Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedyś Dambicha, Dabicza a teraz Dębica. Dykcyonarz miejscowy powiatu dębickiego

Monika Sroczyńska
Monika Sroczyńska
Skąd pochodzi nazwa miasta, jakie jest jej znaczenie i jak wyglądała pisownia nazwy Dębica na przestrzeni wieków? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z pochodzeniem nazw miejscowości powiatu dębickiego znaleźć można w publikacji „Od Bartkowki do Żyrakowa. Dykcyonarz miejscowy powiatu dębickiego” autorstwa Leszka Połomskiego.

Praca jest zbiorem wielu ciekawostek dotyczących nie tylko Dębicy, ale całego regionu. Sam autor pisze, że jest to opowieść.

- Nazywam to opowieścią z braku lepszego określenia, bo słownikowe definicje wymieniają dwie składowe terminu: to, co się opowiada, opowiadana historia, i uporządkowanie narracyjne z wyraźnymi cechami gawędy. Pisząc, starałem się, by to wszystko tu się znalazło: subiektywny narrator pozwalający sobie na osobiste dygresje, i lżejszy, może nawet żartobliwy ton wypowiedzi. A narracja? Cóż, nie ma tu fabuły, bo to opowieść(...), która domaga się słuchaczy. By ich zyskać, opowieść powinna mieć podstawowy walor: być ciekawa i zajmująca. Co do słuchaczy - mogę mieć nadzieję, że moja opowieść tych znajdzie, zajmie ich i zaciekawi - pisze we wstępie Leszek Połomski.

Informacje zawarte w pracy dotyczą przede wszystkim etymologii nazw miejscowych. Nie brakuję też informacji historycznych i statystycznych.

Z opowieści Leszka Połomskiego można się dowiedzieć m.in., że w 1872 roku miasto Dembica liczyło 2759 mieszkańców. Rada powiatu i urząd podatkowy znajdował się w Pilźnie, a w Dębicy także sąd powiatowy, urząd pocztowy i parafialny. Właścicielką największej posiadłości była hr. Anna Raczyńska, do której należało 470 morgów gruntów ornych, 11 morgów łąk i ogrodów oraz 23 morgi pastwisk.

Warto sięgnąć po tę lekturę, aby znaleźć więcej informacji o Dębicy i regionie. Książka będzie dostępna we wszystkich miejskich bibliotekach. A autor już pracuje nad kolejną pracą, tym razem poświęconą pochodzeniu najpopularniejszych nazwisk występujących w regionie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na debica.naszemiasto.pl Nasze Miasto