Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy leci krew z nosa

Wanda Mołoń
Paweł Eberhardt: - Dzieci prowadzą, zwłaszcza podczas wakacji, bardzo aktywny tryb życia. Nie trzeba wielkiego uderzenia, żeby doszło do krwawienia.
Paweł Eberhardt: - Dzieci prowadzą, zwłaszcza podczas wakacji, bardzo aktywny tryb życia. Nie trzeba wielkiego uderzenia, żeby doszło do krwawienia. Fot. Krystyna Baranowska
Przy krotoku z nosa nie odchylaj głowy dziecka do tyłu, bo może się zachłysnąć krwią.

Nos ogrzewa, filtruje i nawilża powietrze wychwytując z niego zanieczyszczenia. A wszystko dzięki ukrwionej śluzówce. Bywa, że śluzówka jamy nosa narażona jest na krwawienia.

Krwawienia z nosa są uciążliwe i niepokojące, ale rzadko bywają niebezpieczne.

- Najczęściej krew płynie z powodu urazu zewnętrznego nosa - mówi lek. med. Paweł Eberhardt, specjalista otolaryngolog z rzeszowskiego Centrum Medycznego "Medyk". - Dzieci prowadzą, zwłaszcza podczas wakacji, bardzo aktywny tryb życia. Nie trzeba wielkiego uderzenia, żeby doszło do krwawienia.

Czasem dziecko uszkadza naczynia dłubiąc w nosku lub wprowadzając ciało obce. Krwawienie pojawia się częściej jesienią i zimą przy wysuszonym nadmiernie powietrzu, kiedy w nosie tworzą się strupki. Czasem malec nawykowo grzebie w nosie i kłopot gotowy.

Doktor Paweł Eberhardt radzi, jak zatamować krwotok z nosa.

Nie odchylaj głowy dziecka do tyłu, bo może się zachłysnąć krwią spływającą do krtani i tchawicy (bardzo groźna sytuacja). Posadź je na krześle, głowę niech pochyli lekko ku przodowi. Niech wydmucha zawartość nosa, po czym uciśnij palcem skrzydełko nosa do przegrody i przytrzymaj ok. 5-7 minut. Dobrze jest równocześnie położyć chłodny okład na nasadę nosa lub kark. Czasem zabieg trzeba powtórzyć parokrotnie. 80 proc. krwawień pochodzi z przedniego odcinka nosa, który łatwo przycisnąć. Po ustaniu krwawienia przez kilka godzin lepiej nie wycierajmy nosa lub róbmy to ostrożnie.

Kichasz i krwawisz

Krew może lecieć przy infekcjach, stanach zapalnych w obrębie nosa, kiedy dochodzi do obrzęku i przekrwienia śluzówki.

- Rozszerzone stanem zapalnym naczynia krwionośne łatwiej, podczas napadu kichania, pękają - tłumaczy doktor Eberhardt, dodając, że jest to zjawisko wpisane w infekcję nosa i zatok. Ustępuje po wyleczeniu.

- Kiedy rodzice dziecka są zaniepokojeni krwawieniem z nosa, najczęściej stwierdzam przewlekłe zapalenie, przekrwienie, obrzęk, często strupy zasychającej wydzieliny, skrzepy krwi. Proste leczenie przeciwzapalne przywraca zdrowie.
Podczas letnich upałów też możemy częściej krwawić, ponieważ pod wpływem gorąca dochodzi do znacznego rozszerzenia naczyń krwionośnych w nosie i pękania ich nawet bez powodu.

Może to nadciśnienie

Krwawienie z głowy zawsze budzi niepokój, zwłaszcza, kiedy powraca, a my pozornie nie znajdujemy na to wytłumaczenia. U osób dorosłych może być sygnałem mówiącym o chorobach - przede wszystkim nadciśnieniu tętniczym, zaburzeniach krzepliwości krwi, ostrej chorobie zakaźnej np. grypie. U ludzi starszych naczynia krwionośne są bardziej kruche, zmienione przez miażdżycę.

Drobne, często leżące na powierzchni przegrody nosa naczynia krwionośne łatwiej pękają. Czasami do krwawienia usposabia skrzywiona przegroda nosowa. Zdarza się, że krwawi kobieta ciężarna (bardzo rzadki tzw. polip krwawiący ciężarnych).

Nie lekceważmy nawracających i obfitych krwawień z nosa, bo być może potrzebujemy fachowej pomocy lekarza, aby obkurczyć naczynia krwionośne, czy zastosować tamponadę (założyć tampony do jam nosa uciskające krwawiąc miejsca).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24