Kielanówka i Racławówka nie chcą włączenia do Boguchwały. Gmina uszanuje ich zdanie

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
Dr Wiesław Kąkol, burmistrz Boguchwały
Dr Wiesław Kąkol, burmistrz Boguchwały Marcin Piecyk
Udostępnij:
74 procent ankietowanych mieszkańców całej gminy Boguchwała popiera pomysł włączenia w granice miasta Boguchwała sołectw Kielanówka i Racławówka. Mieszkańcy tych wiosek propozycji są jednak w większości przeciwni - wynika z konsultacji, które przeprowadzono niedawno na terenie gminy Boguchwała.

Konsultacje w gminie Boguchwała to odpowiedź na decyzję tamtejszych radnych, którzy jeszcze w grudniu zaproponowali poszerzenie miasta o dwa sołectwa.

- To propozycja wynikająca z potrzeby podnoszenia poziomu życia mieszkańców terenów przyłączanych, ale też z odpowiedzialności za stabilny rozwój całej gminy w kontekście zaborczej polityki Rzeszowa. Należy przypomnieć, że to Rada Miasta Rzeszowa jako pierwsza podjęła pod koniec 2020 r, próbę wchłonięcia Racławówki Doły w granice Rzeszowa - mówi dr Wiesław Kąkol, burmistrz Boguchwały.

CZYTAJ TEŻ: Kolejny konflikt wokół planów poszerzenia Rzeszowa. Gmina Boguchwała kontratakuje

Przedstawiona przez samorząd Gminy Boguchwała propozycja została poddana ocenie mieszkańców w konsultacjach społecznych przeprowadzonych na terenie całej gminy w dniach od 4 do 15 stycznia. W konsultacjach oddano 4082 głosy ważne, w tym 3002 za przyłączeniem sołectw Kielanówka i Racławówka do miasta Boguchwała (74%) i 1026 przeciw tej propozycji (25%), 54 osoby wstrzymało się (1%).

- Jest to wynik osiągnięty na terenie całej gminy i świadczy o tym, że propozycja rozszerzenia Boguchwały, czyli nadania atrybutów miejskości Kielanówce i Racławówce została w większości dobrze przyjęta i zaakceptowana. Wynik głosowania jest też wyrazem dbałości mieszkańców o stabilność i integralność całej gminy - informuje Burmistrz Kąkol.

Zwraca uwagę, że propozycja poszerzenia miasta Boguchwała to sprawa wewnętrzna jego gminy i była głównie kierowana do mieszkańców Kielanówki i Racławówki. Dlatego przy podejmowaniu ostatecznych decyzji zostały szczególnie uwzględnione głosy z tych miejscowości.

Wyniki szczegółowe konsultacji wskazują, że 62% mieszkańców Kielanówki i Racławówki jest przeciw przyłączeniu do Boguchwały, a 36% jest za tym pomysłem (2% wstrzymało się od głosu). Prowadzone podczas konsultacji liczne rozmowy i spotkania wskazują, że wielu mieszkańców tych sołectw chce zachowania obecnego stanu. Obawiają się zarówno przyłączenia do miasta Boguchwała jak i do Rzeszowa.

Burmistrz Boguchwały oraz Rada Miejska widząc te obawy, szanując zdanie mieszkańców Kielanówki i Racławówki postanowili nie podejmować kolejnych kroków w tej sprawie co zostało wyrażone w Stanowisku nr 1/2021. Kielanówka i Racławówka pozostaną więc, zgodnie z głosami mieszkańców, nadal sołectwami gminy Boguchwała.

- To trudna decyzja, bo oznaczająca przede wszystkim dalszą walkę o jedność gminy. Przed nami kolejne konsultacje, dużo ważniejsze, bo wpływające na integralność całej naszej gminy. Konsultacje w sprawie przyłączenia Racławówki Doły i Kielanówki do Rzeszowa. Wiemy, że władze Rzeszowa za wszelką cenę chcą poszerzać miasto, chociaż obecnie jest to nieracjonalne. Nie zwracają także uwagi na fakt, że mieszkańcy tych terenów - Racławówka czterokrotnie, Kielanówka dwukrotnie, a także sama Rada Ministrów (2010, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020), nie wyrażali zgody na zmianę granic Gminy Boguchwała - mówi Wiesław Kąkol.

- Będziemy prosić naszych mieszkańców o udział w kolejnych konsultacjach i oddanie rozważnego i przemyślanego głosu. Ze swojej strony jak i całego samorządu gminy Boguchwała pragnę zapewnić, że będziemy dokładać wszelkich starań aby Kielanówka i Racławówka były nadal bezpiecznymi i spokojnymi miejscami do życia, zapewniając coraz wyższy standard dzięki kolejnym, gminnym inwestycjom - dodaje burmistrz.

Media obecne terenie przygranicznym. Znamy zasady.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
stary

Panie burmistrzu Kąkol, a niby dlaczego poszerzanie Rzeszowa "jest obecnie nieracjonalne"?

W mojej ocenie to zdanie pozbawione jakiejkolwiek argumentacji i podstaw logicznych i merytorycznych.

Przeciwnie, Rzeszów potrzebuje i to bardzo, dokończenia procesu scalania swojego funkcjonalnego terytorium w jeden organizm administracyjny i decyzyjny (zgodnie zresztą z art. 4 ustawy o samorządzie gminnym) a nie wydumanych przez ludzi nie mających pojęcia o urbanistyce przyłączeń np. całej gm. Krasne. Tereny funkcjonalnie ciążące do dużego miasta, o ile nie ma naturalnych przeszkód są zwykle rozmieszczone koncentrycznie wokół obszaru takiego rozrastającego się miasta, układ przestrzenny i osadniczy, komunikacyjny, edukacyjny, więzi społeczne, kulturowe i struktura społeczna oraz infrastruktura techniczna i typ zabudowy stają się w coraz większym stopniu bliższe takiemu dużemu sąsiedniemu dużemu miastu a nie mniej lub bardziej historycznej siedzibie gminy, stąd właśnie co jakiś czas korekty granic i Rzeszów tu nie jest żadnym wyjątkiem. Tego procesu nic nie jest w stanie zatrzymać. Utrzymywanie status quo tylko wszystkim szkodzi, odbiera szanse na dalszy rozwój powiększonego dużego miasta i okalających go miasteczek i gmin.

Niedawno jeszcze nie miał Pan wielkich zastrzeżeń wobec przekazania Rzeszowowi Racławówki Dołów na przedłużeniu Zwięczycy czy Kielanówki rozpostartej pomiędzy rzeszowskimi osiedlami Przybyszówką a Staroniwą. Sam Pan wie jak tam wygląda chociażby kwestia zarządu przedłużeniem ulicy Staroniwskiej gdzie granicą a z nią jurysdykcja nad drogą przechodzi co kilkaset metrów z jednej strony na drugą. Kto Pana przekonał do tak niemądrych, populistycznych wypowiedzi? Politycy PiSu czy sama pani Lenart (która była i jest uniwersalnym urzędnikiem IPN, NFZ, UW, ale nigdy urbanistą i nigdy samorządowcem)? Niech Pan będzie poważny i usiądzie do stołu z władzami Rzeszowa, bo straci pan jak tak dalej pójdzie trwając w swym irracjonalnym oporze resztę Racławówki i do tego jeszcze może nawet i Nosówkę. Granica gminy jest tylko granicą administracyjną a nie granicą własności i człowiek rozsądny, z tytułem, powinien o tym pamiętać. Również Pan i mieszkańcy gminy powinni pamiętać o tym, że oddanie miejscowości przekształcającej się w osiedle do sąsiedniego miasta to nie zawsze strata niewielkiego przychodu, ale częściej zysk na pozbyciu się generowanych przez takie osiedle rosnących z roku na rok kosztów których gmina nie jest w stanie ponieść lub ponosi je z coraz większym trudem, a więc jest to możliwość przeznaczenia zaoszczędzonych w ten sposób gminnych środków na inne sołectwa i miasteczko, te pozostające w gminie. Ma Pan przecież strefę w Boguchwale, która stanowi i będzie stanowić administracyjne centrum gminy. Przybliżenie się organizmu miejskiego Rzeszowa z możliwością zainwestowania przez miasto w swój teren nieporównanie większych środków, dojazdu, dróg, komunikacji, infrastruktury technicznej, może tylko pomóc tę strefę ożywić i uczynić gminę bogatszą, bo przy dobrych negocjacjach cała miejska i sfinansowana przez Rzeszów infrastruktura jest na wyciągnięcie ręki, przez granicę. Pozdrawiam.

Dodaj ogłoszenie