Kazimierz Ziobro, poseł Solidarnej Polski: zmieńmy...

  Kazimierz Ziobro, poseł Solidarnej Polski: zmieńmy konstytucję

  Karolina Jamróg

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Rozmowa z Kazimierzem Ziobro, posłem Solidarnej Polski.
  Kazimierz Ziobro, poseł Solidarnej Polski.

  Kazimierz Ziobro, poseł Solidarnej Polski. ©Krzysztof Łokaj

  - Panie pośle Solidarna Polska chce zmian w konstytucji. Dlaczego?

  - Solidarna Polska chce radykalnej reformy dotyczącej zarówno zmian konstytucyjnych jak i ordynacji wyborczej. Wiadomo, że autorytet najważniejszych organów państwa, czyli Sejmu i Senatu upada coraz bardziej, a obywatele coraz negatywnej oceniają ich działalność. Należy przywrócić autorytet tym organom, żeby Sejm był faktycznym reprezentantem woli narodu, a nie tylko poszczególnych partii politycznych.

  - Jakie zmiany proponujecie?

  - Chcemy ograniczyć liczbę posłów o połowę i zlikwidować Senat. Uważamy, że 230 posłów w polskich Sejmie to liczba wystarczająca.
  Pamiętajmy, że utrzymanie 460 posłów jest kosztowne, a Polska nie jet bogatym państwem. Chcemy, żeby i wojewodę, marszałka województwa, ale także starostę wybierali obywatele w wyborach bezpośrednich. Podobnie z Prokuratorem Generalnym. Według wielu osób prokuratura to dziś maszynka do umarzania spraw. A żeby szef prokuratorów był wiarygodny najlepiej, żeby był wybierany w wyborach bezpośrednich. Chcemy też wprowadzenia okręgów jednomandatowych. Postulujemy jednak wariant mieszany: połowa posłów byłaby wybierana w okręgach jednomandatowych, a połowa według obecnej ordynacji wyborczej.

  - Projekt zmiany konstytucji jest już gotowy, czy dopiero nad tym pracujecie?

  - Główne założenia już mamy. Prace nad projektem jeszcze trwają. Na tym etapie rozmawiamy z przedstawicielami organizacji pozarządowych i partiami politycznymi. Chcemy przeprowadzić konsultacje społeczne, żeby obywatele mieli pełna świadomość, jakie zmiany chcemy wprowadzić. W Warszawie odbędzie się też konwencja poświęcona temu tematowi.

  - W których partiach Solidarna Polska może znaleźć swego sojusznika?

  - Myślę, że nasz pomysł może poprzeć Sojusz Lewicy Demokratycznej, mam nadzieję, że zrobi to też Prawo i Sprawiedliwość. Mimo, że diametralnie się różnimy projekt może poprzeć też Ruch Palikota, może też część posłów Platformy Obywatelskiej.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (11) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo