Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiełbasa wiejska gospodarza jest wyrabiana w masarni Lubera w Kolbuszowej

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Kiełbasa wiejska gospodarza, prosty skład; mięso wieprzowe, pieprz, czosnek i sól.
Kiełbasa wiejska gospodarza, prosty skład; mięso wieprzowe, pieprz, czosnek i sól. Fot. Materiały uczestnika konkursu
Podkarpacka Wytwórnia Wędlin Tradycyjnych „Lubera” w Kolbuszowej szczyci się swoim tradycyjnym produktem, czyli kiełbasą wiejską gospodarza i zgłosiła go do konkursu NDP 2022.

- Kiełbasa wiejska gospodarza to wyrób tradycyjny. A masarnia „Lubera” w Kolbuszowej powstała z zamiłowania do wielowiekowej polskiej tradycji wędliniarskiej. Nasze wyroby produkujemy w stu procentach z mięsa wieprzowego, bez konserwantów, według starych receptur i tradycji podkarpackiej wsi - zapewnia Dariusz Łuka, reprezentujący Podkarpacką Wytwórnię Wędlin Tradycyjnych w Kolbuszowej.

- Początkowo wytwarzaliśmy wyroby mięsne na potrzeby własne, rodziny, przyjaciół, a potem znajomych i sąsiadów. Obecnie specjalizujemy się w produkcji wyrobów wędzonych w sposób tradycyjny, w wędzarniach opalanych drewnem bukowym. Dzięki zastosowaniu tradycyjnego sposobu produkcji nasze wędliny charakteryzują się wysoką jakością - tłumaczy Dariusz Łuka.

Większość prac w tej masarni przy wyrobie wędlin wykonywanych jest ręcznie. Warto dodać, że udało się tu pogodzić tradycyjne metody produkcji z dbałością o wysokie standardy higieniczne, wymagane w krajach Unii Europejskiej. Proces produkcji jest tu monitorowany zgodnie z wymogami HACCP. W firmie przywiązuje się dużo uwagi do szczegółów. Na przykład w wędzarni używają wyłącznie selekcjonowanego, dobrego jakościowo i okorowanego drewna bukowego o odpowiedniej wilgotności.

- Regularnie wykonujemy badania trwałościowe i mikrobiologiczne naszych wędlin. W naszej masarni nie używamy zbędnych konserwantów, wzmacniaczy smaku ani fosforanów, które miałyby na celu zwiększenie wagi produktów. Nie stosujemy również żadnych barwników, substancji wiążących wodę i dodatków chemicznych. Jedynymi substancjami konserwującymi, jakich używamy jest sól. Wiedza, a zwłaszcza doświadczenie naszych masarzy pozwalają zachować tradycyjny smak produkowanych tu wędlin. Firma specjalizuje się w produkcji wyrobów tradycyjnie wędzonych w wędzarniach opalanych drewnem bukowym - podkreśla Dariusz Łuka.

- Najważniejsza cecha naszego produktu to jego prosty skład; mięso wieprzowe, pieprz, czosnek, sól. Osłonka z jelita wieprzowego jadalna. Nasza produkcja jest mało wydajna, bo ze 100 kilogramów mięsa wieprzowego przygotujemy około 78 kg gotowej kiełbasy wiejskiej gospodarza - dodaje pan Dariusz.

Kiełbasa wiejska gospodarza
W masarni „Lubera”udało się pogodzić tradycyjne metody produkcji z dbałością o wysokie standardy higieniczne, wymagane w Unii Europejskiej.

Sekretem wybornego smaku kiełbasy wiejskiej gospodarza jest również jej bardzo prosty skład – mięso wieprzowe, świeżo mielony pieprz, czosnek oraz sól. Mięso wieprzowe jest średnio rozdrobnione podane do osłonki jadalnej z jelita wieprzowego. Kiełbasa ta jest masarskim majstersztykiem, na jej przekroju powstaje szaro–zielone oczko, które docenić mogą prawdziwi smakosze naturalnych wędlin.

100 gramów kiełbasy wiejskiej gospodarza powstaje ze 120 g surowca, czyli mięsa wieprzowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24