Klaster Ekonomii Społecznej

Artykuł sponsorowany
Udostępnij:
Jednym z elementów projektu „Podkarpacki Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej” realizowanego przez Podkarpacką Agencję Konsultingowo Doradczą Sp. z o.o. w Jaśle były działania na rzecz utworzenia na terenie subregionu krośnieńsko – przemyskiego województwa podkarpackiego klastra ekonomii społecznej. Pojęcie klastra weszło na stałe do użycia w latach 90-tych ubiegłego wieku. Jego popularyzatorem był amerykański ekonomista, profesor Harvardu Michael Porter. Wg jego klasycznej definicji klaster to geograficzna koncentracja konkurencyjnych firm w powiązanych sektorach, związanych ze sobą gospodarczo, dzielących te same umiejętności, technologię i infrastrukturę. W sieć powiązań klastra poza przedsiębiorstwami włączone są również inne instytucje i organizacje, takie jak ośrodki naukowe, jednostki badawczo-rozwojowe czy organizacje prywatne. Pozwala to na osiągnięcie większych korzyści, niż samodzielne działanie pojedynczej firmy.

W ostatnich latach pojawiły się także klastry ekonomii społecznej, ukierunkowane na tworzenie instytucjonalnych ram współpracy podmiotów ekonomii społecznej, administracji (głownie samorządowej różnego szczebla) oraz przedstawicieli biznesu. Inicjatywy takie pozwalają na współpracę podmiotów ekonomii społecznej przy sprzedaży produktów i usług, przy współdziałaniu z lokalnymi władzami, biznesem i często – także uczelniami, oferującymi wsparcie badawczo – rozwojowe. Efekt takiego trójsektorowego współdziałania to często mocny impuls dla lokalnego rozwoju gospodarczego.

Pierwszym etapem było przeprowadzenie 10 edycji seminariów poświęconych tematyce klastrów społecznych w każdym powiecie objętym działaniami POWES. Seminaria miały na celu zdiagnozowanie potencjału sektora ekonomii społecznej oraz określenie, gdzie istnieje największa szansa nie tylko na utworzenie klastra, lecz także na jego późniejsze sprawne funkcjonowanie oraz rozwój. Analiza informacji uzyskanych podczas seminariów wskazała, że – zdaniem ekspertów zaangażowanych w projekt - największy potencjał „klastrowy” ma powiat jarosławski. Właśnie w tym powiecie akces do prac nad stworzeniem klastra zgłosiło najwięcej podmiotów ekonomii społecznej. Co niemniej ważne, inicjatywa zainteresowała władze samorządowe Jarosławia i zyskała duże wsparcie burmistrza tego miasta pana Waldemara Palucha. Do prac nad tworzeniem klastra zgłosili się także lokalni przedsiębiorcy oraz wyższe uczelnie z Przemyśla i Jarosławia.

Prace warsztatowe nad tworzeniem klastra rozpoczęły się 15 czerwca 2015 roku. Kolejne spotkania warsztatowe miały miejsce w czerwcu, lipcu i sierpniu 2015 roku. Pracami nad tworzeniem klastra kierowała animator Podkarpackiego Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej w Jaśle pani Bożena Radwan, wspierana przez pana Zbigniewa Hanasa, prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Powiatu Jarosławskiego, od początku mocno zaangażowanego w działania na rzecz jego utworzenia. Nieocenioną pomoc inicjatywa uzyskała ze strony zaangażowanego w działania na rzecz klastra eksperta w osobie pana Mariusza Andrukiewicza z cieszyńskiej Fundacji „Być Razem”.

Prace warsztatowe zakończyły się opracowaniem dokumentu pod nazwą „Porozumienie Partnerstwa Lokalnego (Klastra Ekonomii Społecznej) na Rzecz Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej oraz Społecznej Odpowiedzialności Biznesu”. Podpisanie dokumentu miało miejsce podczas uroczystej konferencji, która miała miejsce 10 września w sali narad jarosławskiego ratusza.

Sygnatariuszami Porozumienia zostało 30 instytucji, reprezentujących podmioty ekonomii społecznej, władze samorządowe, przedsiębiorców i uczelnie wyższe:
1.Urząd Miasta Jarosławia
2.Jarosławskie Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego
3.Spółdzielnia Socjalna „Ogród Dokumentów” Jarosław
4.Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Powiatu Jarosławskiego
5.Jarosławska Fundacja „Pomocna Dłoń”
6.Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu (Instytut Socjologii)
7.Stowarzyszenie Reprezentacyjny Chór Mieszany „Jarosław”
8.Stowarzyszenie Miłośników Koni „Arabian”
9.Jarosławskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych
10.Spółdzielnia Socjalna „DobryDzień”
11.Powiatowy Urząd Pracy w Jarosławiu
12.Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jarosławiu
13.Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu
14.Biuro Rachunkowe „PIT”
15.Agrimpex Sp. z o.o.
16.Spółdzielnia Socjalna „Ekoda”
17.Stowarzyszenie Sympatyków ZSSChiO
18.Spółdzielnia Socjalna „Senior”
19.Spółdzielnia Socjalna „Wiklina u Leszka”
20.Fundacja Kresowe Centrum Nauki i Rozwoju „Perła Galicji”
21.Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Munina
22.Centrum Integracji Społecznej „Pawłowe Sioło”
23.Spółdzielnia Socjalna „Pasja”
24.Spółdzielnia Socjalna „Ostoja”
25.Jarosławskie Katolickie Stowarzyszenie Charytatywne im. Ojca Pio
26.Podkarpacka Agencja Konsultingowo Doradcza Sp. z o.o.
27.Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno – Ekonomiczna w Jarosławiu
28.Urząd Miasta Radymna
29.Urząd Gminy Radymno
30.Stowarzyszenie Przedsiębiorców Ziemi Jarosławskiej „Rozwój i Postęp”

Pierwszy krok został zrobiony. Klaster ma wiele planów i zamierzeń dotyczących wspólnych przedsięwzięć przyczyniających się do rozwoju gospodarczego regionu, szczególnie w obszarze turystyki oraz przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu. Mamy nadzieję, że uda się je zrealizować, a jarosławski klaster ekonomii społecznej stanie się przykładem godnym do naśladowania w innych regionach województwa podkarpackiego. Co najważniejsze, do Klastra przystępują nowe podmioty – i tak w dniu 16 listopada br. dołączyło do niego miasto Przemyśl.
Wszystkich zainteresowanych Klastrem, jego planami i zamierzeniami, chcących z nim współpracować lub do niego przystąpić, prosimy o kontakt:
Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Powiatu Jarosławskiego, pan Zbigniew Hanas, tel. 609 405 925, e-mail: [email protected]
Podkarpacki Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej w Jaśle, Robert Radwan, tel/fax 13 44 675 62, e-mail. [email protected]

Opracował:
Robert Radwan – koordynator projektu Podkarpacki Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej

Zdjęcia wykonała:
Monika Sadurska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Przejdź na stronę główną Nowiny 24