Klapsy, pas a nawet pięści. Przemoc wobec dzieci to norma

Ewa KurzyńskaZaktualizowano 
Krystyna Baranowska
Policyjne dane zatrważają: aż 1417 dzieci z Podkarpacia doświadczyło w 2011 roku przemocy ze strony bliskich!

Na Podkarpaciu ofiarami różnego typu przemocy domowej było także 782 nastolatków pomiędzy 13 a 18 rokiem życia.

- Pracuję z dziećmi od bardzo dawna i przerażające jest to, że przemoc wobec najmłodszych właściwie nie maleje. Bo choć mówi się, że kary cielesne są niedopuszczalne, to część rodziców i opiekunów wciąż je stosuje. Do dziś pamiętam chłopca, którego ojciec pobił tak bardzo, że dziecko miało sine plecy i nogi - mówi Urszula Polanowska, dyrektor domu dziecka "Mieszko" w Rzeszowie.

Akceptacja przemocy

Nasz stosunek do przemocy

- W polskim społeczeństwie dominuje opinia, że na przestrzeni ostatnich 5 lat przemoc fizyczna w rodzinach występuje częściej. Tak uważał, co drugi badany.
- Aż 38 proc. badanych zna w swoim najbliższym otoczeniu co najmniej jedną rodzinę, w której występuje przemoc fizyczna.

- Co czwarty badany doświadczył kiedykolwiek przemocy fizycznej ze strony członka swojej rodziny.

- Ponad 90 proc. pytanych uważa, że będąc świadkiem przemocy w czyjejś rodzinie należy zareagować. Jednocześnie badani dopuszczają w pewnych sytuacjach brak reakcji, który usprawiedliwiają np. brakiem wiedzy, kto ma rację czy też obawą, że sami będą mieli potem kłopoty.

Źródło: raport: "Przemoc w rodzinie z perspektywy dorosłej populacji Polski", badania zlecone przez MPiPS w 2011 r.

Przepisy w kwestii kar cielesnych są jasne: dzieci bić nie wolno. Jednak zdaniem specjalistów w naszym społeczeństwie wciąż pokutuje przekonanie, że "danie dziecku w skórę", nie jest niczym złym.

- Z taką opinią spotykam się często wśród przedstawicieli średniego i starszego pokolenia. Padają wówczas stwierdzenia: "mnie ojciec bił i wyrosłem na ludzi" albo "trzeba mu wbić rozum do głowy".

Natomiast ludzie młodzi częściej stoją na stanowisku, że to bicie metoda, która do niczego dobrego nie prowadzi - przyznaje Elżbieta Gruca - Bielenda, psycholog z Rzeszowa.

O tym, jaki mamy stosunek do przemocy, także wobec najmłodszych, mówią m.in. badania, przeprowadzone w ub. roku na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Trzech na dziesięciu pytanych uważało, że są sytuacje, w których konieczne jest zastosowanie wobec dziecka kary fizycznej. Aż 20 proc. badanych twierdziło, że kłótnie, rękoczyny i wyzwiska to normalne zachowania, występujące w niemal każdym domu!

Trudna pomoc

Urszula Polanowska twierdzi, że dzieci doświadczające przemocy same często stają się agresywne.

- Bywa też tak, że stają się zamknięte w sobie, zakompleksione, zalęknione. Potrzeba ogromnej pracy psychologa i pedagogów, by przywrócić takiemu szkrabowi równowagę i wiarę we własne siły - dodaje.

Najważniejsze, to jak najszybciej przerwać przemoc wobec dziecka. Zgłaszaniu tego typu spraw służy "niebieska linia". Pod bezpłatny numer 801 12 00 02 może dzwonić każdy, kto doznał przemocy lub był jej świadkiem. W ub. roku takich rozmów przeprowadzono grubo ponad 13 tysięcy. Najwięcej, odkąd to telefoniczne pogotowie działa. Niemniej, wiele patologii wychodzi na jaw dopiero wówczas, gdy dochodzi do tragedii.

Wideo

polecane: Flesz: Koniec gorszego jedzenia - żywność w Polsce, jak na zachodzie.

Materiał oryginalny: Klapsy, pas a nawet pięści. Przemoc wobec dzieci to norma - Nowiny

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 23

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
M
Michał

Nie...to jest nienormalne. Takie zachowanie przeczy roli rodzica jako tego, kto ma zapewnić dziecku, zwłaszcza małemu ale i temu dorastającemu poczucie, że nic strasznego...no może poza karą typu brak TV ze strony rodzica nie ma prawa grozić. Innymi słowy...dziecko małe, tudzież nastolatek powinien oprócz szacunku dla rodzica, mieć w sobie do niego zaufanie, nie strach,

zgłoś
a
asia

a jednak wszystko można wytłumaczyć dziecku , po prostu wszystko -nawet to że nie ma się pieniędzy na zabawkę, na różne inne rzeczy które dziecko chce.Dziecko wszystko zrozumie i to nie jest wstyd powiedzieć dziecku że rodzic w danej chwili nie ma np na zabawkę.Ale wstyd jest dziecko zbić - że prosi o zabawkę - a rodzic go bije tylko dlatego że nie potrafi dziecku wytłumaczyć.I co tym biciem osiągnąleś jak dziecko chciało i prosiło o kupno zabawki? osiągnłes porażkę swoją -tyle. że jesteś na tyle prymitywny że nie umiesz z dzieckiem rozmawiać tylko bojesz go za nic.

zgłoś
p
popek
..no to odpowiedz mi teraz mądralo dlaczego anglicy wprowadzili prawnie na powrót kary cielesne dla uczniów w szkołach... wg. prawa dziecko moze byc w niewielki sposób skarcone fizycznie przez nauczyciela jesli jest niegrzeczne , a dzicko nie dośc że nie może sie poskarzyc rodzicom domu to jeescze rodzicom grożą kary finansowe za nie wychowanie dzieci..widocznie jez anglosasi maja dosyć tego tzw. " róbta co chceta"

Dość prostacko sprawę ujmujesz."Róbta co chceta" nigdy nie oznaczało, abyś robił wszystko,czego zapragniesz w danej chwili.Jako człowiek,czyli istota myśląca, powinieneś zawsze mieć na uwadze prawa drugiego człowieka.
Koniecznie chcesz uzasadnić błędną i nie do przyjęcia tezę,że "pranie" dziecka ma sens. Otóż nigdy nie miało.Przytaczasz przykłady raz z krajów skandynawskich raz z anglosaskich, bez rozumienia ich systemów wychowawczych. Bicie w Anglii jest nadal zabronione. Jeśli tata pijak bił swoje dzieci /przy okazji i żonę/ zbyt często po głowie, to naprodukował niedorozwojów,które też nie potrafią własnych dzieci czegokolwiek nauczyć bez bicia.
Obserwuj i bierz przykład z lepszych od siebie, koleguj z mądrzejszym, pio pewnym czasie sam docenisz,iż świat bez przemocy jest piękniejszy i radośniejszy.
Bicie dziecka to upokarzanie słabszego.Cechuje ludzi z ograniczeniem rozumienia czynu.
zgłoś
V
Voyt3c
Wytłumacz werbalnie rozpieszczonemu bachorowi, że nie kupisz mu zabawki, bo nie masz pieniędzy. "Jak to nie masz pieniędzy. Przecież wystarczy, że wybierzesz z bankomatu". Doprowadza to do ciągu kolejnych frustrujących dla biednego dzieciaczka odpowiedzi, które doprowadzają do eksplozji "JA CHCĘ TĘ ZABAWKĘ!!!".

Masz dzieci?
zgłoś
Z
Ziomal
Tylko bezmyślny prostak będzie się znęcał nad dzieckiem fizycznie i psychicznie.Biciem jeszcze nikt nikogo nie wychował a wręcz przeciwnie przemoc rodzi przemoc. Jesli rodzic bił dziecko kiedy było małe to dziecko te bicie pamiętało przez następne swoje lata aż urosło i w myślach czekało tylko by kiedyś kiedy będzie dorosły , duży żeby zemścić się na ojcu ktory go bił czy matce.Wyżywać się na bezbronnym dziecku to niemoc rodzica ktory nie umie i nie potrafi w inny normalny sposób wychowywać dziecka, używa siły , przemocy bo jest bezradny, nie ma argumentów, nie umie wytłumaczyć dziecku że tak nie można robić tylko boje dziecko.Zacofanie, agresja, nie radzenie sobie z wychowaniem dziecka to powody że rodzic używa przemocy. Za to powinny być kary solidne dla rodziców.Nie ma bicia dzieci.Masz dziecko to naucz się go wychowywać ale nie używając przemocy.Bo wychowasz go na takiego samego prostaka jak jesteś sam - który bije dziecko -bo nie umie inaczej , bo bić jest najprościej, bo dziecko nie odda. Ale wszystko do czasu.Potem sie dziwią rodzice że na starość dzieci mają ich gdzieś...Jak Ty się opiekowałes dzieckiem jak było małe - tak i dzieci będą się Tobą opiekowac na starość....Na starość każdy czlowiek staje się jak dziecko bezradne , a czasem wystarczy tylko choroba żeby odczuć tą bezradność.Rodzicu -jaki Ty będziesz w stosunku do dziecka - takie dziecko będzie wobec ciebie a nawet wobec innych ludzi bo agresja zawsze rodzi agresję.

Wytłumacz werbalnie rozpieszczonemu bachorowi, że nie kupisz mu zabawki, bo nie masz pieniędzy. "Jak to nie masz pieniędzy. Przecież wystarczy, że wybierzesz z bankomatu". Doprowadza to do ciągu kolejnych frustrujących dla biednego dzieciaczka odpowiedzi, które doprowadzają do eksplozji "JA CHCĘ TĘ ZABAWKĘ!!!".
zgłoś
w
wiem co mówie

Niepotrzebnie kłamstwem chcesz uzasadnić swoje racje. Kraje skandynawskie dawno zakazały prawnie bicia dzieci i mają bardzo pozytywne wyniki. Niska przestępczość we wszystkich kategoriach była do niedawna stałym fragmentem statystyk. Dopiero, kiedy szerzej otworzyli się na cudzoziemców, przestępczość im wzrasta lawinowo. Jak pisze powyżej Voyt3c, dzieci wychowuje się, wpajając im określone wartości za pomocą mowy,nie pasa.

..no to odpowiedz mi teraz mądralo dlaczego anglicy wprowadzili prawnie na powrót kary cielesne dla uczniów w szkołach... wg. prawa dziecko moze byc w niewielki sposób skarcone fizycznie przez nauczyciela jesli jest niegrzeczne , a dzicko nie dośc że nie może sie poskarzyc rodzicom domu to jeescze rodzicom grożą kary finansowe za nie wychowanie dzieci..widocznie jez anglosasi maja dosyć tego tzw. " róbta co chceta"

zgłoś
p
popek
Dziwne zrownanie jakichs skrajnie sadystycznych zachowan ( bicie i katowanie) z ukaraniem dziecka klapsem .To przygrywka do wprowadzenia tak zwanego bezstresowego wychowania czyli "robta co chceta"drogie dzieci.Przerabiali to juz rodzice w krajach skandynawskich gdzie za skarcenie wlasnego dziecka mozna bylo zostac pozbawionym praw rodzicielskich.
Do tej pory psychologowie,pedagodzy i rodzice nie moga sobie poradzic ze skutkami tej "metody wychowawczej". Juz nie mowiac o jej ofiarach czyli zdziczalej i zagubionej mlodziezy.

Niepotrzebnie kłamstwem chcesz uzasadnić swoje racje. Kraje skandynawskie dawno zakazały prawnie bicia dzieci i mają bardzo pozytywne wyniki. Niska przestępczość we wszystkich kategoriach była do niedawna stałym fragmentem statystyk. Dopiero, kiedy szerzej otworzyli się na cudzoziemców, przestępczość im wzrasta lawinowo.
Jak pisze powyżej Voyt3c, dzieci wychowuje się, wpajając im określone wartości za pomocą mowy,nie pasa.
zgłoś
c
czasem rózga pomaga

Zakaz wszelkich form kar fizycznych wobec dzieci to po prostu paranoja...

W świetle prawa zrobiono z rodziców takich starszych kolegów no może opiekunów na zasadzie skarbonki i worka treningowego...

Twórcy i autorzy, eksperci tych przepisów przestąpili prawo naturalne a to prowadzi do anarchii.

Wszelkiej maści psycholodzy, socjologowie, terapeuci, którzy sami nie posiadają rodziny, single, sami posiadają pewien rodzaj zaburzeń i dlatego ich przesłanki i wnioski są błędne..

Z resztą już na pierwszy rzut oka widać czy ktoś dostał po tylnej części ..

Bo jest grzeczniejszy potrafi okazać pokorę... tak pokora czyli zrozumienie własnego błędnego postępowania...

zgłoś
S
Sam

Dziwne zrownanie jakichs skrajnie sadystycznych zachowan ( bicie i katowanie) z ukaraniem dziecka klapsem .To przygrywka do wprowadzenia tak zwanego bezstresowego wychowania czyli "robta co chceta"drogie dzieci.Przerabiali to juz rodzice w krajach skandynawskich gdzie za skarcenie wlasnego dziecka mozna bylo zostac pozbawionym praw rodzicielskich.
Do tej pory psychologowie,pedagodzy i rodzice nie moga sobie poradzic ze skutkami tej "metody wychowawczej". Juz nie mowiac o jej ofiarach czyli zdziczalej i zagubionej mlodziezy.

zgłoś
g
gosia

Tylko bezmyślny prostak będzie się znęcał nad dzieckiem fizycznie i psychicznie.Biciem jeszcze nikt nikogo nie wychował a wręcz przeciwnie przemoc rodzi przemoc. Jesli rodzic bił dziecko kiedy było małe to dziecko te bicie pamiętało przez następne swoje lata aż urosło i w myślach czekało tylko by kiedyś kiedy będzie dorosły , duży żeby zemścić się na ojcu ktory go bił czy matce.Wyżywać się na bezbronnym dziecku to niemoc rodzica ktory nie umie i nie potrafi w inny normalny sposób wychowywać dziecka, używa siły , przemocy bo jest bezradny, nie ma argumentów, nie umie wytłumaczyć dziecku że tak nie można robić tylko boje dziecko.Zacofanie, agresja, nie radzenie sobie z wychowaniem dziecka to powody że rodzic używa przemocy. Za to powinny być kary solidne dla rodziców.Nie ma bicia dzieci.Masz dziecko to naucz się go wychowywać ale nie używając przemocy.Bo wychowasz go na takiego samego prostaka jak jesteś sam - który bije dziecko -bo nie umie inaczej , bo bić jest najprościej, bo dziecko nie odda. Ale wszystko do czasu.Potem sie dziwią rodzice że na starość dzieci mają ich gdzieś...Jak Ty się opiekowałes dzieckiem jak było małe - tak i dzieci będą się Tobą opiekowac na starość....Na starość każdy czlowiek staje się jak dziecko bezradne , a czasem wystarczy tylko choroba żeby odczuć tą bezradność.Rodzicu -jaki Ty będziesz w stosunku do dziecka - takie dziecko będzie wobec ciebie a nawet wobec innych ludzi bo agresja zawsze rodzi agresję.

zgłoś
p
podkarpaciak

ludzie to prowokacja dzinnikarska.....klaps był ,jest i musi być....bo inaczej wyrasta dzicz co nie ma szacunku do nikogo a nawet do swoich rodziców

zgłoś
x
xyz

OCH!!!

Jakie piękne, sugestywne foto.
Ręka zdecydowanie tatusia a pupa córki....
Dlaczego nie mamusia?????

zgłoś
o
ojciec

Najwięcej mają do powiedzenia ci co zapewne nie mają własnych dzieci.Absolutnie nie da się wychować dziecka nie nakazując mu czegoś, choćby zwykłe odrywanie dziecka od komputera po kilku godzinach siedzenia przy nim ,to według naszych chorych przepisów jest tzw.przemoc psychiczna i do domu wpada patrol policji wezwany przez nastolatka, poinstruowanego przez adwokatkę z M...., panią Zofię G.Szanowne panie jak chcecie mieć wroga we własnych dzieciach i w mężu, to do rozwodów tylko ta metoda.Przemoc w rodzinie.Żaden ojciec się nie ostanie. Ale szansa na normalne rozstanie przepadnie.Dla kasy ta pani zrobi wszystko. Poinstruuje rodzinę jak ma zeznawać, ale i tak przegra, tyle ,że kasy wyciągnie ile się da. I nieraz ta przemoc to świadome działanie dla zwykłej chęci zemsty , a przepisy są chore i nie dobro dziecka jest na pierwszym planie, ale statystyki, w szkołach, MOPSach, GOPsach. itd..

zgłoś
t
tylko ciota bije dzieci
Pas i laga

kazdemu pomaga

To zrob komus ludowy filozofie to zobaczymy czy ci pomoze.
zgłoś
S
Stefan

Pas i laga

kazdemu pomaga

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3