; [email protected], lub tel. 13 43 21356 w.25.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24