Kibice Resovii obrażają Tadeusza Ferenca, piłkarz Stali...

  Kibice Resovii obrażają Tadeusza Ferenca, piłkarz Stali pisze "Je... Żydów"

  Paweł Jarosz, Małgorzata Froń

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Kibice Resovii obrażają Tadeusza Ferenca, piłkarz Stali pisze "Je... Żydów"
  Sprawę wulgarnego transparentu kibiców Resovii bada policja, a antysemicki wpis z konta piłkarza Stali Rzeszów Łukasza Szczoczarza zbada prokurator.
  Kibice Resovii obrażają Tadeusza Ferenca, piłkarz Stali pisze "Je... Żydów"
  [galeria_glowna]
  - To pokaz arcychamstwa. Zachowanie chuliganów osiągnęło poziom rynsztoku. Nasi prawnicy zastanawiają się, jak sprawę załatwić, we wtorek zapadną w tej sprawie konkretne decyzje. Prezydent kocha sport i szanuje kibiców, ale nie może być tak, że grupa chuliganów bezkarnie godzi w dobre imię jego oraz miasta - komentuje sobotnie wydarzenia ze stadionu miejskiego Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

  Kibole Resovii do Tadeusza Ferenca: twoje miejsce jest w burdelu

  III-ligowe, piłkarskie derby Rzeszowa, rozegrano w sobotę po półtorarocznej przerwie.
  Na stadionie przy ul. Hetmańskiej zasiadło ok. 3 tysiące osób, w tym 2 tysiące sympatyków będącej gospodarzem spotkania CWKS Resovii. Porządku pilnowało ponad 200 policjantów, a ponieważ mecz zakwalifikowano jako spotkanie podwyższonego ryzyka, sympatycy obu drużyn zostali wpuszczeni na przeciwległe trybuny.

  Do bijatyki nie doszło, ale pod koniec pierwszej połowy szalikowcy Resovii rozciągnęli w swoim sektorze duży transparent:

  "Dał Tadeusz z miasta kasę, wyśnił mewę w ekstraklasie, miało być Zagłębie, Arka jest Żółkiewka i Wólczanka, I ligę chciałeś cwelu, twoje miejsce jest w burdelu".

  W ten sposób po raz kolejny wyrazili swoje niezadowolenie wobec sportowej polityki prezydenta Tadeusza Ferenca. Mają mu za złe, że w sierpniu włączył się w próbę zakupu I-ligowej licencji przez Stal Rzeszów od Floty Świnoujście.

  Piłkarz Stali Rzeszów: Je...ć Żydów

  [obrazek3] Wpis został już usunięty, skan dostaliśmy od Internautów.Sympatycy biało-niebieskich nie pozostali im dłużni.

  - W trakcie meczu krzyczeli "Jude, Jude, Jude Resovia". A po meczu, na oficjalnej stronie facebookowej stali znalazłem komentarz Łukasza Szczoczarza, strzelca bramki dla tej drużyny. Brzmiał "Je...ć Żydów". Jestem oburzony tą sytuacją, a szczególnie falą antysemityzmu, która przelewa się przez kibiców i zawodników tego klubu - pisze w mailu do redakcji nowin jeden z kibiców.

  W Stali Rzeszów przekonują, że na takie zachowanie piłkarzy nie ma zgody i sprawa wpisu zostanie dokładnie przeanalizowana.

  - Podczas posiedzenia zarządu zastanowimy się, jakie dalej podjąć kroki. Najpierw muszę to jednak wyjaśnić z zawodnikiem. Nie ma dyskusji co do tego, że reprezentując naszą drużynę jest zobowiązany do zupełnie innego zachowania. W poniedziałek udało mi się tylko zamienić z nim kilka słów przez telefon, twierdzi, że to nie on jest autorem wpisu. Wyjaśnimy to - mówi Jacek Szczepaniak, prezes sekcji piłkarskiej Stali Rzeszów.

  - Autorem tego wpisu jest mój brat, który miał dostęp do mojego komputera. Mnie nie było w domu, kiedy ten komentarz został opublikowany. Już go usunąłem - przekonuje zawodnik.

  Mniej rozmowni są przedstawiciele CWKS Resovii, którzy nie chcieli dziś komentować treści transparentu wywieszonego przez sympatyków tego klubu.

  - Wysłaliśmy w tej sprawie pismo do urzędu miasta i tyle mam w tej sprawie do powiedzenia - mówi Przemysław Chmiel, prezes klubu z ul. Wyspiańskiego. Na pytanie, jakie to pismo, odpowiedział tylko, że odpowiednie i wyłączył telefon.

  Policja: prezydent może złozyć doniesienie

  Co na to policjanci? Informacja o antysemickim wpisie Łukasza Szczoczarza jeszcze tu nie dotarła. Z kolei sprawa transparentu nie jest dla nich jednoznaczna.

  - Sprawdzamy możliwości ścigania sprawców, ale wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia wyłącznie ze zniesławieniem. Jeśli prezydent poczuł się obrażony, może złożyć doniesienie, a my wówczas zajmiemy się sprawą. Na trybunie jest dobrej klasy monitoring, bez problemu zidentyfikujemy sprawców - mówi Adam Szeląg, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Rzeszowie.

  Prokuratura Rejonowa dla Miasta Rzeszów zapowiada natomiast postępowanie w sprawie antysemickiego wpisu na facebookowym profilu Stali Rzeszów.

  - Takie zachowanie ścigamy z urzędu. W zależności od kontekstu można je zakwalifikować np. jako nawoływanie do nienawiści lub znieważenie kogoś na tle rasowym. Podobnie było, kiedy na tym samym stadionie kibice wywiesili transparent z napisem "Śmierć garbatym nosom". Zostali za to surowo ukarani - mówi Łukasz Harpula, zastępca prokuratora rejonowego dla miasta Rzeszów.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (87)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (87) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Świeć Się! Trwa głosowanie finałowe.

  Świeć Się! Trwa głosowanie finałowe.

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie!

  Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie!