Kielanówka i Racławówka nie chcą włączenia do Boguchwały. Gmina uszanuje ich zdanie

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
Dr Wiesław Kąkol, burmistrz Boguchwały
Dr Wiesław Kąkol, burmistrz Boguchwały Marcin Piecyk
74 procent ankietowanych mieszkańców całej gminy Boguchwała popiera pomysł włączenia w granice miasta Boguchwała sołectw Kielanówka i Racławówka. Mieszkańcy tych wiosek propozycji są jednak w większości przeciwni - wynika z konsultacji, które przeprowadzono niedawno na terenie gminy Boguchwała.

Konsultacje w gminie Boguchwała to odpowiedź na decyzję tamtejszych radnych, którzy jeszcze w grudniu zaproponowali poszerzenie miasta o dwa sołectwa.

- To propozycja wynikająca z potrzeby podnoszenia poziomu życia mieszkańców terenów przyłączanych, ale też z odpowiedzialności za stabilny rozwój całej gminy w kontekście zaborczej polityki Rzeszowa. Należy przypomnieć, że to Rada Miasta Rzeszowa jako pierwsza podjęła pod koniec 2020 r, próbę wchłonięcia Racławówki Doły w granice Rzeszowa - mówi dr Wiesław Kąkol, burmistrz Boguchwały.

CZYTAJ TEŻ: Kolejny konflikt wokół planów poszerzenia Rzeszowa. Gmina Boguchwała kontratakuje

Przedstawiona przez samorząd Gminy Boguchwała propozycja została poddana ocenie mieszkańców w konsultacjach społecznych przeprowadzonych na terenie całej gminy w dniach od 4 do 15 stycznia. W konsultacjach oddano 4082 głosy ważne, w tym 3002 za przyłączeniem sołectw Kielanówka i Racławówka do miasta Boguchwała (74%) i 1026 przeciw tej propozycji (25%), 54 osoby wstrzymało się (1%).

- Jest to wynik osiągnięty na terenie całej gminy i świadczy o tym, że propozycja rozszerzenia Boguchwały, czyli nadania atrybutów miejskości Kielanówce i Racławówce została w większości dobrze przyjęta i zaakceptowana. Wynik głosowania jest też wyrazem dbałości mieszkańców o stabilność i integralność całej gminy - informuje Burmistrz Kąkol.

Zwraca uwagę, że propozycja poszerzenia miasta Boguchwała to sprawa wewnętrzna jego gminy i była głównie kierowana do mieszkańców Kielanówki i Racławówki. Dlatego przy podejmowaniu ostatecznych decyzji zostały szczególnie uwzględnione głosy z tych miejscowości.

Wyniki szczegółowe konsultacji wskazują, że 62% mieszkańców Kielanówki i Racławówki jest przeciw przyłączeniu do Boguchwały, a 36% jest za tym pomysłem (2% wstrzymało się od głosu). Prowadzone podczas konsultacji liczne rozmowy i spotkania wskazują, że wielu mieszkańców tych sołectw chce zachowania obecnego stanu. Obawiają się zarówno przyłączenia do miasta Boguchwała jak i do Rzeszowa.

Burmistrz Boguchwały oraz Rada Miejska widząc te obawy, szanując zdanie mieszkańców Kielanówki i Racławówki postanowili nie podejmować kolejnych kroków w tej sprawie co zostało wyrażone w Stanowisku nr 1/2021. Kielanówka i Racławówka pozostaną więc, zgodnie z głosami mieszkańców, nadal sołectwami gminy Boguchwała.

- To trudna decyzja, bo oznaczająca przede wszystkim dalszą walkę o jedność gminy. Przed nami kolejne konsultacje, dużo ważniejsze, bo wpływające na integralność całej naszej gminy. Konsultacje w sprawie przyłączenia Racławówki Doły i Kielanówki do Rzeszowa. Wiemy, że władze Rzeszowa za wszelką cenę chcą poszerzać miasto, chociaż obecnie jest to nieracjonalne. Nie zwracają także uwagi na fakt, że mieszkańcy tych terenów - Racławówka czterokrotnie, Kielanówka dwukrotnie, a także sama Rada Ministrów (2010, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020), nie wyrażali zgody na zmianę granic Gminy Boguchwała - mówi Wiesław Kąkol.

- Będziemy prosić naszych mieszkańców o udział w kolejnych konsultacjach i oddanie rozważnego i przemyślanego głosu. Ze swojej strony jak i całego samorządu gminy Boguchwała pragnę zapewnić, że będziemy dokładać wszelkich starań aby Kielanówka i Racławówka były nadal bezpiecznymi i spokojnymi miejscami do życia, zapewniając coraz wyższy standard dzięki kolejnym, gminnym inwestycjom - dodaje burmistrz.

Polacy boją się biedy

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
stary

Panie burmistrzu Kąkol, a niby dlaczego poszerzanie Rzeszowa "jest obecnie nieracjonalne"?

W mojej ocenie to zdanie pozbawione jakiejkolwiek argumentacji i podstaw logicznych i merytorycznych.

Przeciwnie, Rzeszów potrzebuje i to bardzo, dokończenia procesu scalania swojego funkcjonalnego terytorium w jeden organizm administracyjny i decyzyjny (zgodnie zresztą z art. 4 ustawy o samorządzie gminnym) a nie wydumanych przez ludzi nie mających pojęcia o urbanistyce przyłączeń np. całej gm. Krasne. Tereny funkcjonalnie ciążące do dużego miasta, o ile nie ma naturalnych przeszkód są zwykle rozmieszczone koncentrycznie wokół obszaru takiego rozrastającego się miasta, układ przestrzenny i osadniczy, komunikacyjny, edukacyjny, więzi społeczne, kulturowe i struktura społeczna oraz infrastruktura techniczna i typ zabudowy stają się w coraz większym stopniu bliższe takiemu dużemu sąsiedniemu dużemu miastu a nie mniej lub bardziej historycznej siedzibie gminy, stąd właśnie co jakiś czas korekty granic i Rzeszów tu nie jest żadnym wyjątkiem. Tego procesu nic nie jest w stanie zatrzymać. Utrzymywanie status quo tylko wszystkim szkodzi, odbiera szanse na dalszy rozwój powiększonego dużego miasta i okalających go miasteczek i gmin.

Niedawno jeszcze nie miał Pan wielkich zastrzeżeń wobec przekazania Rzeszowowi Racławówki Dołów na przedłużeniu Zwięczycy czy Kielanówki rozpostartej pomiędzy rzeszowskimi osiedlami Przybyszówką a Staroniwą. Sam Pan wie jak tam wygląda chociażby kwestia zarządu przedłużeniem ulicy Staroniwskiej gdzie granicą a z nią jurysdykcja nad drogą przechodzi co kilkaset metrów z jednej strony na drugą. Kto Pana przekonał do tak niemądrych, populistycznych wypowiedzi? Politycy PiSu czy sama pani Lenart (która była i jest uniwersalnym urzędnikiem IPN, NFZ, UW, ale nigdy urbanistą i nigdy samorządowcem)? Niech Pan będzie poważny i usiądzie do stołu z władzami Rzeszowa, bo straci pan jak tak dalej pójdzie trwając w swym irracjonalnym oporze resztę Racławówki i do tego jeszcze może nawet i Nosówkę. Granica gminy jest tylko granicą administracyjną a nie granicą własności i człowiek rozsądny, z tytułem, powinien o tym pamiętać. Również Pan i mieszkańcy gminy powinni pamiętać o tym, że oddanie miejscowości przekształcającej się w osiedle do sąsiedniego miasta to nie zawsze strata niewielkiego przychodu, ale częściej zysk na pozbyciu się generowanych przez takie osiedle rosnących z roku na rok kosztów których gmina nie jest w stanie ponieść lub ponosi je z coraz większym trudem, a więc jest to możliwość przeznaczenia zaoszczędzonych w ten sposób gminnych środków na inne sołectwa i miasteczko, te pozostające w gminie. Ma Pan przecież strefę w Boguchwale, która stanowi i będzie stanowić administracyjne centrum gminy. Przybliżenie się organizmu miejskiego Rzeszowa z możliwością zainwestowania przez miasto w swój teren nieporównanie większych środków, dojazdu, dróg, komunikacji, infrastruktury technicznej, może tylko pomóc tę strefę ożywić i uczynić gminę bogatszą, bo przy dobrych negocjacjach cała miejska i sfinansowana przez Rzeszów infrastruktura jest na wyciągnięcie ręki, przez granicę. Pozdrawiam.

Dodaj ogłoszenie