Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klamka zapadła. Jest oficjalne pozwolenie na budowę więzienia w Sanoku

Sabina Tworek
Fot. Służba Więzienna
Nowoczesny zakład karny w Sanoku na około tysiąc więźniów ma powstać do końca 2021 r., czyli o rok później, niż pierwotnie zakładano. Prace przy jego budowie rozpoczną się najprawdopodobniej wiosną a inwestycja pochłonie ponad 250 milionów złotych.

Jeszcze do niedawna wielu mieszkańców Sanoka miało nadzieję, że zakład karny przy ulicy Stróżowskiej jednak nie powstanie. Teraz większość z nich nie ma już w tej kwestii najmniejszych złudzeń. Na nic zdały się prośby i uwagi mieszkańców kierowane do poprzednich włodarzy miasta, aby jeszcze raz przemyśleć decyzję o budowie więzienia, tym bardziej, że pomysł nie był konsultowany społecznie.

Mimo, że Tadeusz Pióro, były burmistrz Sanoka wielokrotnie zapewniał, że bezpieczeństwo sanoczan nie będzie zagrożone, mieszkańcy w dalszym ciągu mają sporo obaw. Przedstawiają je m.in. w czasie spotkań z obecną władzą, jak i komentując w Internecie pomysł powstania zakładu penitencjarnego na tak dużą liczbę więźniów.

Czytaj też: Wybory parlamentarne 2019. Jak głosowali osadzeni w Zakładzie Karnym w Rzeszowie? Ich głosy mogą Was zdziwić [WYNIKI]

Temat więzienia wywoływał również burzliwe dyskusje wśród radnych miejskich i powiatowych, którzy nadal są podzieleni w tej kwestii.

Jak tłumaczy mjr Jarosław Wójtowicz, Rzecznik Prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie, decyzja o powstaniu więzienia należy do władz lokalnych.

– To samorząd lokalny ostatecznie decyduje o realizacji inwestycji – mówi. – My, jako służba więzienna jedynie składamy ofertę i dajemy miejsca pracy. Jeśli ktoś nas nie chce, to nie nalegamy – zaznacza.

O zamiarze budowy zakładu karnego wiadomo nie od dzisiaj. Informacje na ten temat jako pierwszy przekazał obecny w na konferencji prasowej w Sanoku 21 lipca 2017 roku Patryk Jaki, były wiceminister sprawiedliwości.

– Przyjeżdżam z fantastyczną nowiną dla całej ziemi sanockiej – przekonywał. – Podjęliśmy decyzję, że inwestycja warta ponad ćwierć miliarda złotych będzie zlokalizowana właśnie w Sanoku. Chodzi o budowę nowoczesnej jednostki penitencjarnej, z pełnym wyposażeniem i dużym zakładem pracy. Setki samorządów zabiegało o nią, jednak argumenty Sanoka były bardzo mocne. Na chwilę obecną mamy już projekt koncepcyjny – zaznaczył.

Inwestycję mocno wspierał również Piotr Uruski, poseł Ziemi Sanockiej, argumentując, że więzienie będzie nie tylko zakładem pracy dla miejscowej ludności, ale również przyniesie miastu pieniądze z odprowadzanych podatków. Korzyści mają odczuć też przedsiębiorcy zatrudniający skazanych w ramach rządowego programu „Praca dla więźniów”, którzy otrzymają ulgę mającą pokryć do 40 proc. kosztów zatrudnienia.

Zakład karny jednak powstanie w Sanoku

Pozwolenie na budowę więzienia w Sanoku uprawomocniło się 21 sierpnia br. Dokumentację na jego budowę opracowało konsorcjum firm: Urban Project Sp. z o.o. z Sanoka i Studio Architektury Archi Group Chrobak Marek z Rzeszowa.

– Obecnie czekamy na informację o finansowaniu inwestycji, które ma pochodzić z budżetu więziennictwa. W momencie, gdy decyzje będą już podjęte, uruchomimy procedurę wyłonienia wykonawcy, co będzie miało oczywiście formę przetargu

– wyjaśnia mjr Jarosław Wójtowicz.

Major Wójtowicz zaznacza, że procedura ta trwa około sześciu miesięcy. Po tym okresie rozpoczną się prace budowlane.

Zakład karny w Sanoku powstanie na 11 hektarowej działce przy ulicy Stróżowskiej. Obok będzie się mieścić hala produkcyjna o powierzchni około 4 tys. metrów kwadratowych, w której zatrudnienie w ramach programu „Praca dla więźniów” znajdzie nawet 600 osadzonych. Będzie to także miejsce pracy dla około 300 funkcjonariuszy mundurowych i 80 pracowników cywilnych.

Więzienie ma być jednostką penitencjarną typu zamkniętego, otoczoną wysokim murem, uniemożliwiającym ewentualne ucieczki. Na terenie zakładu będą również cztery pawilony mieszkalne, obszar administracyjno-gospodarczy, place spacerowe, boiska sportowe, strzelnica oraz parking na około 255 miejsc postojowych.

UN Detention Unit, Outside The Hague, HolandiaW tym więzieniu panuje doskonały porządek. Nic dziwnego, to placówka zarządzana przez ONZ. Każda cela ma własną toaletę i miejsce do mycia. Więźniowie mają też dostęp do siłowni, mogą samodzielnie gotować. W każdej komórce znajduje się komputer, z którego można korzystać.

W jakich warunkach żyją więźniowie? Niektóre cele są naprawd...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24