Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy trzeba wymienić plombę? 7 sytuacji, które wskazują na to, że plomby trzeba zastąpić nowymi

Monika Góralska
Monika Góralska
Dmitrii Shironosov/123rf.com
Zwykle idziemy do dentysty dopiero wtedy, gdy boli nas ząb, a raz założoną plombę nosimy dopóki nie wypadnie. Obecnie stosowane przez stomatologów plomby są bardzo trwałe i mogą wytrzymać nawet 15 lat, jednak nie oznacza to, że nie należy o nie dbać. Jeśli chcesz uniknąć silnego bólu zęba, leczenia kanałowego lub usunięcia zęba, wymień plombę zanim to nastąpi. Sprawdź, kiedy należy ją zastąpić ją nową!

Dlaczego plomby należy wymieniać?

Przede wszystkim raz leczony ząb wymaga już stałej kontroli stomatologicznej i sprawdzania przez specjalistę szczelności jego wypełnienia. Czasem ząb może nie boleć, a plomba nie ma widocznych uszkodzeń jednak podczas badania stomatologicznego lekarz wykryje pęknięcia, ukruszenia lub obluzowanie. W takim przypadku lepiej nie czekać tylko od razu wymienić plombę na nową. Zaniedbanie grozi doprowadzeniem do próchnicy wtórnej, zapalenia miazgi lub infekcji dziąseł. Taka sytuacja zwykle wiąże się z długotrwałym i kosztownym leczeniem (najczęściej kanałowym) lub, w najgorszym przypadku, ekstrakcją zęba, czyli jego usunięciem.

Dowiedz się więcej na temat:

Jakie wypełnienie wybrać? Rodzaje plomb

W przypadku konieczności wymiany wypełnienia lekarz stomatolog najpierw usunie starą plombę, oczyści ubytek i założy nowe wypełnienie. Często istnieje konieczność zastosowania leczenia kanałowego wykonanego na jednej wizycie lub czasami podzielonego na kilka wizyt z zastosowaniem wypełnień tymczasowych pomiędzy kolejnymi z nich. W zależności od miejsca, w którym zostanie zastosowane nowe wypełnienie do wyboru mamy 3 najpopularniejsze:

  • kompozytowe – najczęściej stosowane zarówno do zębów tylnych, jak i przednich. Dostępne są w wielu kolorach, dlatego bardzo łatwo jest dobrać odpowiedni odcień do naturalnego koloru zębów. Po nałożeniu dentysta wymodeluje ich kształt i utwardzi lampą polimeryzacyjną.
  • glasjonomery – wykonane ze szkła i kwasów organicznych, zawierają również jony fluorowe, dzięki którym wzmacniają szkliwo zębów. Łączą się z naturalną tkanką zęba, są dość wytrzymałe, jednak ze względu na porowatość oraz łatwą ścieralność i kruchość stosuje się je tylko do leczenia zębów mlecznych oraz jako podkład pod korony protetyczne.
  • amalgamaty – obecnie rzadko spotykane, dawniej jednak dość popularne, dzięki czemu do tej pory wiele osób je posiada. Są one bardzo trwałe, jednak ze względu na ich skład, który jest stopem metali w tym srebra oraz domieszki rtęci, uważane za szkodliwe dla zdrowia. Mają one również nieestetyczny ciemnoszary kolor i z tego względu stosowane są wyłącznie do wypełniania tylnych zębów.

Sprawdź, jakie sytuacje wskazują na to, że plombę należy jak najszybciej wymienić na nową!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy trzeba wymienić plombę? 7 sytuacji, które wskazują na to, że plomby trzeba zastąpić nowymi - Strona Zdrowia

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24