Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcze już atakują!

Ewa Kurzyńska
Szacuje się, że borelioza zdarza się raz na 10 ugryzień kleszcza. Samo ukąszenie nie boli. Pajęczak wgryzając się w skórę wpuszcza ślinę, w której znajdują się substancje znieczulające. Wraz ze śliną może nam wstrzyknąć bakterie. Kleszcza należy jak najszybciej usunąć. Oprócz boreliozy, mogą przenosić także kleszczowe zapalenie mózgu, tężec.
Szacuje się, że borelioza zdarza się raz na 10 ugryzień kleszcza. Samo ukąszenie nie boli. Pajęczak wgryzając się w skórę wpuszcza ślinę, w której znajdują się substancje znieczulające. Wraz ze śliną może nam wstrzyknąć bakterie. Kleszcza należy jak najszybciej usunąć. Oprócz boreliozy, mogą przenosić także kleszczowe zapalenie mózgu, tężec.
58 mieszkańców regionu zachorowało w tym roku na boreliozę. Lekarze ostrzegają: w kwietniu przypada szczyt aktywności kleszczy!

Zachorowania na boreliozę w regionie:
2007 - 479 przypadków zgłoszonych (460 potwierdzonych)
2008 - 661 (655 potwierdzonych)
2009 - 659 (533 potwierdzonych)
2010 - 673 (562 potwierdzonych)
2011 - 711 (567 potwierdzonych).
2012 (do końca marca) - 58 przypadków, w tym 34 potwierdzone.
Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Rzeszowie.

Liczba wykrywanych przypadków boreliozy jest obecnie dwa razy wyższa niż jeszcze kilka lat temu. Przed chorobą nie chroni szczepionka, bo jeszcze takiej nie wynaleziono.

- Jedyne, co można zrobić, to zmniejszyć ryzyko ukąszenia. Po pierwsze, wybierając się na łąkę lub do lasu należy wybrać ubranie zakrywające skórę. Po drugie, po powrocie ze spaceru trzeba je dokładnie wytrzepać - radzi lek. med. Janusz Kaliszczak, wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii.

Warto też wziąć prysznic. Dzięki temu jest szansa, że zdążymy spłukać intruza, nim wkłuje się w skórę. - Chorobę przenoszą nie tylko dorosłe kleszcze, które łatwo zauważyć. Równie groźne są np. dużo mniejsze nimfy - dodaje doktor Kaliszczak.

Wiosną najbardziej agresywne

Kleszcze atakują do późnej jesieni. Zdaniem specjalistów najbardziej agresywne są w kwietniu i maju. Po zimowej hibernacji szukają żywicieli, którzy umożliwią im dalszy rozwój. Po każdym ukąszeniu zgłosić się do lekarza, który może zlecić badania, pozwalające wykluczyć lub potwierdzić chorobę.

- Wystarczy analiza próbki krwi pacjenta. Badanie, jeśli jest konieczne, najlepiej wykonać 2-3 tygodni od ukąszenia - wyjaśnia lekarz.

Szybka diagnoza jest niezwykle ważna. Im wcześniej wykryje się boreliozę, tym większa szansa na szybkie wyleczenie.

- Każdego roku na nasz oddział trafia kilkadziesiąt dzieci z podejrzeniem zaburzeń neurologicznych i reumatologicznych spowodowanych boreliozą. W połowie przypadków okazuje się, że przyczyną kłopotów jest choroba przenoszona przez kleszcze - dodaje Bartosz Korczowski, ordynator pediatrii w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

Pokąsani pacjenci skarżą się najczęściej na bóle głowy oraz porażenia nerwów obwodowych, np. twarzowego. W efekcie pojawia się charakterystyczny, krzywy uśmiech.

Chorobę zwiastuje rumień

Pierwszym objawem choroby jest najczęściej tzw. rumień wędrujący. Czerwona lub sino - czerwona plama pojawia się ok. 7-10 dni od ataku kleszcza.

- Objawy mogą przypominać wiele innych chorób - mówi Janusz Kaliszczak.

Nie można tego lekceważyć. Jeśli w takim momencie chory nie podda się kuracji antybiotykami, może dojść do zakażenia układu nerwowego, kostno - stawowego lub sercowo - naczyniowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24