Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kichaj na pyłki

Anna Koniecka
Jeszcze do połowy maja będą kwitły brzozy, wierzby, klony, dęby, topole i olchy. My, alergicy, musimy to jakoś przetrwać.
Jeszcze do połowy maja będą kwitły brzozy, wierzby, klony, dęby, topole i olchy. My, alergicy, musimy to jakoś przetrwać. Fot. Wojciech Zatwarnicki
Jeśli nagle zaczynamy kichać, dostajemy gigantycznego kataru, chociaż wcale nie jesteśmy przeziębieni - to znak, że coś nas uczula!

Pyłki traw i innych roślin akurat kwitnących, albo jeszcze coś zupełnie innego.

Z tego samego powodu łzawią nam oczy, dostajemy swędzącej wysypki, a czasem nawet ataku duszności. Kochani alergicy! A jest nas ponad dwa miliony, nadszedł trudny czas. Jeszcze do połowy maja będą kwitły brzozy, wierzby, klony, dęby, topole i olchy. Musimy to jakoś przetrwać.

Jakoś... czyli: powinniśmy wychodzić na świeże powietrze - jeśli mieszkamy w mieście - raczej w ciągu dnia, bo wtedy jest mniej pyłków w powietrzu (bujają sobie wysoko, unoszone wraz z rozgrzanym powietrzem). Natomiast nocą, wraz z ochłodzeniem się powietrza, tony pyłków spadają na ulice i domy. Wtedy trzeba, niestety, zamknąć również okna. W przeciwnym razie "nałykamy" się pyłków śpiąc przy otwartym oknie. A o świcie obudzi nas katar - gigant, kaszel, a nawet duszność.

Rower nie zawsze zdrowy

Na mniejszą ekspozycję pyłków jesteśmy narażeni spacerując niż zażywając ruchu. Alergikom w czasie nasilonego pylenia nie sprzyja zwłaszcza: bieganie, jazda na rowerze, motocyklu, ale także jazda autobusem czy pociągiem z pootwieranymi oknami.

Jeśli jesteśmy akurat na wsi, musimy pamiętać, że kwitnącą łąkę bezpieczniej nam, alergikom, podziwiać po deszczu - wówczas pyłki "nie atakują".

Mit topolowy

Doktor Danuta Myłek, autorytet w dziedzinie alergologii, w swej książce pt. "Alergia, jak dobrze żyć bez..." zwraca uwagę na mity krążące wokół alergenów. Uważa się np. , że pyłki drzew iglastych nie uczulają. Tymczasem zdaniem pani doktor, mogą one mieć niebagatelne znaczenie w przygotowaniu śluzówki do wystąpienia uczulenia na inne pyłki! A zatem ostrożnie z kwitnącymi iglakami!

Odwrotnie ma się rzecz z topolami. Tępimy je, bo... uczulają. Tymczasem uczulać mogą, owszem, ale tylko podczas kwitnienia (kwiaty mają długie, wiśniowe lub zielonkawo-żółte). Natomiast gdy wokół topoli fruwają delikatne białe puszki - to już nie są kwiaty lecz nasiona, a te nie uczulają! Natomiast wtedy - przypomina doktor Myłek - ma swój szczyt kwitnienie traw. I to ich pyłki są przyczyną alergii powstających w tym czasie.

Uwaga: Nie leczony katar sienny może spowodować astmę oskrzelową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24